Vodní želvy do bytového akvatéraria
Zdravím, chtěl bych se s vámi poradit, co bude vhodnější do akvatéraria v bytových podmínkách. Zda klapavky nebo želvy rodu trachemys, graptemys apod...Mám z prvu připraveno akvárium o rozměrech 80*25*35, ale po tom, co mladý vyrostou pořídím větší.
Jde mi spíš o to, co bude lepší. U klapavek mi hrajou plusy, že jsou menší a hůř plavou, tím pádem nejsou tak prostorové náročné, ale zase potřebují hodně členitou nádrž a nestačí jim klasika(prostor na plavání+ostrůvek) a tím bude horší čištění a filtrace. A dalším mínusem vidím jejich častou agresivitu...U trachemysek se mi naopak líbí, že jsou pohybově atraktivnější, plavou, často se vyhřívají atd., ale zase hodně vyrostou...Kdo to dočetl až sem, tak prosím, pro co byste se rozhodli vy?
Momentálně se věnuju jen chovu klapavek, takže jsem asi mírně zaujatý...
S akváriem bych ti poradil, at ho otočíš na bok, koupíš větší sklo a uděláš plochu 80x35 to by ti tam ty klapavky pak vydrželi do smrti, pokud bys jich neměl 3pr.ele. Když koupíš mláďata, je rozhodně lepší je chovat v malých plastových nádržkách, které nepotřebují filtr a můžeš je normálně vzít vylít a napustit.
Stačí jim stejně vybavená nádrž jako u trachemysek, jen více potřebují úkryty typu květináče, kořen atd. filtrace je OHODNĚ jednodušší než u trachemysek, protože taková trachemyska udělá lejno asi tak jako celá klapavka, v nádržích 60x65 používám obyč filtry za 500kč a čistit nemusím a to je v akvárku štěrk a další hovadinky. S agresivitou máš pravdu, 2 samci se nesnesou a neznám nikoho kdo by choval 2 samce spolu. Klapavky všeobecně slunění nepotřebují, ale takové K. baurii (které i momentálně nabízím) na souš vycházejí poměrně často.
Zajímalo by mě čím jím svítíte, každý píše něco jiného...jestli jen osvětlení, nebo výhřevka nebo UVBčko...Jaký používáte konkrétně filtr a zda-li chováte tedy v páru, skupince s jedním samcem nebo jednotlivě...
nesvítím ničím, chodí jen tak na "lehko". V pokoji jim nechávám přirozenou délku slunečního svitu, nejvíc vycházejí při východu a západu slunce.
filtry atman sif-700. menší nádrže pro jednotlivé samce nefiltruju, jen vyhřívám.
Chovanců mám víc a chov se liší druh od druhu. Odoraty chovám neustále spolu 1.3. jinak chovám samce odděleně, je to lepší pro možnost odchovu.
Samce mívám po dvou a u samic je střídám.
Děkuji. :) Takže když budou mít např. baurii jen klasickou vyhřívačku nad nějakým z kořenů či kamenů, co jsou nad hladinou, tak postačuje... Ještě se chci zeptat k filtru...jak to děláte v období, kdy želvy mají třeba dva roky, nejsou plně vzrostlé, ale filtr už je potřeba... vnitřní filtry by měly být celé pod vodou, ale s výškou hladiny u mladých klapavek to většinou jaksi nejde...a ještě mě zajímá vaše provedení zimování nebo spíše zimního klidu..zda nějaký vůbec uskutečňujete
Ano postačuje (pokud chcete mermomoci svítit)
U dvouletých klapavek už není s filtrací problém, ve dvou letech jsou dostatečně velké. problém je do půl roku života, to je filtr promlývá (ale tak malá klapavka kálí pidihovínka a v malém počtu jedinců není problém udržet vodu čistou bez filtru. Já mám odrostlejší mládata odoratus, minor, carinatus cca roční v hloubce 7cm a filtr je tam elite jet-flo75. Dále u ročních leucostomum, cruentatum používám externí fluval 405, ale jen proto že jsou ve velkém akvárku a pro jiné účely nemám tento mega filtr již k využití.
Já provádím zimní klid jen u adultů, nevytápím, nekrmím. Cca 3 měsíce, jsem z paneláku a teplota vody klesá na 16-18°C Ten ale není vyloženě nutný. U těch baurii vůbec ne, mám jedince z Floridy a rozmnožují se průběžně celoročně at klid mají, nebo ne.
Stačil by pro začátek pro tří mladé neprůhledný box 35*25?
Stále nabízíte K. Baurii?
Stále... kontakt je zde http://tera.poradna.net/q/view/234440-klapavky-v-p raze?page=r234448#r234448
Zdravím, mám T.s.elegans, P.concinna i klapavku S. odoratus. Co se týče agresivity, tak bacha samci jsou taky pěkné potvory. Mezi sebou se často nesnesou, prohánějí samice a zdá se mi, že dělají větší "bordel" než klapavky. Všechno se dá, ale želvy rodu Trachemys, Pseudemys apod. jsou podle mě spíše do jezírka, alespoň přes léto.
Jo a zapoměl jsem další mínus - zdroj UV je pro Trachemysky, zejména, jde-li o mláďata prakticky nezbytností, což pro klapavky, které se vyloženě nesluní nutné není.
Nad UVčkem u klapavek právě nejvíce váhám...
Tak to bych tak netvrdil, roky jsme chovali T.s.e. bez UVB (ono to ani nijak nešlo, nabízené trubice byly příliš slabé a stačilo je dát výše a beztak zvířata s UVB do styku nepřicházela, jiní je zase z neznalosti anebo důvodu "využitelnosti do mrtě" nechávali po celou dobu svítivosti, což bylo už po půl roce taky jakoby tam nebylo) a bez potíží se zvířata i množila. Pokud se kvalitně krmí, není u nich rozhodně nezbytností, tak jako u řady jiných zvířat, kde se mnohdy nejedná ani tak o UVB, jako o vysoký podíl luxů nutných vůbec třeba pro aktivaci. Zrovna T.s.e. a jiné její poddruhy lze v péči člověka velmi dobře chovat a pokud není krmení odfláknuté salátem a gammarusem (kde UVB beztak nepomůže), lze ho doporučit, ale není rozhodně nezbytné. To, že se díváme po letech na miliony rachitických želv, které měly to štěstí přežít laické zacházení není kvůli absenci trubic či výbojek, ale absenci zájmu o chované zvíře. Trachemysku, odoraty a řadu jiných pod dohledem zodpovědného člověka, co se zajímá o potřeby chovance, dokáže bez potíží chovat i dítě, jak dokazují nejen děti navštěvující terarijní kroužky.
Osobně jsem UVčka u Trachemysek nikdy nepoužil. Mě jsem dva samce, jeden šel k novému majiteli, druhý se má čile k světu, ač je se mnou už 2 třetiny mého života (už mu táhne na 20). Kupoval jsem je v 11 letech jako prcky a jediné info jsem čerpal z knihy Želvy od Szalae z roku 1991. Takže potravu měli co nejpestřejší, často byli i na sluníčku na balkoně nebo v jezírku ( ale jen párkrát za léto), přesto jsme se rachitidě nevyhnuli, ač se jedná "jen" o hrbolaté štítky. UV u mláďat asi nezbytné není, ale vhodné je a dnes, kdy se dají jeho kvalitní zdroje lehce sehnat, bych asi neotálel. Naopak klapavky se klasický způsobem nesluní, často údajně vylézají na souš za deště apod. Bez zdroje UV chovám jak S. odoratus tak Ch. serpentina, taky od prců. Už docela dost vyrostly a nějaké negativní růstové změny na krunýři nepozoruji. Toť má zkušenost. Samozřejmě, chce-li někdo přilepšit klapavkám nějakou třeba slabší záživkou s UVB, určitě nic nezkazí. Hlavně jsem chtěl podotknout, že o se týče vhodnosti želv do bytu, klapavky určitě vedou ve všech směrech.
Pokud se rachitidě nevyhnuly i tak bylo něco špatně, je mi líto. Tuplem, pokud jste je i slunil. Ono stačí jen měsíc podcenit krmení u rychle rostoucího mláděte třeba právě živočišnou bílkovinou bez toho dotovat dobře mineráliemi a je postaráno. Dost jsem s tím vedl boje u suchozemek, kde je vyváženost a nalezení správného přístupu o dost složitější, než u "vodnic".
A k těm klapavkám, je sice pravda, že lezou ven za deště (resp. po dešti a asi nejen po něm), ale déšť není opona pro UVB, ani UVA. Jinými slovy i ony s ním přicházejí do styku v přírodě do syta. Ani u jednoho z těchto druhů není UVB rozhodně žádná nutnost. Alfou a omegou úspěšnosti je právě krmení, resp. vyváženost stravy (pokud nejde o tak zprskaná zvířata, kde jsou potíže stran genetiky, což u trachemysek pocházejících z farem o stovkách chovných kusů na bazén nepřichází v úvahu, mnohdy jsou tam i jiné poddruhy či formy a naopak se přikřižuje jiná krev). Jinak máte pravdu, je-li možnost, UVB s klidem aplikovat. Taktéž máte pravdu stran velikosti do akvaterária i toho, že s klapavkami lze vytvořit něco na styl biotopní nádrže, což s trachemyskami, pseudemyskami a dalšími rozhodně nejde.
souhlas, měla jsem nádherňačky od mala bez UV (tehdá ještě ani nebylo k dostání), jen na pestrém krmení (nitěnky, žížaly, šneky, larvy hmyzu, cvrčky, rybičky, pulce drápatek atd...) a přez léto venkovním chovu a krunýř měly perfektní, žádná rachitida. Ostatně, dodneška je má mladší brácha a želvy se pořád těší skvělému zdraví. Přez léto jsou venku, v zimě doma, bez UV. takže ho u nádherňaček považuju za celkem zbytečné...ikdyž slunění venku jim jednoznačně prospívá.
Styl biotopní nádrže mě docela zaujal, jelikož u vodních želv se často skloňují věty typu, že rostliny nepřipadají v úvahu a nevydrží. A klapavky žijí většinou v hustě zarostlých, klidných vodách...jak to tedy je?
Klapavky žijí i v odpadních stokách... Rostlinky v akvárku mají problémy s vyhrabáním a trháním při honičkách. Želvy si kousnou až když odjedeš na dovolenou a nemají co žrát. Osobně s tím dobrou zkušenost nemám, hodí se jen různý sračky co plavou u hladiny.
Ale na druhou stranu: watch
Ale na rybičky bacha, U trachemysek jsem s nimi neměl problém, ale klapavky vyloví paví oka mrknutím oka... vydržely jen ancistrusy
Děkuji a jak píšu výše, stačí pro tři mladé pro začátek neprůhledný box 35*25?
jj a vodu těsně nad topítko
Je topítko nutnost při pokojovce 25 stupňů? po celý rok..
pro mláďata ano, voda bude cca o 2°C chladnější. Adultům by už taková teplota vadit neměla. Sice mám za to že teplota 25°je nereálná udržet celoročně i v teplém paneláku, ale to nechám na vás...
Tady to tak je, naneštěstí v zimě, jak je panelák protopen, ještě tepleji...Děkuji každopádně moc za všechny rady, moc jste mi pomohl a hodně štěstí v chovu.
Topítko asi nakonec zvolím, jaké topítko byste doporučovali? Potřebuji něco odolného a pro malý objem, box 60*40, 4cm vody.
http://shop.miga.cz/topitko_atman_high_class_25w-2 42_288_526-101681.html šlo by toto?