Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blaptica Dubia - roztoči

Zdravím, nedávno jsem zakládala 3boxy Blaptica dubia na chov, bohužel jsem ale dala švábi bo boxu, kde substrát nebyl naprosto suchý, ale byl ještě trochu vlhký. Rozmnožili se mi tam pravděpodobně roztoči. Jsou to malincí broučci, spíše vypadají jako tečky a jsou béžový. Stahují se na psí granule a zeleninu, kterou krmím švábi. Začalo mi dost padat osazenstvo boxů. Každý den vyndám několik mrtvol, nacházím na nich roztoče. Myslela jsem si, že až substrát uplně vyschne, že zmizejí, ale teď jsem začala nacházet broučky i na živých jedincích a pořád umírají. Jinak jim nijak nevlhčím, ale v pokoji kde je mám, mám terárka a je tam pravděpodobně vyšší vlhkost vzduchu. Ale jiný chov švábů tam mám již 7 měsíců a bez problémů. Bude stačit když substrát vyhodím a jedince dám do vymytého boxu? S tím že jsem zvětšila větrací otvor. Bojím se, že si tam roztoče opět zanesu na švábech. Mám strach s napadenými jedinci krmit ještěry. Co mám udělat pro to, abych se jich zbavila? Nějaké přípravky asi nepřipadají v úvahu. Blbá otázka.. šlo by je třeba vykoupat aby se mechanicky odstranili roztoči? :D Díky
Jinak chovné nádoby jsou boxy s 5cm vrstvou lignocelu, proložkami od vajec, mělká miska na suché krmivo a miska na zeleninu. Ve víku jsou díry 1/3 kryté sítem, do včerejška jsem měla provrtané díry, ale právě kvůli roztočům jsem udělala toto opatření.

Já mám na dně v boxech jen noviny, které občas vyměním a svaby se mi rozmnozuji suprove a žádné roztoce z toho chytit nemohou.. Ten lignocel bych vynechal... Budeš to mít i více hygienické. Dříve jsem používal na dně skartovany papír, ale to se moc neosvedcilo z duvodu údržby...

Já jo , nakonec dokonce vyřešil.... Ale byla to pěkná pakárna a zachránil jsem tak polovinu, ale alespoň něco. Zbavil jsem se veškerého substrátu a vyházel všechny mrtvé a polomrtvé šváby. Pak jsem dubie přebíral a vyhazoval ty jedince , na kterých byli roztoči a taky ty co se nesnažili utíkat a nebo se na pohled zdáli být v nepořádku. Šváby co zbyly jsem dal do prázdného boxu bez substrátu a krmil je jen suchou stravou a každý den jsem vybíral mrtvé a polomrtvé šváby dokud se umírání nezastavilo. Box se šváby měj vždy zavřený a vetrání měj ze síta co se dává do oken proti hmyzu. Nejde o to , že švábi neutečou, ale o to, že nic nepřijde k nim ( mouchy tam rády kladou vejce) .Po dobu očisty švábů jsem používal ke krmení šváby z jiné kolonie, abych neohrozil chovná zvířata.

EDIT: Větrání určitě udělej přez celé zavírání boxu - nesmí se tam držet žádná vlhkost

Měl jsem u dubií totéž. Roztoči sami rozhodně nezmizí, je potřeba komplet vše vyčistit. Osobně nepoužívám žádný substrát, jen proložky od vajec na stojato, k tomu misku na granule - toť vše. Větrání mám přes celý strop. Je však potřeba pravidelně vybírat mrtvolky a hlavně - nepřehánět to s krmením. Osobně dávám max. 2x v týdnu směs granulí, stejně tak zeleninu (samozřejmě záleží na množství dubií v boxu). Kolikrát i jen 1x v týdnu. Úmrtnost mám minimální a bez roztočů. :-)

Za všechny rady děkuji. Včera večer mi jeden pán poradil jak na to, takže jsem vyndala všechen substrát, boxy vymyla horkou vodou a vydesinfikovala, jeden po druhém jsem švábi přebrala a dle jeho rady dala po pár kusech do krabičky, a chvíli oklepávala o strany, aby mechanicky aspoň část roztočů opadala. Bylo vidět že jich ubylo. Ovšem trvalo mi to 5 hodin :D Švábů bylo původně 300ks, 3 boxy, při přebírání jsem je rozdělila na - bez roztočů, s málem a s více. Takže doufám, že aspoň dva zdravější boxy přežijí. Budu teď krmit jen suchým krmivem a hlavně dokoupím topný kabel. Myslela jsem, že to přes léto počká do podzimní burzy, ale moc se mi to nevyplatilo :-( Naštěstí je burza už příští víkend. Plánuji ještě okolo všech 4 boxů vytvořit obal z polystyrenu a spodní částí pak protáhnu kabel, aby se teplota přes zimu lépe udržovala. Naštěstí mám ještě jeden chov, který už je okolo 9měsíců starý, tak je z čeho krmit. Mám ho sice také v lignocelu, ale zatím to nechám asi být, když je to chov rozjetý a problémy s ním nebyly, až bude čas čištění, tak také přejdu na metodu bez podestýlky. Předpokládám, že až jim seberu podestýlku, bude zase nějaký čas trvat, než si vytvoří své mikroklima a začnou se rozmnožovat.Jinak je také možné, že tam něco nakladlo vajíčka, protože jsem měla do vík původně vyvrtané díry vrtákem o průměru tak 0,5cm, tam mohlo klidně něco prolézt.
Budu tedy dál vybírat mrtvolky a doufat, že se toho kolonie dostanou. Díky všem!

tak jestli chceš ze švábů dostat roztoče, tak by měl fungovat trik s moučkovým cukrem, tj. vem krabičku, dej do ní šváby, chvíli s nima třes a pak je přesej přes sítko/cedník, společně s cukrem by měla odpadat i velká část roztočů

Jinak 100ks na založení jednoho chovu mi přijde zatraceně málo, jestli ty boxy nemaj jen tak 10-15l.

no , záleží co s tím krmí, tj. jakou má spotřebu xD třeba Vousatky jí 100ks sjedou za chvíli mno :P Já koupil poprvé najivně asi 500ks a když jsem viděl jak ubejvají tak zase 500ks a nakonec jsem musel koupit ještě 700ks xD Dubie rostou zatraceně pomalu...( i na kabelu..) :(

Když jsme u toho, je nějaká rychle rostoucí alternativa, která neleze po plastu? Oni i ty dubie se tady na západě dost špatně shání..
Krmím 3 roční kočinčíny - samice a 1 staršího, odhaduji 1,5 - 2 roky samce. Spotřeba vysoká.. ale teď přes léto si užívají kobylky, sarančata a podobný .)

alternativa je shelforda tartata ... jsou levnější a rychleji rostou .... ALE zase jsou to zdatnější běžci a smrdí xD

,,Oni i ty dubie se tady na západě dost špatně shání..,, objednávej je poštou. Švábům se nic nestane. Chce to objednat minimálně 500ks aby se kolonie vůbec mohla rozjet než se zkrmí a taky je to takové množství, že už tolik nezamrzí 150Kč za poštovné xD

Tyhle mi poštou přišli :) Tady na plzeňskou burzu je vozí jediný člověk a ten jich vezme tak 100ks a vymalováno, proto jsem první kolonii rozjížděla s tím. Ale taky to šlo, jen musí člověk déle čekat a nezkrmit je, což se dá přežít, dokud ještě agamy neodmítají cvrčky. Pokud bude nouze, tak si objednám zase 500ks a pojedu dál :)
Ty tartary by možná šli, ty by si mohli dát i sklípkani, do dubií se jim moc nechce, jakmile trochu vyrostou, tak mají moc tvrdý krunýře potvory.

Pro sklípkany brát nejlépe čerstvě svléklé jedince - měkká schránka ( ve velké kolonii se vždy nějaký bělásek najde) .
Ono zase jsem slyšel , nebo i viděl takovou tabulku , že dubie jsou na tom s nutričníma hodnotama pro agamy nejlíp, lépe i než tartaty. Mě by u těch tartat štvalo vybírat ty ootéky ( což se tuším musí dělat ). Pokud agamy odmítají cvrčky, tak určitě takový hlad nemají ;) Zkuste občas dát cvrka bez vitamínů, třeba ho zbaští radši.

Jedna samička raději 14dní nic nesežere, než aby si vzala cvrčka, takže jsem ráda, že aspoň po těch švábech jde. Je to takovej záprdek, kterej moc neroste, už od té doby co jí mám má problémy s krmením. Ale ostatní neodmítají. Zatím budu krmit cvrčky a občas tu rozjetou kolonii. Je fakt že je hodně dobrý, že si kolonie Dubií roste a nemusíš se o to nějak extra starat, jako třeba u cvrčků (vyndavat krabičky s vajíčky, dávat do oddělených boxů apod.)

Co se týče tartar tak ootéky není třeba vybírat, vylíhnou se i v pokojové vlhkosti v pokojové teplotě, jen to trvá déle.
Krásně se množí a žere je většina zvířat, ale chci je omezit a přejít na dubie, po tom co jsme po bytě začali nacházet ve skříni tartary, v koupelně tartary, ve stoupačkách tartary a pecka byl nález dvou dospělých samic s čerstvými nymfami u mě v posteli pod polštářem ::)
A to uklízíme dost často :-D
Kdyby někdo měl zájem, pár(decek) kousků v Pekle přenechám za :beer:

Ty boxy mají 18x27cm a na výšku asi 35cm. Původní chov jsem zakládala z 50ks a rozjel se pěkně, takže jsem vzala 100ks na box. Nemohla jsem do toho vložit tolik peněz .)Zatím nemám dospělou bandu, takže jsem doteď krmila většinou cvrčky, ale nedavno jsem si pořídila velkého samce a ten žere jako bezednej, takže počítám s tím, že budu přikupovat, když se počty tak snížily :-/
Pokud to bude dál ošklivý, tak tenhle trik také vyzkouším, díky.

Pokud kolonii zdecimuješ zkrmením a zase do nich dokoupíš nové, tak se pořádného rozjetí nikdy nedočkáš, každá změna je problém, každá kolonie má vlastní pach, už jen blbá výměna proložek dokáže u nich téměř zastavit množení, do těchto boxíků to chce tak 150-200ks a nechat je pár měsíců být, tj. jen krmit.
Pro kočíny by dobře šli použít Blaberus discoidalis. Mají vývoj snad rychlejší než dubie a jsou větší.

Zajímavý druh. Ten vývojový cyklus u dubií je strašlivě dlouhý. Btw. Nemyslela jsem tím, že budu kolonii zkrmovat, spíš že mi postupně chcípá, takže bude možná třeba založit chovy nové, než se tyhle trochu zmátoří, kdo ví kolik jich ještě padne než se zbavím roztočů nadobro :(
Pán na burze od kterého jsem měla první dubie a ptala jsem se, z kolika bych měla začínat mi řekl, že je to v podstatě jedno, že se dá začít s 10 :D Jen pak budu déle čekat, než se mi pořádně rozroste kolonie, koupila jsem tehdy 40samic a 10 samců, bylo to tuším někdy v lednu. Teď už je kolonie už pěkná a dá se z ní krásně krmit. Je to jen o tom, jak dlouho chceš čekat. Jelikož jsem student, tak jsem volila raději zlatou střední cestu, ale příště jich dám do jednoho chovu alespoň 150 :)

když jim zajistíš vyšší než pokojovku, třeba 28°C tak se budou množit rychleji a i jejich životní cyklus bude rychlejší.... Zkrátí se sice doba jejich života, ale zato nabudou rychle dospělosti. Dokud stíháš zkrmit dospělce tak je dobrý jim teplotu zvýšit ... Až budou agamy starší a nebudou tolik žrát tak můžeš zas teplotu snížit ;-)