Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terária a hygiena (sterilita pomůcek)

Dobrý den.
Mám dotaz směrovaný spíše na chovatelé ve větším měřítku.
Zajímá mě, nakolik je potřeba dbát na sterilitu pomůcek (například pinzety).
Pokud mám dvě terária - není problém pořídit dvě pinzety a do každého terária lézt s jinou. Pokud je ale terárií 10, už člověk asi tolik pinzet kupovat nebude. Jak to v tomto případě děláte? Jestliže například jednou pinzetou nabírám cvrčky a pak je jen pinzetou naházím do různých terárií, nemělo by se nic stát. Ale pokud třeba hrabu do substrátu nebo čistím výkaly, rozhodně je na místě pinzetu dezinfikovat před tím, než s ní polezu jinam. Dáváte ji například do nějaké dezinfekce před čištěním dalšího terária? Stačí například jen ponořit a může se pokračovat v práci? Nebo jak to děláte?
Mám zatím jen jedno terárium, ale tohle mě opravdu zajímá. Aby nedocházelo k přenosu patogenů a podobně.
Snad je můj dotaz dost srozumitelný :-)
Andy

Já mám jinou pinzetu na trus a jinou na krmení a jinou na ostatní věci :-P Jinak ty pinzety jednou za čas stačí umejt v teplé vodě a odrbat je kartáčkem podle mě ;-) Já je občas na nějakej čas naložím i do lihu aby pěkně pustili všecko co mají a pak je ještě umeju vodou ...

Ale pokud třeba hrabu do substrátu nebo čistím výkaly, rozhodně je na místě pinzetu dezinfikovat před tím, než s ní polezu jinam.

Idealni je nehrabat v terarkach primo pinzetou, ale napr. rukou v jednorazove rukavici, kterou mezi kazdym terarkem obmenite. Vzdycky je ale potreba dbat na to, aby clovek pri sundavani rukavic nekontaminoval druhou ruku nebo okoli. Je to opruz, ale vyplati se.

Já to právě taky tak dělám, že mám nakoupené jednorázové rukavice a do 1 terárka hrabu 1 rukavicí, kterou potom prostě vyhodím. Ty rukavice maj výhodu, že se dají dobře stáhnout zevnitř a rovnou při svlékání otočit naruby. Ruce si pak (pro jistotu) omeju mýdlem s desinfeční složkou a natáhnu další rukavici na další terárka. Jinak třeba na mrtvoly (stane se, když člověk chová importy, tak mu tu a tam něco exne) mám speciální pinzetu, kterou nepoužívám na nic jiného. Co se týče nářadí, tak desinfikuji Savem nebo Desprejem a potom důkladně omyju horkou vodou. Pokud tam je něco nalepeného, tak umyju houbičkou a vyhodím ji..používám ty levné houbičky na nádobí, co mají třeba v Tesku.

Cituji:Je to opruz,ale vyplatí se.;-)Opruz je teprv když je jeden sleponˇ a popadne rukavice o 2 čísla menší tomu říkám zábava,ale i tak to za ty nervy stojí než si namnožit všelijaké breberky a bůh ví co ještě mezi terra obzvláště u importů jak uvádí Aurifer to by byl teprv řádný opruz.

Děkuji všem za reakce. Mám zatím jen jedno terárium s agamou, ale uvažuji, že si pořídím i gekona. Pokud se tak stane, vezmu si z vašich odpovědí příklad - nakoupím jednorázové rukavice a nějaký dezinfekční přípravek.
Zatím beru hovínka do toaleťáku a splachuju do záchodu - bez rukavic - jen si umyju ruce. Stačí si takto umýt ruce při přechodu na další terárium nebo je potřeba i těch rukavic? To musí být totiž celkem velká spotřeba :-).
A ještě bych se chtěla zeptat - jeden kamarád má 4 terária s různými gekony a kvůli členitosti terária a množství hovínek by asi neměl šanci posbírat je ručně, takže je sbírá pinzetou (na krmení má jinou). Dělá to tak, že si vezme sáček, naháže do něho hovínka z jednoho terária, opláchne pinzetu v horké vodě, pak tam nahází z druhého a tak dále. Je tento způsob vhodný? Jednou jsem u toho čištění byla a právě jsem si říkala, jestli se z té pinzety nemůžou přenést nějací parazité nebo něco podobného, když ji nedezinfikuje.
Velmi ocením každou další reakci.
Předem děkuji,
Andy

To jsem tu jedinej kdo používá Chloramin a Virkon???

Pravda, chloramin pouzivam pri dezinfekci treba mensich boxu po mladatech (ponorim je na pozadovanou dobu do roztoku naliteho ve vetsi bedne). Pinzety (stejne jako treba sklenene nebo keramicke misky) vypekam v troube nebo prevaruju na sporaku).