Epicrates subflavus
Zdravím, chová zde někdo tyto hroznýšovce a byl by ochoten podělit se o info ? Na netu jsem toho o nich moc nenašel. Hodlám se do nich pustit a rád bych se dozvěděl něco více než jen základní informace o teplotě, vlhosti atd...Z hroznýšovců chovám E.c.c a E.angulifer, proto mě zajímají spíše detaily, odlišnosti, postřehy a specifika hroznýšovců jamajských ať už v přírodě nebo v teráriu. Díky.
Chov ako taký je bezproblémový,pri mladých hadoch často treba násilne rozkrmovat.
Podmienky chovu by som prirovnal chovu C.hortulanus.
Mám v chovu trijo těchto krasavců. V teráriu mám přes den průměrně 29°C, vlhkost 60 - 80%. Myslím si, že vlhko jim určitě nevadí, ale nesmíš to přehnat a nechat je tam "plavat". Naros je tak, aby se to v průběhu dne odpařilo a měli sušší podklad. Jinak určitě je dobré mít pro ně udělané nějaké úkryty v horní části terária, v přírodě se zdržují ve sklaních výklencích, puklinách nebo v nějakých menších jeskyňkách. V dospělosti už tolik nešplhají a stačí sem tam nějaký ukryt na dně. Co vím, tak v přírodě jejich hlavní potravu tvoří především netopýři, takže je pravda, že mláďata musíš většinou rozkrmovat. Jinak bývají velmi plaší, mě třeba nechtějí jíst ani z pinzety a vše si musí chytit sami bez většího rušení. Jinak při vylekání nebo manipulaci krom toho, že si rádi kousnou používájí obranu vykálení, které je zápachem něco jako pukavec. Aktivní jsou v noci. Jinak dospívají okolo 5 - 6 let.
Já bych měl mít už dospělé, chovné asi 17ti leté hady, takže starosti s rozkrmováním doufám příjdou až později :) Díky za info, nečekal jsem, že budou až tak "vázaní" na jeskyně. Anguliferák mě taky ze začátku velice rád povoněl, ale teď už ho to přešlo a manipulace se obejde bez pukavců.
Měl jsem dojem, že mláďata budou co se týče potravy orientována podobně jako třeba E. striatus.
Jaký používáte tepelný zdroj ? Vyhřívají se vůbec ? Moje zkušenost je taková, že třeba E.c.cenchria mi vůbec nelezou pod žárovku a celé dny jsou zahrabaní v substrátu, kde je podstatně chladněji, kdežto E. angulifer se s oblibou vyhřívá na polici pod lampou-v teráriích používám pouze lampy, umístěné excentricky nad vyvýšenou policí. Daří se mi tak dosáhnout teplotního rozpětí od cca 26C v nejchladnějším koutě po nějakých 35C přímo pod lampou. Zatím to takhle všem vyhovuje, ale jak říkám, ne každý had s oblibou opouští úkryt, aby se vyhřál. Jestli by potom nebyla pro subflavy lepší varianta nějaký topný kabel nebo možnost vyhřátí celého terária nebo jeho větší části.
Podle mých zkušeností jsou přes den především v úkrytu nebo zalezlý za něčím kde mají klid a cítí se bezpečně. Aktivní jsou až když je opravdu tma, dříve nevylezou. Určitě není od věci využít topný kabel, kámen nebo fólii, kde se s oblibou vyhřívají.
Nechci zakládat kvůli Epicratesům nový vlákno,ale zajímá mě,jestli ještě někdo chová E.striatus.Dříve jich bylo plno,ale už dlouho jsem e neviděl ani v inzerátech.Myslím,že to je škoda,protože to jsou super hadi!
To už je fakt nikdo nemáte?
chovatelů se ještě asi pár najde, tu a tam se tu objeví v "pochlubte se" a vídám na burzách i odchovy. Ikdyž je fakt, že v čechách už jsem odchovy neviděla delší dobu.
Důvodem jejich útlumu bude asi to jejich poservšechno a cca. roční cpaní
Mně mláďata žrala už po 4 měsících cpaní, ale co mě to stálo nervů (a smradu) A je fakt, že dospělého chovného páru jsem se po pár letech zbavila hlavně kvůli tomu jejich heslu "nasrat a rozmazat", páč mně přestalo bavit to šůrování terárka
Po striatech jsem se také trochu poohlížel, leč rovněž neúspěšně stejně jako po ostatních druzích rodu Epicrates (kromě maurusů, cenchrií a kubánců). Včera jsme si byli prohlédnout Jihlavské subflavy a už mám jasno. Tak jak tak, děkuji za postřehy.