Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Správná determinace sklípkana?

Dobrý večer všem,
chtěl bych se zeptat na sklípkana na obrázku z knihy pana Kovaříka, Svět sklípkanů. Jsem si vědom toho, že taková kapacita v oboru neudělá jen tak nějakou chybu, a zvlášť v determinaci B. vagans, ale stejně mi to nedalo a po celodenním uvažování jsem se to tu rozhodl hodit. Budu rád za jakoukoli reakci zkušených pavoučkářů, protože já už pár vagansek viděl a tato má do mé "modelové" daleko, přestože se jedná o nekvalitní fotku.

[60vagans.png]

Mám takový pocit, že tohle byla nakonec nějaká Aphonopelma, ale ruku do ohně za to nedám :) Už je to dávno co to někoho štvalo...obecně čistá vaganska už v chovech neexistuje, s tím je třeba se smířit, všechno jsou to kříženci s epicureanama,angustama a v horším případě albopilosama, nebo dokonce smitkama atd.

Aha, tak to sem rád že nejsem úplný blázen a všiml si i někdo jiný...s tím křížením je to fakt hrůza, dneska aby člověk i kvůli determinaci těch nejběžněji chovaných druhů otravoval systematika, potažmo "taxonoma":-/ když už jsme u toho, zajímalo by mě které druhy nelze zkřížit(samozřejmě ne kompletní výpis, ale řekněme u těch běžněji chovaných), u jakých druhů má člověk jistotu toho, co koupil, protože v literatuře jsem narazil na poznámku že to nelze u všech, a také sem narazil na to, že tito kříženci by neměli být schopni se dále množit. Nebo to zase platí jen pro některé křížence? Začíná to být fakt chaos...děkuji za odpověď

ono nejde jen o krizeni v chovech. Videl jsem i fotky vagansek z odchytu. A byla kazda uplne jina, zalezelo na lokalite. Doporucuji hledat na arachnoboards, tam o tom bylo vice nez dost. Taky zalezi na stari... napr. u nekterych mych haplopelem se postupem casu zacaly objevovat oranzove znaky, ktere nemely ani v dospelosti...