Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem leguan-vybiravost

Ahojkyy :-) , muje leguan (8 mesicu) Nechce zrat zadnou zeleninu.
Mam ho doma páty měsic, a jeste se mi nestalo, aby sežral mrkev,cuketu,jakekoliv ovoce nebo vlatne cokoliv, co neni zelene.
Do misky mu davam trikrat denne cerstve zradlo. Vzdy vybere jen to zelene.
Kdyz mu dam do misky rukolu,mrkev a cuketu, sezere jen rukolu do posledniho kousku.
Nevim co s nim.Urcite potrebuje i nejake vitaminy ktere jsou pouze v zelenine, a ne v listech.
Děkuji za odpovedi :-)

Tak zelenina a ovoce se dáva většinou, jako takový doplněk, jinač by měl být živený právě na zeleném. ;-)
A třeba je dobré i jednou za čas přimíchat do žrádla trošku granulí pro legoše, le ne moc hodně rychle si na to zvykají...
A nebo mě ještě napadá zamíchat např. nastrouhany okurek k té rukole.....

Tak zrovna po mrkvi a po cuketě (té hlavně) se může náš legouš utlouct... a červenou papriku. Cuketu mu škrabkou na brambory dělám na tenké podlouhlé plátky, stejně jako mrkev. Strouhané nechce.
Jinak pampelišky, římský salát, čínské zelí (ale nad tím se masivně ofrňuje), mrkvovou nať - tu má opravdu rád a dá se sehnat zadarmo a ostatní listí. Na jaře má rád mladé listy javorů, třeba. Ale zas nežere ibiškové listy, které žere spousta leguánů.
A semtam občas hroznové víno nebo jiné ovoce. Rád má taky pampeliškové květy, tady ještě místy jsou.
Víceméně mu zkoušíme nabízet všechno, co je pro leguána jedlé. S tím, že v přírodě má leguán plody taky jen sezónně.

Urcite potrebuje i nejake vitaminy ktere jsou pouze v zelenine, a ne v listech.

Jen pro jistotu pisu, ze je potreba nespolehat jen na vitaminy (potazmo i mineraly)obsazene v potrave, nektere je potreba dodavat v podobe komercne dostupnych premixu.

Jinak podavam sep.kost,nejake kapky, a vitaminy v prasku

Doufám že jen s mírou,aby se s toho nepos...Předávkování vytamíny taky není nic příjemného.Vytamíny v prášku jen občas a to jen přes zimu.V létě má dost vytamínů v čerstvých pampeliškách a dalších rostlinách.Dokonce při nadměrném konzumování vitamínů z krabičky tělo zleniví a přestane si vybírat vitamíny z přirozené potravy.(aspoň to říkají vědci):?:

Listy pampelišky,ale velice na drobno nasekané.Všechno mu sekat a pěkně mu to namíchat třeba s tou rukolou,aby si zvykal.Po chvíli si zobne i něčeho jiného a zvykne si.Můj legouš taky nic nechtěl žrát,protože ve zverimexech je krmí kdejakou nevhodnou stravou,takže na zdravý životní styl nejsou zvyklí.Je možné že mu dávali živočišnou stravu a zelené moc nemusí.Jen trochu trpělivosti,než se naučí.Ten můj už žere snad všechno a má ve mě důvěru,že sežere snad cokoli co mu dám z ruky.Dokonce i granulky má rád.:-D

Davam mu- listy pamp. ,rukolu,polnicek,rimsky salat,jedou mesicne malo kapusty,tak stejne brokolici,nejakou tu bazalku a matu na spestreni :-) Tovsechno uz jsme zvladly... Akorat to ovoce a zelenina no ...Ve zverimexu mi rekli, ze mu mam davat cvrcky...ale od tech jsem hned upustila...
Mam tuseni, ze tam mel cinske zeli a takove nutricne chude veci.
Navic jsem tam byla nedavno, a maji tak v malem terariu agamu dohromady s leguanem...celkem smutne... :-(
Kdyz jsem ho kupovala, byl podviziveny... Za to ted mi prijde hodne prepapany :D
Ale ridim se tim, ze by leguan mel mit neustaly prisun cerstve potravy a vody... :-)

Chutě se mění, náš Artík první rok nedal do huby nic, co by nebyl list. Máš ho vidět teď v šesti letech, baští kořenovou zeleninu, miluje dýni, fíky, jakékoliv ovoce, po slupkách z jablek, když dělám štrůdl by se utloukli jak leguáni, tak vousatka. Zkus sehnat květy pampelišek, ještě jsou vidět, květy čekanky, květy růže, květy lichořeřišnice a ibišku. Po těch se naše zvířata mohou utlouct.