Furcifer Pardalis - nežravost
Zdravím,
už delší dobu pozoruji u svého 8-měsíčního chameleona pardálí nežravost.
Terárium má 100x50x50, umělé kytky, ibišek, Repti Glo 10.0 (bohužel), výhřevnou bodovku - pod ní je 38°C a ještě lineární zářivku. Každý den mu měním krmítko, kde má cvrčky. Cvrčky obaluji ve směsi vápník+nutrimix+roboran+calciumAD3. Dávám mu tam každý den 4-5 čerstvých cvrčků. Zkoušel jsem vícero velikostí, ale pořád je odmítá. Mám doma ještě šváby a moučnáky - taky bez úspěchu.
Někdy sežere skoro hned celé krmítko, jindy nechá cvrčky bez tknutí.
Taky se bojím, že je podvyživený. Celkem se bojí, proto sahám do terária málokdy.
Děkuji za jakoukoliv pomoc.
Je tero dobře větrané? Pardalové potřebují velmi dobře odvětrávané terárko, jsou na to ještě náchylnější než jemeňáci.
No více jak 1/3 stropu + větrací mřížky zepředu + boční fuky.
V teráriu má čistý vzduch - dle mého, laického nosu.
Já mám velmi podobnou zkušenost s pardálím samcem, zhruba jednoročním. Zpočátku jsem měl pocit, že se musí jednat nutně o nějaký zdravotní neduh, protože přijímal celkově velmi málo potravy ve srovnání s dobou růstu, kdy žral hltavě z pinzety (toho dávno nechal) cokoli, co se hýbalo. Zažil jsem běžně situace, kdy přes týden vůbec nic nepozřel, dokud se mu člověk netrefil do chuti. U mě zabral na sarančata. Cvrčky, šváby, moučňáky, zophobasy prostě odmítal, raději nežral nic. Totéž jsem zažil i u jemeňáka. Takže zkuste ještě doopravdy prostřídat všechen hmyz, jaký seženete + vyzkoušejte jiné metody nabízení potravy. Třeba nechte saranče, aby lezlo po boční stěně terária - někdy to báječně stimuluje k lovu Chameleoni umí být vybíraví. A co nám přijde jako šíleně dlouhá doba hladovění, to je pro plaza jen pauzička z plezíru...
Ta saranřata opravdu často zabírají a pak mouchy.
Mouchy neseženu - ptal jsem se na nich v jednom rybářství a bez úspěchu.
nam taky nechtel zrat z krabicky.. poustej mu je navolno.to je asi jedina ucina rada.. nebo krm obden.kdyz zacnes krmit sarancata tak pak se mu nebude chtit do jinych ¨¨dobrot´´
Ahoj,
rovněž vlastním 8 měsíčního pardála a potýkám se s podobným problémem. Asi od 6,5 měsíce věku ztrácel apetit. Jen vyjmečně se stalo, aby nic nepozřel, ale jeho denní dávka se nedala srovnat s množstvím v období jeho nejrychlešího růstu. Reagoval jsem na to změnou předkladané potravy. Chvilku jsem měl pro něj 5 druhů hmyzu.
A to: cvrčka bananového, dubie, sarančata všežravá, panchlora nivea a tartary (dodnes se kromě sarančat nic nezměnilo). Největší úspěch jsem měl, a stále mám, s Panchlora nivea, nemůže se jich nabažit. I přesto, že má v terariu cvrčky, tak stačí přijít s krabičkou v ruce a okamžitě střílí. Jen mají nevýhodu, že jsou velice drobní a nevím jak je to s jejich nutriční hodnotou (dospělce mám na bananu a jablku). Další nevýhodou je, že ho můžeš trošku rozmazlit a pak může odmítat cvrčky. Jinak sarančata jsou rovněž dobrá volba, ale slyšel jsem, že lepší jsou locusta migratoria než schistocerca.
Jinak pár otázek : Zkoušel jsi potravu vypustit navolno ?
Jaké švábi jsi zkusil ?
Jak dlouho to trvá ?
Zkusím ty sarančata.
Navolno - no cham někdy shodí krmítko, takže co uteče... jako jo, někdy ho vidím, jak z rána loví volně vypuštěné cvrčky
Šváby chovám dubie
Trvá to no asi jako u tebe. Ten měsíc a půl.
To je divný, že v rybářských potřebách nemají larvy much! U nás jsou tři rbářství a mají je ve všech.
nemptej se po mouchach ale po masnejch cervech. sic pro 8 mesicniho pardala mi to prijde jako kravina.. ale budiž
To jsem nepobrala. Co jako kravina? K těm larvám,jsou to larvy mouchy bzučilky. Teda alespoň myslím.
to jo..ale pro takhle stareho pardala to je onicem.. treba nas pardal mouchy od 6 mesice nechce a vubec ho neberou.. zkusim bych sarancata na volno + cvrky na volno.. jinak bych se nepoustel do vetsich experimentu.. tartary bych si treba domu nevzal.
Proč myslíš? Můj šestiletý se po mouchách může užrat, utlouct a ustřílet. A například tartary mi nebral žádný. Ty sarančata jsou myslím jistota.
mno nas je prestal zrat v pul roce a ted ho zajimaja vic motyl nez moucha.. ale zase proti chuti.... .. ale vyzivova hodnota mouchy bude jinde nez u cvrku nebo u sarancat.. jestli tazatel vidi jak mu cham bere normalne cvrky na volno.. tak neni co resit.. proste je poustet a pridat mu par sarancat za tyden... ale mozna to bude chtit trosku pohrat z vetrackou protoze tam jsou vetsí diry+davat cvrkum krmeni do terarka at nepokousou chama.
Motýli nedávám, těch je mi líto. Samo, že mouchy nejsou hlavní potravou, jen chamíky někdy rozežerou, zaujmou pozornost létáním a je dobrý tím oživit stravu. Jinak souhlas. No a taky chamíkovi nemusí jet obalovací směs na cvrčkách, to se mi taky někdy stává, že to přeženu a pak na ně kašle.
Důležité je vědět, že ztráta apetýtu v období čerstvé dospělosti je naprosto normální a je třeba to řešit spíše omezením krmné dávky, než nucením k jídlu. Chameleon, který má všeho dost pak nemá potřebu o nic bojovat. Nemá chuť k jídlu, protože kolem něj stále něco leze.. Pro člověka je to paradoxní, ale je to tak. Měli bychom jim dopřát i určité rozumné strádání, aby zůstali v kondici a měli chuť se pářit apod. Často se setkávám s dotazem, proč krásný dospělý pardál nepáří.. Většinou je dotaz provázený fotkou nádherného, ale "tučného" samečka. Pozná se to podle macatých pacek a oplácané helmy.. Tož tak.. Nejedná se o problém, ale o přirozenou věc a řešení je jinde, než v předkládání nějaké zvlášť lákavé potravy. Končí to potom tak, že chamík odmítá vše a bere jenom sarančata a i s těma "frfňá"..
Děkuji za odpověď, potěšila jste mne. Každopádně pořád mi chameleon připadá pohublý - právě v porovnání s fotkami z internetu.
Nemohla by jste mi určit druh? (Zda-li to lze poznat)
Byl mi prodán na burze jako Ambilobe.
Ta fotka je dost spatna a neni tam poradne videt barva, ale myslim ze to ambilobak bude.
Může to být ambilobák, ale také nemusí. Fotka je pořízená v době, kdy je chamík v klidu, nic ho nedráždí.. Je vždy dobré kupovat od chovatelů, kteří vám předem poskytnou fota rodičů, původ zvířat a stáří mláděte by mělo být alespoň 3 měsíce. Unáhlený nákup na burze nebývá v případě pardálů nejlepší nápad, protože většinou netušíte o co jde. Pokud máte kontakt na chovatele, tak bych se mu asi ozvala a vyptala se na podrobnosti. Jestli je to ambilobák, tak bych pořídila samičku. Cahmík začne řešit jiné věci než žrádlo, hezky se vybarví a vy budete mít radost z případného odchovu a celá záležitost dostane určitý smysl
To právě chci! Avšak kontakt na chovatele nemám. Bohužel...
Přikláním se k ambilobe. Chovala jsem oba druhy a spíše bych to tipla na ambilobe.
Taky tipuju na ambilobáka. A když byl jako ambilobák prodán, tak je to skoro jisté
Aha, ta informace o prodeji jako ambilobe mi unikla.