Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
zajímalo by mě spíš čistě teoreticky jak to s nim nakonec dopadne jestli chcípne nebo nevím, upřímně…
Bergi 31.10.2012 12:50
Bergi
Kedze maju jedove zuby a pri tom jak sa snazil urcite do seba nieco pustil, povedal by som ze sa sic…
danio007 31.10.2012 12:51
danio007
Kedze maju jedove zuby a pri tom jak sa snazil urcite do seba nieco pustil, povedal by som ze sa sic…
Aurifer 01.11.2012 12:10
Aurifer
jed heťáků není tak silný, aby jim ublížil a to mechanické poškození jejich vlastními zuby je taky c…
Epanterias 01.11.2012 21:19
Epanterias
Tak oni heti a lystrofisi to prostě dělávají, že žerou jiné hady. A to i mimo krmení a přecejen sami…
Aurifer 01.11.2012 23:32
Aurifer
Co jsem četl, tak oni musí mít na použití těch svých klů otevřenou držku na maximum (proto se uvádí,… poslední
Epanterias 02.11.2012 19:35
Epanterias

Kedze maju jedove zuby a pri tom jak sa snazil urcite do seba nieco pustil, povedal by som ze sa sice nezozral, ale zato uz to bude mat davno za sebou...

Mně se tohleto stalo už několikrát a u řady hadů i opakovaně, i hetů mj. JInak u třeba rybožravek je to docela běžné...ono totiž stačí, když se při žraní omáznou kořistí a mají její pach, pak je jim uplně jedno, co žerou- smrdí to jako kořist = je to kořist, sežereme to. Končí to tak, že had když se dostane do místa, kde už dál nemůže, tak se ještě chvíli (teda někdy i ještě docela dlouhou :-D) snaží mermomocí žrát dál a pak to vzdá a znechuceně vyblije sám sebe. Na rozdíl od toho, kdy se žerou 2 hadi na vzájem je to bez následků, ikdyž se had pokouše...jed heťáků není tak silný, aby jim ublížil a to mechanické poškození jejich vlastními zuby je taky celkem minimální. NIc co by had nepřežil a příště se vesele mohl pokusit sežrat znova :-D

jed heťáků není tak silný, aby jim ublížil a to mechanické poškození jejich vlastními zuby je taky celkem minimální

K tomuhle bych napsal to, že mi samice heterodona zabila po chvilkovém požvýkání samce. Zuby ho trefila šikovně na hlavu, samec po tom dost silně krvácel, asi týden byl "nesvůj" a pak to zabalil. Je otázka jak na ně jejich vlastní jed působí, protože ač je známo hodně usmrcení(poměrně dost i českých chovatelů uvádělo případy usmrcení samce samicí), na 99% přijde chovatel k "hotovému", kdy je již jeden had pozřen. Téměř nikdy jsem nezaznamenal ani nečetl případ, že by se při takovém chování třeba zmíněný samec samici heterodona dokázal vymanit. Proto bych to s tím jedem nepodceňoval. Jediné co se ví je, že heterodoni jdou tak jak nerodie, natrixky a řada dalších po všem, co smrdí jako kořist ať je to větev, šutr nebo teploměr a bez potíží to nabagrují do tlamy. A co dostanou do držky drží pevně a zhusta nepustí. Nepatří mezi hady, co si po půl minutě uvědomí, že tohle prostě nedají a soukmenovce vyplivnou. Takže je klidně možné, že ten jed tak slabý na ně samé nebude, ale my o tom prostě nemáme jak získat zprávy, když nenajdeme v teráriu pokousaného hada s opuchlou palicí, ale jitrnici s nádivkou.

Tak oni heti a lystrofisi to prostě dělávají, že žerou jiné hady. A to i mimo krmení a přecejen samice je proti samci dost machna. Ono v tom tvém případě pokud ho vzala na hlavu, tak vzhledem k délce a masivitě těch vypouštěcích zubů to mohlo být fatální i bez jedu, přecejen ta hlava je dost choulostivá a samci ji mají proti té držce samice malou.. jiank viděla jsem u jiných druhů opravdu jedovatých hadů, co jim udělá jejich vlastní jed aplikovaný kolegou- a to bylo dost rychlé. a v jednom případě, když samec Hypnale lovil gekona, který mu seděl na hřbetě a omylem s gekonem kousl i sebe. gekona sice zabil a sežral, ale na následky vlastního pokousání uhynul druhý den.

Jinak mně se heti právě pokousali po krmení několikrát a vždycky to vyřešil ocet, u pokousaného hada to bylo vždycky bez následků.

Co jsem četl, tak oni musí mít na použití těch svých klů otevřenou držku na maximum (proto se uvádí, že jed zpravidla aplikují při polykání žab, které se brání totálním nafouknutím, kdy zuby jednak žábu perforují a "vypustí", zároveň jed působí jako anestezie a žábu zmrtvuje), aby k tomu mohlo dojít (stavba zubu neodpovídá zubu třeba leioheterodonů, kteří je mají jako jehly a kteří jed aplikují velmi dobře, resp. o dost lépe - z vlastní zkušenosti). Takže je dost dobře možné, že pokud to chovatel zachytí zavčasu, než dojde k napolykání nebo pořádnému přežvýknutí dost velkého kusu těla oběti, k aplikaci jedu nedojde. Samec určitě nekrvácel jen po obroušení těmi jejich prťavými zoubky co mají vepředu, dle mě ho samice naprala jedním z velkých zubů do sliznice v tlamce. To silné krvácení nebylo to klasické hrané, co dělávají i mláďata nasicusů při cpaní, ale regulerní krvácení. Samci jsem ze samice taky pomohl, jinak nebylo co řešit. Každopádně od té chvíle byl fakt divný, neprojevoval se nijak, válel se, aktivita i reakce na podráždění nulové a nakonec to vzdal.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru