Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Strava leguána zeleného

Dobrý den. Mám doma 5ti měsíčního leguána zeleného a prosila bych o radu s krmením. Každé ráno dostává tak jak má velice pestrou snídani. Má tam salát, nasrtouhanou mrkev, jablko,papriku, rajče, okurku, mandarinku a granule. Problém je v tom, že z toho sní jen ten salát a zbytek nechá. Někde jsem četla, že to je špatně když jedí jen jeden druh. Proto prosím o radu jak ho donutit jíst i zbytek stravy. Děkuji moc :)

Co se týče potravy leguána - jsem dost často na rozpacích. Jeden píše tohle ano, druhý to samé v žádném případě! Jsem úplný laik, náš dráček má také 5 měsíců a jeho denodenní strava jsou listy pampelišek, květy sedmikrásek, trochu listů: hroznové víno, broskev, hruška, ibišek, střídám květy růže a ibišku. Každý den má miskou vymetenou, začala jsem ho nyní učit i na vojtěšku (tu jsem začala pěstovat v truhlíku)a rukolu, kterou koupím v hypermarketu. Jako odměnu dostane nějaké to ovoce,ale jenom když je venku a nechce zdrhat - strouhané jablko, broskev, banán, oloupané a vypeckované víno. Přidávám do jídla sušené vojtěškové seno a granule, ale to mu nejede, tak jako nemusí strouhanou mrkev. Dneska se mi pustil do navlhčeného rohlíku,hajzlík jeden, když jsem si připravovala věci na ryby. To byl fofr, jak s ním mazal pryč.

Ahojky Míšo,

granule pryč, papriku pryč, rajče pryč, okurku pryč. POZOR NA CITRUSY, TY V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ.

Přes léto krmíme většinou jen pampeliškou - zelený i květy - to je pro ně opravdová mňamka.

A přes zimu můžeš určitě salát, zelí (bez ščagélů, nakrájet na menší kousky, aby se jim to líp polykalo, listy od kedluben.

Celkově dávej ovoce jen jako pamlsek, ať Ti potom netloustne. Naši mají nejradši banány nebo jahody.

reklama vymazána (Aurifer)

A když jsme u toho salátu - ŘÍMSKÝ SALÁT, NE HLÁVKOVÝ NEBO LEDOVÝ! Kromě římského salátu pekingské zelí, dobře omyté kedlubnové listy, mrkvovou nať, evdívii, štěrbák, polníček, rukolu... to je základ a nejdůležitější. Na jemné plátky nakrájenou nebo strouhanou mrkev a cuketu (cukety méně, nemá vhodný poměr Ca:P). Kromě toho můžete zkusit občas přidat kousek ovoce, ale NE citrusové plody a rajčata. Na jahody taky pozor, mají vysoký obsah šťavelanů. Ale jednou za čas neuškodí. Dál lze podávat fazolové lusky, občas trochu nesolené rýže - náš leguán má rád kuličky z nesolené rýže a mrkve, to má tak 1x za měsíc...

no k těm informacím : ne všechny jsou pravdivé a mnoho z nich se vzájemně vyvrací, takže je třeba se rozhodnout k čemu se vlastně přiklonit. nicméně je pravda, že jde o lenivost - takovou stravu, jakou krmí zakladatelka, jsem teda nikde uvedenou neviděl. Myslím že ani podmínky chovu nebudou lepší, ale kdo hledá - najde:)

Paprikou a uhorkou kŕmim.
Fórum Leguán zelený , Reptile.cz a Zooexotic boli zdrojom mojich prvých informácií.Doteraz tam chodím a vždy tam niečo nové nájdem .Dokonca som tam objavil aj super ľudí.Až neskôr som natrafil na Teraporadnu.Sú to všetko kvalitné stránky kde vždy nájdem stále cenné rady.Nehanbím sa,že si všetko nepamätám a veľakrát komunikujem so skúsenejšími.Zaráža ma totálna lenivosť väčšinou začínajúcich chovateľov,ale aj pár už chovajúcich.Táto lenivosť a ľahostajnosť dostať všetko na tanieri sa šíri ako mor.Ve keď si niekto klikne len tu na tému leguán zelený,tak môže podľa toho napísať " obr maxi "bezkonkurenčnú príručku...

dneska jsem poprvé jen tak na zkoušku koupil listy červené čepy, máte s nimi někdo nějaké zkušenosti?
a také bych se rád zeptal jak přes zimu docílíte toho aby vám polníček, rukola a další co nejdéle vydržely? teď se mi stalo že jsem na druhý den musel vyhodit celou vaničku rukoly i polníčku a rád bych této nepříjemnosti do budoucna předešel
všem moc děkuji za jejich rady a zkušenosti

1¨)listy cervene repy nastudovane nemam=k tomu nic
2)dobra finta je chodit do nonstop marketu,kde v noci doplnuji brigadnici zbozi=okolo treti rano je vyber madherne zeleniny a polnicek+rukola ma trvanlivost spolehlive vic nez 5 nasledujicich dni(suchy chladny sklep nebo spodni prihradka v lednici?)
3)naprosto genialni obchod je Makro(Globus silne dotahuje skore:)
napriklad rapikaty celer tam ma nejenom rapiky ale i listy,Brasica juncae v obou barvach,polnicek a roketa v kvalitnim baleni

a mimo misu:
Deprimuje me Billa nebo Ahold,kde obcas mivaji roketu a polnicek zabalene ve volnych igelitovych pytlich...to se neda dopravit domu bez uhony,ani kdyz s tim pytlem zachazim jak s jadernym reaktorem.

Ahoj.
Tetˇ již třeba dát pozor při nákupu jestli je vše ok=oni totiž zboží kolikrát nechají na rampě a polníček,rukola=namrzne a je v čudu coby dup.Jinak v lednici v přihrádce na zeleninu mě vydrží tak týden než zkrmím a v pohodě dávám ten origo obal ještě do mikroténu.

díky za opodvědi :)
já poslední dobou jezdím jen do Makra a jsem spokojen, asi nejhorší co jsem brával bylo z Albertu
ještě bych se zeptal zda dáváte sušenou vojtěšku? či různé klíčky?
přes většinu roku ( nebo spíše co příroda dovolí) dávám převážně pampelišku, vojtěšku + dýně, mrkev, okurek
a v zimě rukola, polníček + zase dýně, mrkev, okurek
ten okurek moc nedávám spíše převažuje dýně po které se může utlouct