Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agapornis škraboškový-průjem

Zdravím, vím, že to sem tak úplně nepatří, ale snad mi bude někdo schopný pomoci a poradit. Můj agapornis má už delší dobu průjem, většinou je vodnatý s trochou zeleného. Kromě průjmu je velmi aktivní, neustále něco vyvádí. Nedávno měl, respektive měla problém s vajíčkem. Bohužel jsem netušila, že je to holka, podle chování to vypadalo na kluka a dala jsem mu do klece takovou boudičku na spaní. Ale kvůli ní chtěla hnízdit a vytvořila vejce, které z ní nešlo. Nakonec ho vyprdla, pak vypadala chvíli špatně, ale po podávání vápníku a vitamínů se dala do kupy.

Teď mě ale trápí ten průjem. Kromě něho vypadá naprosto v pořádku, je aktivní, upovídaná, váží 45g. Napadá Vás, čím by mohl být dlouhodobý průjem způsobený? Je jí rok a půl a průjem trvá několik měsíců, bohužel nemáme v okolí žádného lékaře přes ptáky.

Nejvíc ze všeho by pomohl rozbor trusu.
Ptáci mají docela rychlý metabolismus a kdyby agoušovi něco bylo, asi by to bylo znát - pokud je aktivní, létá, není načepýřená, nepelichá... čím krmíte? Jestli dostává ovoce, zeleninu, zelené nati, tak to zkuste na chvíli vynechat. Jestli má na něco ze stravy alergii, tak to může chvíli trvat. Zkuste si vzpomenout, jestli když průjem začal, došlo k nějaké změně ve stravování papouška.
Na fotce vypadá dobře. Můžete zkusit přidávat probiotika a prebiotika, něco dětského.
Mimochodem, má průběžně k dispozici sépiovou kost nebo jiný zdroj vápníku? Naše samice snáší vejce co chvíli, ale většinou si z toho nic nedělají...

Je hodně aktivní, létá dobře, načepýřená byla pouze po tom sneseném vajíčku, to měla i svěšená křidýlka, dostala ale hned vápník a vitamíny a za pár dní se z toho vylízala. Teď přepéřuje. Krmím směsí zrní (proso, oves, slunečnice), do toho jsem jí teď přidala uhlí pro ptáky a vitamínová zrníčka. Má i k dispozici sépijovku a ptačí písek s gritem (ten ale nežere). Jinak jí ještě dávám prosové klásky a vitamínové tyčky, občas dostane moučného červa. Ještě teď po té snášce dostává vitamíny do vody. Ovoce, zeleninu ani zelené mi nežere. Někdy jí ho nabídku, ale vždy to zůstane nedotčené. Nevím, ale jak s tím rozborem trusu. Normálně ho posílám do Prahy na veterinární kliniku, ale teď v zimě by se asi vzorek cestou znehodnotil. Stravu má pořád stejnou, koupila jsem jí ještě jako ptáče na dokrmování. Co začala žrát sama má pořád to samé.

Přikládám foto a video z dneška (agamy v pozadí druhého videa si nevšímejte :-D)

watch

[http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/7383  7_3382697345431_316629814_n.jpg]
[http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/2957  74_3382697505435_399115032_n.jpg]
[http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/6826  2_3382698065449_1778106182_n.jpg]
[http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/5960  4_3382698705465_1729686696_n.jpg]
[http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/3087  14_3382698985472_689215276_n.jpg]

Vypadá dobře. Nemá ani špinavé peří kolem kloaky, fakt má průjem? Nečůrá jen trochu víc? Máme úplně stejnou samičku, která snáší co chvíli, je sice trochu kulatější, ale ne o moc. Krmíme víceméně úplně stejně, akorát nám ti naši žerou ode všeho zeleného (když se do voliéry zavěsí svazek mrkvové nati, jen se po něm zapráší...) a písek, smíchaný s Roboranem, mizí u nás raketovou rychlostí - na ten byli papouši naučení od chovatele.
Jediné, co mě napadá jsou ty vitamíny ve vodě. Nezačalo to po nich? Vyšší dávky vitamínu C můžou způsobit průjem.

No, kdyby měla dlouhodobě průjem, asi by vypadala hůř. Dneska budu celý večer zkoumat ty naše obludy, ať vím jak vypadá agapornisí vyměšování... vždycky je zahlídnu koutkem oka, jak něco vyprdnou, ale kolik toho je nevím... ;-) Vím akorát jak vypadá průjem u velkého papouška. Další možnost je, že jí ta voda s vitamíny chutná a proto víc pije a víc čůrá a vzhledem k tomu, že vyměšování je u ptáků spojené, může to vypadat jako průjem. Ten hovínkový kousek, zelený špagátek, je pevný nebo rozbředlý?
Vážně vypadá dobře, hlavně že má pestrou stravu, uhlí je dobrý nápad, vitamíny nejspíš taky - i kdyby měla průjem, bude aspoň dost zásobená.

Jo, to hovínko jako takové drží docela dobře pohromadě, není úplně rozbředlé (a že jsme doma jedno vážné střevní onemocnění u papouška zažili, když jsme tehdy nesli vzorek na rozbor, vynadali nám, že jsme ho nemuseli tak moc zalejvat vodou a nevěřili nám, že to je slité z igelitu...) - taky jsem pro slabší probiotika a do pítka slabý heřmánkový odvar... my jsme před těmi patnácti lety dávali žaka dohromady jogurtem a medem.
Jinak ty naše obludy kadí hodně podobně. Přijde mi, že andulky mají ve srovnání s nimi hovínka trochu sušší. Ale agouši víc pijí, jsou víc rosení a jednou denně se koupají...
Ještě možná trochu omezit slunečnici, dávat spíš proso a oves a klásky. Taková dietka... :-)

AŹ se to nějak upraví, určitě bych podávala nějakou kvalitní směs vhodou pro agapornise. Vhodná směs je pro ně bez slunečnice. Třeba Deli Nature 71. Je to vyvážená spěs, která obsahuje vše, co je třeba. Teď bych opravdu zkusila ten acidomid (dávám ho do vody i normálně, hlavně přes léto) a odvar z heřmánku z glukopurem nebo medem.

.... 400 stovky v pr.deli, ale klid v duši, žes udělala maximum!! Jednou se mi něco podobného stalo s naším papouchem, nejdříve trochu průjem, potom dokonce občas zvracel. Takže jsem to viděla na bakteriálí infekci žaludku, která přecházela i do volátka. Bylo to v neděli, doktorka na horách.... naštěstí hodně pil, takže Acidomid do vody a odvar z heřmánku z glukopurem, ALe zvlášť, nedávad acidomid do odvaru. Každou hodinu jsme podávala, ráno v pondělí už začal zobat. Od veta velká pochvala, že nemusel nasadit antibiotika! Od té doby mám všechno tohle doma.

To ta moje uličnice naštěstí žere jak nezavřená, jen po tom vajíčku byla hodně špatná, to jsem ji musela napájet a krmit sama, taky jsem každý den, někdy i dvakrát čistila klec, aby jí neoslabil ještě nějaký bacil. Chudák pořád jen seděla načepýřená na bidýlku, křidýlka svěšený a celý dny prospala, ani lítat nemohla. Díky bohu se z toho vzpamatovala, ještě, že jsem si toho vajíčka všimla. Teď už naštěstí zase řádí, celý dny skotačí a neustále řve :-D, ale budu ráda, když se zbavíme i toho průjmu, ten se jí po tom vajíčku zhoršil. Do zvířat jsem ochotná investovat hodně peněz, takže mě to nijak extra netrápí :-). Zítra mi to přijde, dám pak vědět, jestli se lepší :-)