Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mládě želvy ostruhaté

Ahoj koupili jsme si včera mládě želvičky otruhaté. Má 8,5 cm celkovou délku a váží 51g. Putovala k nám 200 km. Včera inhed začala papkat zelené,bez problému. Ale dnes se jí nějak nechce. Máme ji na navlhčených hoblinách,má tam seno,zelené a vodu. K vodě se jí ale taky nějak nechce. Ale hlavně se chci zeptat kolik má být nejvyšší teplota a kolik nejnižší,a kolik přes noc? A je normální,že přes den pospává? Chceme aby se měla dobře a aby byla zdravá,proto budeme rádi za každou radu a informaci abychom nic nezanedbali. Bohužel jsme neměli možnostsi ji osobně vybrat tak se trošku bojíme aby nebyla nemocná. Děkujeme moc.

no my jsme čekali na terárium ale řekli nám že jim stačí zatím box a že na tuto stranu už dlouho nepojede. Jak nám řekli tak jsme udělali - vlhké hobliny,seno,listy pampelišky,polníček ,trocha rukoli,zkoušeli jsme i najemno mrkvičku ale tu a seno zatím nechce. Máme ji tedy zatím v boxu 80cm a navrchu je pletivo takže větrání je celý vrch. má tam výhřevnou žárovku a ta právě hřeje na tolik stupňů,UVB repti Glo 5.0 ale teď jsme se dočetli že je uplně naprd,tak nám byla doporučena žarovka uvb silvania myslím že se jmenuje uvb bud zářivka nebo přímo žárovka ktera vydava teolo,světlo i ivb a uva v jednom.

www.euzelva.cz Toliko k těm hoblinám.. Udělejte si na ně svůj vlastní názor, tento článek propaguji především pro vlastní velice špatné zkušenosti s hoblinami/pylinami. Jinak celé stránky jsou poměrně dost dobře udělané, doporučuji prostudovat, dozvíte se tam o chovu želv víceméně vše, co potřebujete vědět :-)

Zdravím Vás, také máme doma želvu ostruhatou, nyní jí je cca rok a půl (a už má téměř 1 kg). Máme jí téměř od vylíhnutí. Svítíme jí obyč. 60w žárovkou a k ní máme UV zářivku. Želva krásně roste a má pevný krunýř, takže se domnívám, že je to takto dostatečné. Většinu dne tráví pod žárovkou a také pospává :-) a na noce si zaleze na chladnější místo v teráriu. A mrkev nežere dodnes. Pokud byste měla zájem, tak mi napište email a můžeme o vzájemných zkušenostech podiskutovat přes email. Všude na internetu se stejně dočtete, že každému chovateli a želvě vyhovuje něco jiného a nejde obecně říci co je nejlepší a co nejhorší. Věřte mi, před nákupem želvy jsem toho prostudovala celkem hodně a nejužitečnější pro mě byly asi webové stránky www.euzelva.cz, na které už je i v této diskusi odkaz. Mějte se, L.

Může se stát, že je mládě z nějakého pochybného zdroje z importu, má podražené ledviny a pod.. S tím nic neuděláte a je třeba řešit reklamaci.
Pokud je zvíře v pohodě, tak jsou to neskutečně "tvrdá" zvířata a hlavní chyba chovatelů je, že je příliš rozmazlují. Tato želva má být pouze na travní směsi či na seně. Jinak okamžitě pyramiduje. Sama mám želvu z plzeňské zoo, která měla sklon k pyramidám a "strádáním" a pobytem ve výběhu se nám to povedlo minimalizovat a přírůstky jsou skoro rovné. Píšete, že želva pospává. Želvy hlavně spí skoro celý den. Je to jejich přirozeností,protože aktivita v horkém počasí nepřichází v úvahu. Želva se v tuto dobu zahrabe, aby nepřišla o vlhkost. V přírodě misku s vodou nenajde a je vybavena jinak.. Proto správně píšete, že pro ni máte k dispozici vlhčené hobliny. Želva se přes den po většinu času zahrabe a načerpá vlhkost celým tělem. Štítky se zvlhčí a kost pod nimi roste rovně, ale to jen pokud krmíte balastní stravou (seno). Růst nesmí být prostě příliš rychlý. Musíte želvu brzdit právě těmi téměř "pouštními" podmínkami, kdy je možnost se zahrabat do vlhka a v přechodné době sezobnout cosi suchého. Sulkáty žijí v opravdu suchých oblastech a hrabou neuvěřitelné zákopy. Ve výběhu tedy dost slunce a ať se nedostanou na spodní vodu..:-D

Trochu mě děsí ty stále stejné příběhy - zvíře jsme koupili na dálku, přijelo pony expresem, netušili jsme, jak bude vypadat, jestli bude zdravé, a co nám vlastně vůbec pan obchodník pošle. Copak je tak těžké si zajet k chovateli a ne překupníkovi, želvu si v klidu vybrat a na místě se přesvědčit, že je v pořádku. A přitom se jen tak mimochodem zeptat, jak se vlastně takové zvířátko chová. Možná utratíte pár stovek za benzín, ale získáte mnohem víc - klid a informace. To druhé vám sice po internetu poskytne kdejaký puberťák, ale z devadesáti procent je to snůška blábolů a vyčtenin. Jediný pohled na vybavení a zařízení u chovatele vám řekne víc, než kilometry vláken na různých fórech. A navíc si jako bonus domů nepřivlečete kdejakého parazita z cizokrajných zemí, neboť naši chovatelé mají své chovy poměrně na úrovni, zatímco překupníci vám prodají cokoli, co jim zrovna dorazilo.
V životě by mě nenapadlo nechat si poslat želvu, leda tak cvrčky.
A co proboha znamená tohle:
"no my jsme čekali na terárium ale řekli nám že jim stačí zatím box a že na tuto stranu už dlouho nepojede"
To jako že želva bude bydlet v krabici od bot? A s výběhem na koberci?
Napadá mě jediné - byla v akci?

Nikolas máš naprostou pravdu. Chovám želvy 15 let a dost dlouho je i celkem uspešně množím at testuda či geochelone,inotestuda.Už v začatcích jsem pro želvu vyrazil autobusem či vlakem a u chovatelu zjištoval jak se o želvy starat,dnešní doba je taková že nový majitelé zvířat by je chtěli dovézt či poslat a to co zvíře potřebuje se zjištuje až dodatečně. Já své zvířata neposílám a každý nový majitel přijede koukne na výběhy a želvárnu( již s toho pochopí v čem všem a na jakém substrátu mužou želvy žít) a pak si vybere druh na který bude mýt podminky ( udivují mě lidi co do garsonky schání sulkatu či pardálku), nadále se dozví jak o mládě pečovat. Co se týká hoblin to je doživotní téma , já jsem jejich zastáncem.
Co se týká mládat tak většinu času prospí at z duvodu tepla čí predátoru mají to i geneticky dané. Nehledě na to že každé zvíře nejen plaz se musí v novém prostředí aklimatizovat a ne že každých par minut je vytaženo a zkoumáno proč neleze! u importu to má až smrtelné nasledky!!
omluvte mojí češtinu více mě vždy bavili zvířata než škola. Lukáš

Ahoj, tu žarovku vyhřevnou. Mělo by pod ní bejt 38-45°C, sulkaty chtějí dost vyhřát. V tom seně se bude ráda schovávat na noc a u toho si občas zobne.Co se týka uv žarovky tak pokud jí maš víc jak 10cm nad želvou tak bude fungovat jen jako usporná zařivka. A hlavně uv zaření vydává jen pár měsícu max pul roku. A hlavně musíš mit určitou teplotu pod žarovkou a zaroven chladný kout kde se muže sulkatka ochladit což je 20-24°C( což znamená dobře větratelné terarko,super jsou staré akvárka či box nebo stůl.) Pokud ti nechce žrát seno tak jí udělej míchanici bud z lučni směsi nebo čínského zelí a do toho jí seno nastříhej.Pak to žerou bez problému.