Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UV výbojka k želvě - Solar Raptor 35W?

Zdravím všechny želvaře! Mám pětiletou testudo hermanní boettgeri a vybírám pro ni novou UV výbojku. Želví stůl má rozměry 90 cm x 50 cm, proto mi stowattové výbojky nepřijdou úplně vhodné. Viděla jsem, že se začaly vyrábět UV lampy i s nižším příkonem, který začíná už na 35 W (http://www.robimaus.cz/cs/uv-lampy/890-lampa-uvb-3 5w-hid-spot-solar-raptor-4260142864304.html). Další varianty mají 50 W a 70 W. V popisu zboží se píše, že lampu jsem použít nejen jako zdroj UV, ale i jako zdroj tepla a světla. Jaká wattáž myslíte, že je pro můj želví stůl vhodná?

Děkuju!

Ty lampy maj svítivost víceméně stejnou (co se luxů týče), liší se hlavně vydaným teplem a UVB. Koukněte se hlavně na parametry, jak mají být ty lampy vysoko, jestli máte možnost je tak vysoko nad ten želví stůl pověsit apod. Ta 35ka musí být docela blízko a zas tak moc nehřeje, takže bych u takhle velký želvy doporučoval spíš tu 50Wku. Nepamatuju si to přesně, ale mám pocit, že ta 70Wka ve vzdálenosti ve které musí být, aby toho UV nebylo moc, hřeje míň než ta 50wka. Nejlepší by bylo napsat na terashop.cz a probrat to s nima, Michal to má vyzkoušený a poradí jakou vybrat.

Děkuju za odpovědi, u té 35W výrobce udává minimální vzdálenost od zvířete 30 cm, ale podle testu výbojek na euzelva.cz je prý vhodné umístit lampu maximálně 15 cm nad zvíře, protože jen tak se může nahřát - takže tady trochu tápu. Kvůli rozměrům držáku na lampu (na obrázku) nemůžu mít světlo zavěšené moc vysoko. Zkusím napsat na terashop, jak radíte - na jejich webu zrovna probíhá údržba, neměl byste na Michala e-mailový kontakt?

Jj. email je správně. Jinak ač má pan Junek měření dobře udělané (já mám mimochodem želvy od něj :-), tak zrovna u Raptorek má nějaký divný čísla. Stačí se podívat na popis u 50W a 70W žárovky a tam doporučuje a) vzdálenost stejnou, ač to jsou rozdílné lampy b) doporučuje kvůli tomu teplu vzdálenost tuším 20 cm, což je tak blízko, že by to UV fakt zabilo koně :-). Obecně platí, že ta 35Wka by měla být tak 25 - 30 cm daleko, 50W cca 30 - 35 cm a ta 70W 40 - 50 cm daleko. Mám doma 50Wku a 70Wku a řekl bych že na tu vzdálenost topí obě stejně, dokonce když dám tu 70Wku na těch 50cm tak malinko méně než ta 50Wka. On Vám ale Michal poradí co a jak.

U těchto lamp jde především o teplotu v centru světla vhodnou pro želvy. Jaký která lampa má výkon je další věc a tu já neovlivním. Nemůžete se dívat na výkon W, protože jedna svítí silně do středu a druhá zase více do stran. Takže není důležitá ani tak hodnota W jako teploty pod lampou pro toho konkrétního živočicha. Raptorky mají jednu obrovskou nevýhodu a to žádný prostorový výkon a vysokou cenu díky předřadníku. Navíc i životnost lamp je jako u všech s předřadníkem max. 1 rok. Jediná výhoda je možnost použití do menších prostorů pro zvířata co dokáží vyhledat střed lampy, to znamená max. 10cm, což je za pořizovací cenu přes dva tisíce trochu málo.