
Uromastyx acanthinurus
Zdravim,mám dva trníky a už 4 den jsou zalezení v dírách a nevylezou,nežerou,maj 15 měsícu,v terku je cac 30 až 32 stupnu pod výbojkou je cac 45 50 stunu,uva +uvb výbojka sun lux 70 w. Co s něma?? Jen stávkují či mají tendenci zimovat???
a maji tam i nejakej chladnejsi kout pod tricet? Nesnazi se proste jen uniknout pred moc velkym vsudypritomnym teplem?
no,ani nějak moc nemaj,víceméně jsou v nore kde je tech 30 stupnu,tak jako jinde v terarku. Noru maj vyhřívanou topným kamenem.
Tahle tematika se rozebirala pred nejakym tim rokem na ifaune. Doporucuju precist cele vlakno, protoze mi prislo jako jedno z nejprinosnejsich, ktere jsem tam kdy videl. Nadpis se sice jmenuje U.ornate, ale rozebiraji se tam v podstate vsichni trnorepy.
Ja jsem choval trnorepy pri minimalni teplote pres den 29-31 stupnu, ktera byla v celem terarku. Chladneji bylo u vetracich otvoru, kde se zvirata vubec nevyskytovala. V podstate celou dobu byla zalezla pod tepelnym zdrojem kde bylo bezne 45stupnu a vice.
Nemuzu to ted dohledat, ale v nore meli teplotu stabilni po cely den 28 stupnu a 100% vlhkost. Zimovani jsem jim delal v mistnosti, kde bylo 24-25stupnu a na hodinu az dve jsem zapnul vyhrivani i pres zimu, ale vyuzivali to minimalne. Co se mi osvedcilo, tak bylo zacit pred zimovanim krmit vice senem, protoze v prirode v te dobe okusuji uz jen suchou vegetaci.
Když už se tu ten odkaz objevil, tak by mě zajímal názor zde přítomných diskutérů na zimování, protože to co se v tom vlákně objevuje jako doporučená teplota pro zimování (24°C) mi přijde hodně vysoko.
Taky by mě zajímal názor na tvrzení, že u trnoušů je možno mít Osramku 30cm vysoko, protože si jejich kůže vezme jenom tolik UV, kolik potřebují a nemůže jim to uškodit.
Ahoj pokud se jedná o U.acanthinurus =Tak ta teplota je tak nějak OK +-2st.C.záleží na jedincích,to musí zvážit každý sám dle jejich chování(univerzální návod zřejmně není)každý má jiné podmínky ,okolní teplota atd.Pokud jde o Osramku jo jde to používal jsem v odchovně a OK.Tedˇ je peru SolarRaptor 50W na cca.28 cm a pokud se jim nasvítí a jsou venku z nory vlezli by až na ní(a Solarka není zrovna žádné ořezávátko také)pokud se napaří ustoupí a nahřejou co potřebují viz dokumentace
.
Díky za reakci. Já mám u jedný skupinky taky solar raptorku 50Wku na 30cm a u druhý skupinky 70W na 40cm a viditelně to mají rádi, protože se tam válí půl dne, případně popolezou kousek vedle a za chvíli se zase vrátí. Ta osramka mě zajímala hlavně proto, že člověk precizně počítá vzdálenost kvůli množství UV, aby to nebylo moc blízko
, tak spíš pro zajímavost, jestli opravdu snesou víc. Protože to bych jim mohl ty lampy třeba v létě dát o něco blíž, aby tam měli opravdu třeba i těch 50°C.
A ta teplota pro zimování mě docela potěšila, já to tak totiž mám (v místnosti klesá teplota na cca 20-22, takže v terárku a v noře to klesne tak na těch 24, ale pořád jsem si myslel, že to je málo, že by to chtělo ještě trošku snížit.
K tomu UV pokud mohou ustoupit zcela mimo dosah lampy ničeho nebuj (odzkoušeno).K teplotě pokud využívají aktivně noru hlavně do ní chodí chrnět tak je to OK -horší případ pokud ji přestanou využívat je třeba provézt korekci teplot =celková+nora.Já to momentálně mám podobné-panelák.
jj. terárko mám jedno 160*60*60 a druhý 180*60*70, takže maj místa dost. Do nory zalézaj, zkusím ale ty nory pořešit podle těch návodů co se tu objevily (z plastový krabice a trubky), protože to mi přijde na udržování vlhkosti ideální. Já mám zatím hozenou v rohu terárka hřebenovku, která je zasypaná pískem a očas jim tam přes den když jsou venku špricnu rozprašovačem vodu, aby se tam držela vlhkost a to jim vyhovuje, zalejzaj jenom tam. Je to ale blbý na kontrolu, protože je ta hřebenovka vyloženě zasypaná 10cm vrstvou písku, takže když potřebuju něco zkouknout, musím to celý vyhrabat.
Jak to vlastně je u Acanthinurů s Cites?
Dnes jsem se s kamarádem dohadoval: On říkal,že musí být u každého kusu a já,že pouze u zvířat z přírody.No a odchovaný v zajetí být nemusí. Tak tedy jak to je?
Já mám ke každýmu, ale to je díky tomu, že jsou to většinou zvířata staršího data, kdy byla poviná registrace. Dneska (tuším od roku 2010) jsou přeřazeni do Cites B, takže stačí doklad o původu.
Tady k té registraci, pokud by to někoho zajímalo - §23
http://www.cizp.cz/files/=3484/100_CITES_uplne%20z neni_k1.2.2012-v2.pdf
a k dokladu o původu §24.
Zdravim,smradi už lozí ven,dokonce už i žerou,a stou teplotou nevim. Koupil jsem ještě jednoho od kominíka z olomouce,a ten má v terarku teplotu od 33 do 54 stupnu,v noře má 30 st 24h denně. Trníci běhaj jak šílení a zřejmě jim to asi vyhovuje. A ještě jedna věc,jak jsem dovez toho nového,tak se okamžitě začli nahánět a kousat do krve,takže jsem je musel oddělit. Jsou to 2 samice????? Jeden má 1,5 roku a druhý cac 6 měsícu. Vše jsou to odchovy děkuji všem
33-54°C je šíleně moc, to je dobré akorát tak na to odvařit jim vnitřní orgány. To se projevuje pak tak, že zvíře normálně žere, funguje, pak žrát přestane a brzy na to chcípne zdánlivě bez udání důvodu. A to pak dost naštve...kdybys viděl, jak žijou ta zvířata v přírodě, tak bys je tímhle určitě netrápil. Ono na povrchu tam je v nejteplejší části dne taky těch 50°C, ale to už zvířata jsou většinou zalezlá v norách, kde mají v létě okolo těch 26°C.
Co se týče toho řezání se, tak to fakt nemůžem vědět, jestli to jsou 2 samice, nemáme křišťálovou kouli. Ale mláďata trňasů se celkem běžně mydlej ikdyž jsou různého pohlaví.
Ty mladý jsem oddělil,a tu teplotu to se mi zdálo taky šíleně moc,v noře mám 28 a venkovní teplotu tedy v terarku mám od 23 a pod tep bodem mám okolo 45 stupnu a ještě jsem doobědnal sun lux 50w tu dám to toho chladného bodu a uvidíme co to udělá s teplotou. Noru vlhčim každý 3 den a vypadá to že prckové budou ok.
tak to je OK.
to jsem taky rád,tak uvidíme jak na tom budou na jaro. Popřípadě ještě dokoupíme :)