Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Klapavka pižmová boule na krčku

Dobrý den, máme doma 2 měsíce mládě klapavky pižmové. Při koupi měla krunýř cca 2 cm, když jsem ji měřila dnes má 3 cm. Dnes jsem si všimla narůžovělé bulky na pravé straně krku, blízko krunýře, viz foto
http://loty-loty.rajce.idnes.cz/Zelva_bulka/#Bulka _na_krcku1.jpg
http://loty-loty.rajce.idnes.cz/Zelva_bulka/#Bulka _na_krcku2.jpg
http://loty-loty.rajce.idnes.cz/Zelva_bulka/#Bulka _na_krcku3.jpg

Želvička se chová naprosto normálně. Velmi dobře jí. Krmíme na střídačku granulkami SERA-raffy Baby Gran a různým masem s kapkou Turtle vit od BEAPHAR (většina stejně odejde do vody). Dnes měla kuřecí prsa, předevčírem maso z malé anšovičky. Prodávají je u nás mražené. Teplota vody v akvárku je stabilní 26°C, takže nepřitápíme. Čistíme dle potřeby za 1 max 2 dny. Napouštíme odstátou vodou. V akváriu má vápníkový blok. Nenapadá Vás prosím, co by to mohlo být? Nebo nevíte o nějakém dobrého veterináři v Ostravě? Volala jsem na polikliniku v Porubě, ale dle rozhovoru, který jsem nechtěně vyslechla ani nevěděli, co klapavka pižmová vlastně je. Přesto si nás paní doktorka pozvala na zítra. Budu ráda za jakýkoliv nápad. Děkuji. Lucie

Brno - Doc. MVDr. Knotek, tipnul bych, že asi nejblíž. Nebo jinde v těch končinách - MVDr. Chrastinová - ZOO Olomouc, Svatý Kopeček, případně MVDr. Šimek, Hodonín, seznamy asi nejsou nejaktuálnější, ale lepší než nic:
index.html
http://www.svet-zelv.cz/index.php/obecne-informace -chov-zelv/38-obecne-informace/53-veterinai
Bulka vypadná jako absces, vřed, nejspíš způsobený nějakým poraněním, ale mohlo by to být i něco "zajímavějšího" (podle čínské kletby - "Nechť žiješ v časech zajímavých").

Děkuji za tip. Zkusím obvolat. Koukala jsem na net. Také na více místech píší o vředu z poranění. Ale upřímně mi nejde na rozum, jak by se jí to mohlo stát. Zatím ji totiž máme v menším akvárku, hlavně kvůli čištění. Má tam všeho všudy jen ostrůvek z kamene (na kterém byla snad 2x za celou dobu), želvíka - bloček, akvarijní teploměr s přísavkou. Krmíme hozením do vody, nebo masem na špejli. Želvičku vyndáváme pouze při čištění akvárka do plastového bazénku. Už mě napadlo, zda si nemohla třeba zapíchnout kostičku z té ančovičky... No nevím, uvidíme, co řeknou na veterině. Zatím moc děkuji. Lucie

Jee, zdravím,
díky za nápad. Je pravda, že jsem si toho všimla až po dnešním krmení. Dva dny zpětně se mi zdálo, že má krček mohutnější, ale možná se pletu. Růžové to má v každém případě až ode dneška. Nicméně mě zaráží, že to má jednostranné. Když jsme ji dnes čistili akvárko, tak při pohledu shora neměla krček uprostřed mezi nožkami jako normálně, ale jako by už od kořene vycházel z krunýře výrazně blíže levé přední tlapce. Také při pohledu zepředu je váček pouze při pravé polovině krčku. Ale určitě bychom byli rádi, kdyby to byla jen krmením, dnes ji totiž opravdu chutnalo. Uvidíme zítra. Zvedl jste nám doma náladu. Moc díky:-) Lucie

Dobrý večer,
tak boulička opravdu zmizela. Moc děkujeme za radu:-) Notně jsme si oddychli. Je to poprvé, co se ji to objevilo. Se štítky opravdu nevím. Zítra zkusím lépe vyfotit. Právě kvůli krunýři jsme koupili kapičky Turtle Vit od Beaphar. Dávkování je 1 kapka do jídla denně příp. do vody. Namáčíme ji do toho krmení, ale nevím, kolik toho sní doopravdy. Jaká potrava by byla dobrá na ten krunýř? Na Vašich v stránkách i Petr60zel doporučujete shodně vodní hlemýždě, ale to je spíše u nás reálně pouze jako doplněk. Pokud se nám podaří vůbec nějaké sehnat. Nevšimla jsem si, že by je v okolí prodávali. Koupili jsme i sušené nitěnky, ale ty jí nejedou. Na moučné červy se mi zdá malá, navíc ti toho prý až tak moc v sobě nemají. Takže to směřujeme hlavně na ryby.

Zatím tedy děkujeme, jak budu mít fotku přiložím. Zatím se mějte hezky Lucie

V Kauflandu kup zmrazené ančovičky, to je asi nejlevnější běžný zdroj pro lidi, co nemají průkazku do Makra. Pravda je, že v přírodě podle pozorování žerou hlavně ty hlemýždě, tomu odpovídá i masivní hlava se silnými čelistními svaly na jejich drcení. Kapičky Turtle Vit jsou dle mého přesvědčení na dvě věci, na ho.no a na nic.

Mořské ryby obsahují mnohonásobně více soli, která taktéž sedá na játra. Nejpřirozenější potrava pro klapavky je vodní hmyz, jsou vybaveny hmatovými vousky, kterýma dokážou vyhledávat červíky a další potravu v bahně, ale dosud neexistuje ucelený odborný názor jak tenhle hmatový sonar funguje. Tyto želvy často obývají malé vodní plochy, které často úplně vysychají, v těchto loužích se ani šneci nevyskytují (ryby tuplem). Ale všeobecně platí, že co se jim vleze do tlamy to sežerou, často i přijímají potravu na souši.