Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Studium veteriny

Dva z členů našeho tera kroužku se chystají na střední školy. Jeden chce na jakousi "veterinu" do CB druhý na podobnou školu do HK. Hoši to vidí jednou na VŠ veterinární nebo jak se to jmenuje. Zajímalo by mě, jestli mají na takovou VŠ větší šanci absolventi gymplů nebo těchto odborných škol. Prosím o názor opírající se o nějakou zkušenost. Díky za ty kluky.

Z gymplů. Ségra studovala SŠ Vet v ČB a musím říct, že tedy nic moc úroveň, jakákoli zemědělka udělá stejnou službu. Většina přijímaných studentů na VFU (VŠ Vet. Brno) vždy byli studenti gymplů. Pokud to myslí vážně, tak není dobré SŠ (gympl) flákat, za prospěch a různé další činnosti se nechá získat hrozně moc bodů k dobru a přijímačky fakt nejsou nic lehkého, každý bod navíc je tu znát. Taky nedoporučuju ve větším měřítku něco začít chovat, já už se pak neodhodlal chov opustit a jít studovat tak daleko :-)

Mohu jen potvrdit, studoval jsem střední veterinární v Boskovicích a přímo na veterinu mě ani nevzali. Jen na veterinární hygienu a ekologii, což je dost podobné, aspoň teda ze začátku v podstatě stejné a chodí tam vesměs ti co se nedostaly na veterinu. No vydržel jsem tam rok a vzdal jsem to, dojíždění, zvířata a v neposlední řadě lenost k učení kterému je potřeba věnovat opravdu hodně moc času. Teď jsem na novém oboru který na VFU vymysleli, Ochrana zvířat a welfare, naprostá spokojenost a oproti loňsku nepopsatelný rozdíl. Přijde mi to kolikrát až podezřele jednoduché. Ale jelikož jsem v uplně prvním ročníku tak pořádně nevim co mě čeká... uvidí se
No ale občas se na veterině někdo ze středních veterinárních upíchne, to jsou ale spíš vyjímky.

Sayid, to se ti to machruje, co? Měl jsem se na ten welfare přehlásit s tebou :-D

Jinak k tématu... Není zase tak těžké se tam dostat, ale člověk s tím musí počítat celou střední a udělat si olympiády + další věci, které se tam zohledňují a přímo na přijímačky se naučit ty vzorové otázky alespoň z chemie nazpaměť (Chemie je naprosto stejná, jen biologie se liší) a pak by se tam mohli dostat. Ovšem pokud tam příjdou ze střední veterinární, tak je minimální šance, že se tam udrží. U nás odpadli snad všichni a zůstal jen gympl + něco málo z jiných škol. Z vlastní zkušenosti bych jim ale radil, ať jdou na střední veterinární a pak na nějakou jinou VŠ a ať určitě nechodí na veterinu. Nikdy jsem nepatřil mezi šprty, na matematickém gymplu jsem totiž šprt nemusel být, aby se mi vedlo dobře. Ale to, co teď zažívám na VFU, považuji za největší chybu svého života. Kdybych nechtěl být tak moc veterinář, tak se na to VYSE_U. Tato škola je pro šprty, ostatní se budou trápit a vyčítat si to...

Lépe připraveni na samotné přijímačky budou asi z gymnázia, ale na VŠ veterinární docela silně zohledňují i celkový prospěch za studia na střední i za maturitu a dále umístění z olympiád, publikace atd. Dokonce i snad berou při samých jedničkách bez přijímaček, což ale na gymnáziu může být dost problém. Na stř. veterině třeba taky, ale vycházím z předpokladu, že daný obor je baví, takže je to určitě záživnější než se na gymnáziu učit neustále zeměpis, dějepis atd. Takže to musí zvážit, na co mají a na co ne. Na VŠ veter. rovněž dělají zkoušku například z fyziky, na což je určitě lépe připraví gymnázium. A klasicky - v odborných předmětech mají náskok z odborné SŠ. Podmínky přijetí a výsledky přijímacího řízení včetně bodové hranice nutné k přijetí mají na stránkách univerzity (i když za 4 roky to může být zase jinak). Vzorové otázky k přijímacím zk. se dají sehnat. Asi by to opravdu chtělo sehnat někoho z těch, kdo vet. momentálně studují, aby se vyjádřil.

Sorry, první odpověď jsem nečetla a odpověděla, tak se opakuji :-) Ještě snad dodám, že jsem slyšela (jedna paní povídala :-) ), že HK střední veterina je trochu bližší úrovni gymnázia, ČB lepší odborně, ale kdo ví, to můžou být konkurenční řeči. Já bych volila gympl a šprtání všeho.

Za nás můžu říct, že jsme studenti 5.ročníku na VFU a jsme 4 studenti v jednom ročníku ze střední veterinární školy v ČB. Neříkáme, že je to procházka růžovým sadem, ale kdo chce tuhle školu dodělat, tak musí sám chtít a něco tomu obětovat. Díky střední nemáme problém s přístupem ke zvířatům, narozdíl od některých spolužáků, co jsou z gymplu. A máme celkem i větší přehled v odborných předmětech. Je fakt, že ve všeobecných předmětech měli navrch ti z gymplu, ale zase záleží, jak z kterého. Nejde to takhle obecně říct. Odešli lidi jak ze středních odborných, tak i z gymplu. Je třeba připomenout, že fakt je tato škola opravdu těžká, ale záleží na každém, jak se k tomu postaví a v tom případě, pak ani nezáleží, jakou střední školu má.

Souhlasím, sama jsem VFU úspěšně absolvovala. Gympl má náskok v prvních dvou ročnících, které jsou hodně navazující právě na gympl. Ze střední veteriny mají absolventi zase hlavně praktickou převahu. Mě se hodil i jazykový gympl, na latinu jsem vůbec nechodila ( po 5 letech předchozího studia latiny a řečtiny mi byla na nic) a byla perfektní k vyvážení šoku na anatomii, protože jsem věděla, co si mám pod názvem představit a nemusela jsem vyloženě šprtat nazpamět. Ale vydrží jen ti, a je jedno, ze kterí školy, kteří obětují maximum. Těch, kteří se dokážou naplno věnovat koníčkům, kalbám a škole je strašně málo ...

Ahoj,
jak už bylo řečeno výše, jednoznačně mají větší šanci z gymplu. Mám sestřenku na veterině v HK a teda nic moc... už teď jim tam říkají jak nemají šanci se dostat na vysokou... Ostatně vím, co tam s ní chodí za lidi a co probírají, řekla bych, že kdejaká zemědělka je stejná. Každopádně její znalost zvířat je stále menší než moje, jelikož já se o zvířata zajímám od dětsví, ale to dejme stranou. Z HK veteriny se do Brna dostanou ročně průměrně cca 3 lidi, (jeden z mých kamarádů se tam dostal, ale byl to fakt bedna, účastnil se olympiád, průměr měl asi 1,1, učil se pořád, moc se chtěl tam dostat a povedlo se. Když o to člověk moc stojí, dokáže to i z této SŠ, ale lepší start ti dá gympl, bezpochyby. Mám také pár kamarádek, co mají jen tuto střední veterinu a dál nešly, jedná dělá ve zverimexu za pár šupů a ostatní jsou mimo obor a opravdu se nemají moc dobře, takže člověk taky musí počítat s tím, co bude dělat po ukončení této sš, protože je to velice specifická škola není moc možností kam na vš jít - zemědělka, veterina....
Toť mé zkušenosti.

To taky neni uplne pravda, ale to je na delsi povidani. Samozrejme, ze pokud by meli jit na gympl, melo by se "predpokladat", ze pujdou na nejakou vysokou a z gymplu maji dobrou prupravu na skoro jakoukoli, coz je obrovska vyhoda oproti te stredni veterine (a timto smerem, myslim, sel i zadavatel vlakna), jelikoz 15ti lety klucina, nadseny ze zookrouzku to muze ve 20ti videt uplne jinak a dle meho skromneho nazoru bude se stredni veterinarni jeste ve vetsi (_._) nez s tim gymplem. Dalsi vec je, ze ta skola je fakt mazec a "umrtnost" je vysoka, takze ze vsech uhlu se jevi snad lepsi ten gympl...

Za sebe můžu říct, že když jsem byl v HK na sošvet, tak úroveň hrozná... Hodně lepších učitelů odešlo a s novýma je to vždycky na pytel. Taky se na FVL dostali 2 a na hygienu asi 4. Letos to bylo o něco lepší, ale na lékařství opět jen asi 3 a na hygienu snad kolem 10 lidí. Ostatní střední veteriny nevím. Gympláci mají 100% navrch u přijímaček a i ta celková odhodlanost ke studiu VŠ na gymplu musí bejt větší a hodně podporovaná učiteli. Zatím mají určitě navrch co se týče vstřebání množství učiva a u obecnějších zkoušek - biola, fyzika, chemie apod. Celkově je studium magisterských oborů FVL(lékařství) a FVHE(hygiena) v základu stejné a už zase a i zatím neplatí žádná specializace a omezení ve využití titulu. I když je trh práce sycen dvakrát co se týče veterinářů a určitá rivalita tady panuje, tak na studium a odhodlanost to zatím vliv moc nemá, ale za pár let může být všechno úplně jinak. Osobně volit znovu střední, tak gympl. Ve srovnání např. se zemědělsky zaměřenou VŠ je tady mnohonásobně víc učiva a nikdo tu nikomu ,,zadara,, nic nedá. To se pak člověku špatně loučí se všemi zájmy, na které bylo na střední nebo lehčí VŠ dostatek času. Takže ať kluci zapadnou na gymplu do skupin, které se učí a jinak lelkují nebo ať se hodně snaží na středních školách a neztrácejí odhodlání a chuť se učit i něco navíc. Celkově je ta VFU hlavně o psychice a ,,železný prdeli" -> sedět a učit se!

Ahoj...jsem mamka jednoho z členů. Dovolte mi poupravit dotaz. Onda by chtěl zvolit vyšší školu přírodovědnou nebo takto zaměřenou, přímo veterinu studovat nechce, jen se nám zdála blíže oboru SOŠ veterina než Gympl, na který jít nechce-nicméně zvolí školu, která ho lépe připraví pro studim na VŠ. Prosím tedy odpovědi směrovat i na tyto VŠ. Všem moc děkujeme za jakýkoliv názor, vše pečlivě zvážíme a snad vyberme dobře.

Pokud chce studovat nadále nějaký přírodovědný směr a ne přímo veterinu, tak bych místo gymplu doporučil spíše tu zemědělku nebo SŠ veterinu, ale ta zemědělka i přijde lepší, kde získá spoustu praxe a trochu se vyselektuje, co dál vlastně chce dělat, on za tu střední školu přeci jen názorově trochu vyspěje. Podle toho pak vybírat VŠ (JČU, ČZU, UK - Přírodovědecká fakulta atd.)

Dobry Den,vim,ze teto prispevek je ponekud starsi,ale narazil jsme na nej a tak bych se s Vami chtel podelil o par zkusenosti,myslim si,ze student ze stredni veterinarni skoly je daleko lepe pripraven na dalsi studium,na skole,kterou navstevuju,jsme uz od 1 rocniku v kontaktu se zviraty,ucime se chirurgicke zakroky,pitvame,fixujeme zvirata,chodime do veterinarnich ordinaci a pomahame veterinarnim lekarum napr. Na operacnim sale,navic kdyz se student z teto skoly nedostane na vysokou skolu,ma porad stredni vetrinarni,po ktere se muze uplatnit jako asistent nebo technik,ale po gymnazium ze studenta nebude vubec nic pokud se nedostane na vysokou skolu,zvolil bych urcite SOŠ veterinarni,navstevuju ji,jsme 100%spokojen a jinou skolu,by jsme si nezvolil,je to na Vas,toto je jen muj nazor:-)