Krmivo
Jedná se především o masožravá želvu. Ve volné přírodě se živí vodním hmyzem, červy, plži, malými rybkami, pulci a také vejci obojživelníků. V zajetí můžeme krmit korýši, rybami, Gammarus, moučnými červy, hovězím srdcem či lisovanými peletami pro vodní želvy. Bez problémů přijímají „krmnou směs“ pro vodní želvy, která obsahuje směs mas, ryb, rostlinné potravy a vitamínů. Někteří jedinci přijímají i ovoce a zeleninu, jedná se však především o mladé jedince. Potravu přijímá nejčastěji ve vodě, jako jiné druhy vodních želv, ale je schopna potravu přijmout i na souši. Krmení želv ve speciální nádrži nám pomůže udržet hlavní nádrž delší dobu čistou.
Rozmnožování
Reprodukce nebylo tak často dosaženo, ale rozmnožit tyto želvy v zajetí je určitě možné. Páření může proběhnout kdykoliv v průběhu roku, a probíhat může jak ve vodě tak na souši. Protože kvůli slabým svalům na nohou není samice schopna vyhrabat v zemi jamku snáší vejce do mělké rýhy nebo přímo na povrch půdy dál od vody. Snáší převážně jedno značně velké vejce (5 x 2,5 cm) a zakrývá ho tlejícím listím. Zřídka byly snůšky kde se objevila 2 vejce. Vejce je nutno inkubovat v inkubátoru za mokra bez substrátu, položí se na plastovou mřížku. Doporučují se teplotní výkyvy mezi dnem a nocí (28 - 26°C). Inkubace trvá od 130 do 170 dnů. Zbarvení mláďat je podobné jako u dospělců. Mládě váží po vylíhnutí přibližně 17g a délka karapaxu je cca 5 cm. Mláďata by měly být chovány v mělké nádrži s hloubkou vody 2-5 cm, kterou postupně zvýšujeme spolu s jejich růstem. Mláďata krmíme veškerou živočišnou potravinou, kterou je nejlépe před podáváním namlet. Jako substrát v nádrži pro mladé želvy nepoužíváme písek.
Rozšíření populace rodu Platemys je velmi rozsáhlé, ale jako jiné druhy zvířat, jsou i želvy Platemys ohroženy ztrátou přirozeného prostředí deštného pralesa. Tento druh není chráněn a proto může být volně v prodeji bez povinných dokladů. Bohužel, existuje v současné době jen velmi málo lidí, kteří chovají tyto želvy v zajetí, a tak prakticky všechny Platemys platycephala prodávané v obchodech jsou odchyceny ve volné přírodě.