Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov vlků

Zdravím všechny kolegy,

mám dotaz ohledně chovu vlků v čr, je možné chovat tyto zvířata? Pokud ano, tak jestli má někdo nějaké osobní zkušenosti nebo zná někoho kdo je chová nebo choval. Uvítám každou informaci na toto téma :-) Rád bych se do chovu pustil a zajímají mě bližší specifika, legislativa, chovatelé...prostě vše k tomuto tématu, ideálně někoho kdo je odchovává rád bych se i přijel podívat, pokecat, prodiskutovat.

Budu rád za každou reakci.

předem děkuji za odpovědi :-)

Zacni v Zoo Praha. Tam je moc pekna smecka.. ;-) Legislaivne to jde, kdyz jde mit "doma" tygry, ale vis jak.. Kdyz budes mi dost penez na chovnou a velkou stanici, s kusem lesa a treba k tomu grant od statu.. JIank to asi cenu nema..

V Praze? Já mám dojem, že jim tam právě zbylo torzo smečky a dost zásadně se jim to nepovedlo - bylo to něco s alfa samicí - nějaký zvíře tam umřelo a smečka se jim vzájemně dost zredukovala. Teď to nemůžu nikde najít:-/, ale určitě tam byl nějakej zásadní problém... Nevíte někdo, o co tam šlo?

ZOO Plzeň má taky vlky. A přikládám takový malý výňatek článku:

U nás jsou vlci chráněni Úmluvou o ochraně evropské fauny a flóry a přírodních stanovišť (tzv. "Bernská konvence"), ke které se Česká republika připojila v srpnu 1997 jako jedna z posledních, navíc se třemi dodatky, které ji výrazně omezují. Jeden z nich vyjímá vlka, medvěda hnědého a některé druhy dravých ptáků ze seznamu přísně chráněných druhů živočichů.

Krom toho jsou velké šelmy chráněny zákonem číslo 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, který vlka zařazuje mezi kriticky ohrožené druhy. Nesmí se tedy usmrcovat, chytat, chovat v zajetí ani rušit. Zakázáno je také obchodovat s nimi, s jejich kůžemi a trofejemi. Chráněny jsou rovněž jejich biotopy.

O chovu "doma" dost pochybuju. Bez založení nějaké organizace to asi moc dobře nepůjde a tu byrokracii kolem bych vyřizovat nechtěl...

O chovu "doma" dost pochybuju

ale daj se sehnat, páč zoo , která je rozmnoží neví co s nima

Pricip jejich života totiž naprosto vylučuje "šťastnej" způsob chovu v jakkoli velkej, ALE uzavřenej ploše.
Aby to jen trochu fungovalo, musel by jsi mít zajištěnej "odsun" 2 -3 letejch potomků pryč,těch co v přírodě odchází od svě mateřské rodiny a zakládaj vlastní.(Pokud se toho věku vůbec dožijí) To na uzavřenej ploše nejde a proto je většinou alfa pár zabije za pomoci ročků - páč je nemůžou vyhnat. ...Déle s rodiči zústávají vyjímečně jen omegy...

Zrovna tak řešení v ZOO "odborníky" kastrací (ať chirurgickou, či chemickou) alfa samice, způsobí jen její větší obranou agresy, která skončí buď její likvidacínebo slabších vlčic. Smečka netoleruje žádnou nenormálnost.

A protože jsou to vyjímečně inteligentní i sociálně žijící zvířata, tak si prostě držení v ohradě nezaslouží.

Tak je mi jasné že dospělce je nesmysl vypoštět už kvůli "vázanosti" na člověka. Spíše mi šlo nějaké sofistivanější vypouštění mláďat (pokud jich mají nadbytek) formou "adpoce", nahrazení uhynulých, nebo jinak zemřelcýh mláďat, zda se to vůbec někdo snaží řešit atd....

Presne tak, tuto jsem se taky docetl, jen ja vul si to nespojil s nasi Zoo, pac to clovek bere automaticky, ze to maji zmakle.. Takze co psala Lacerta, je jasnej pripad.. :-( No stejne se tam pujdu podivat, co zbylo.. Chjo. Diky za nakopnuti me mysli.. :-)

Hele třeba si to fakt s něčím pletu... bohužel si fakt nepamatuju, že by jich tam bylo víc jak tři, ale zase já jsem spíš na kočky a psovitý jen prolítávám, tak držím palce:-D...

našla jsem jen tohle:
http://www.zoopraha.cz/cs/o-zviratech/clanky-o-zvi ratech/savci/vlci-v-prazske-zoo

a tam to nezní tak hrozně...ale zase zrovna na stránky si asi nehodí nějakou hodně negativní příhodu.

A v případě zoo - zase docela chápu, že nějak to řešit musí - nemohli nechat tu druhou samici, aby se rvala s alfou, tak co s ní? Ono takhle se to asi dobře hodnotí, ale kdyby jí tu antikoncepci nedali, tak by se to mohlo stát tak jak tak, protože by ji zabila jiná samice, tak to zřejmě riskli :-/

Nikdo netvrdí, že to ten člověk nevěděl. Ale co genetická variabilita a tak? Prostě si jenom myslím (tím se nechci zoo/zoologů zastávat, určitě dělaj boty), že to nebude tak jednoduchý a občas jim nic moc nezbývá. A přeci jen - když se někomu ze soukromých chovatelů něco zásadního nepovede, tak to nikdo neví. U zoo je to vystavený všem na očích... Ale bylo by docela zajímavý si třeba poslechnout důvody, proč to tak udělali.

Já tam nechodím na vlky, tak třeba se pletu - ale jestli si to dobře pamatuju - tak nějak řešili hierarchii - asi kastrovali jednu fenu nebo tak něco - následně se smečka rozeštvala a maj tam asi poslední 3 kusy? Ale to si fakt cucám z prstu, byla jsem tam předloni na praktiku a něco nám o tom říkali, jakože kvůli nějakýmu zásahu se celá smečka servala a teď už se jim snad ani nemnoží.

úskalí s legislativou samozřejmě jsou, ale dá se to vyřídit, ale nevidím k tomu irelevantní důvod...
jde o velmi společenská a sociální zvířata, která vyžadují specifický způsob zacházení ...
Není to jako přiblblej lev , co buď 20 hod denně spí, nebo páří a zbytek žere :-)

se smečkou je počítáno

mno pokud nemáš možnost oplotit pár ha lesa, tak to bude jen bohapusté týrání

doporučuji knížky od Lois Crislerové a snad tě to přejde...zhlédnou a přečíst Vlci u dveří /atd...atd/literatury se zkušenostmi je dost a v podstatě to nikdy dobře nedopadlo (pro vlky).
Jinak chování jednotlivce se u nás občas vyskytne.Asi nejznámější byla u nás Lupina Franty Hracha (spolužák)
potom Waya u Rudy Desenského.Obě jsem znal osobně a obě už to mají za sebou. Lupina stářím (17) a Waya úrazem
v cca roce. Franta vydal knížku myslím, že "Od vlčích kousanců k vlčím polibkům" (mám ji doma)
Oba to ale jsou lidé, kteří s nimi byli prakticky neustále FH je v invalidním důchodu a s Lupinou trávil min
20 hod denně (měl ji až od 3měs. a prakticky ochočoval úplnou divočinu) a nachodil s ní po nocích 30 -50 km denně.V současné době má ještě jejího syna (1/2 ovčák)RD nikdy nedělal a Wayu měl od cca 14 dnů, takže obě byli zcela jiné případy. RD má ještě v ohradě zavřeného vlka Macka, což je úplně na ho.no.
Tady máš mail na Frantu, ale počítej s tím, že tě to NEdoporučí, ale je u nás asi jedinej s nej zkušenostmi
frantahrach@seznam.cz
a na fotce máš Lupinku (ta bloncka na fotce je dcera :-))

jj, Lupejda je jedna ze dvou dcer Lupiny, které byli dány do rodin na "psí" výchovu, kdežto syn Ares zůstal ve vlčí výchově mamky a otce Armína...jeho chování je dodnes "vlčí". Po mámě zdědil obrovskou postavu kanadského vlka a po tátovy vlkošedou barvu...

Bergi takhle mě hrabalo taky:-D ale jak píše lupus 1000% pravda;-)není snima žádná prča jou opravdu inteligentní maj svůj řád a ten prostě nezměníš.Kolem r.1980 jsem dělal ještě profi myslivost a získal jednoho lupus lupus jako 4 nedělní štěně(narodily se téměř všichni psy)jak je již uvedeno musí z kola ven.Měl jsen ho cca11 let deno deně s tátou na procházky výběh 30 arů.Omlouvám se za kvalitu snímku je to přefocené z čb.na snímku je sestřenice .

z toho výborného článku bych pro Bergiho vypíchl :
Já bych se s Vámi chtěla podělit o naprosto praktické zkušenosti z chovu vlčice v mé domácnosti. Předem upozorňuji, že vlk není domácí pejsek a můj článek nemá být v žádném případě návod typu „jak na to“. Většině kynologů by měl postačit jeho domestikovaný potomek – pes, a i s ním si mnozí nevědí rady. Chovat vlka v zajetí mimo zoo je jen pro hrstku zasvěcených zájemců, kteří jsou ochotni tomu pořídit prakticky vše. Podmínky bydlení, svoji rodinu, zaměstnání, rodinný rozpočet, dovolenou (v příštích dvaceti letech vůbec nikam nepojedou). Z výše uvedeného výčtu je racionálním mozkům jasné, že nakonec nutně dopadnete tak, že s vlkem zůstanete jen vy sami. Druhou možností je, že to vzdáte a zbavíte se ho. Vaše osobní selhání pro vlka skončí utracením – zkuste najít zoo, která si ho vezme.

jen bych podotkl,že nejde o chov (rozmnožování) ale jen o "držbu" 1 jedince

To čtu furt může nemůže a přitom pár vlků žije (nebo žil, přesný věk obou zvířat neznám) na kraji Prahy "kousek" od Rathem proslavené Hostivice. Jistěže je chovat lze, stejně jako lze chovat dinga a jiné psovité šelmy, pokud je schváleno chovatelské zařízení a dotyčný má výjimku. Ostatně jak lze asi chovat třeba naše ptactvo, naše plazy, atd.?
O uvedeném páru byla natočena i reportáž s Václavem Vydrou v takovém tom mishmash pořadu o zvířátkách pro laiky. A pochopitelně to nejsou jediní vlci v chovech.