Méně jedovatí sklípkani na začátek ?
Ahoj jsou nějací méně jedovatí sklípkani, kteří nejsou až zas tak nároční na chov ?
Chtěl bych si koupit nějakého sklípkana a přemýšlím na Br.Smithi nebo G.Rosea ale ještě nejsem dospělý takže se chci vyvarovat kousnutí nebo něco podobně.
Jinak krmil bych ho přes pinzetu..
Většina rodu Brachypelem, G. Rosea též, bývají i povahově celkem klidní.
Dobře, tedy jed člověku nic neudělá rozumím tomu správně ?
Bráni se vypuštěním chloupku. Jed u nich je asi jak včeli
na to fakt nespolehej.
Američtí sklípkani. Tam ani nezáleží zda si dospěly, nebo ne. Jsou tam faktory, jako (alergie, tělesná hmotnost, množství jedu atd...)
Třeba nějaký Psalmopoeus, s těma je (např. v porovnání s G. rosea) aspoň sranda
Ono je toho spousta a mezi menšími druhy je taky spousta atraktivních druhů třeba rod Cyricosmus a dospívání je o poznání kratší.
Stromáků je taky dost zajímavých jen je potřeba počítat s rychlostí a oblibou skoků ze stolu
Já bych zmínila třeba i Avicularia versicolor a asi i jiný avicularky, je to můj první pavouk, stále žije, nekouše, jedovatej je málo a je dle mého názoru moc pěknej Jen je teda docela rychlej...
Tak já začínal na P. muticus (ex. C.crawshayi) a pro začátek nedoporučuju. Já už jsem měl předchozí zkušenosti se štíry nějaký ten rok. Navíc jsem pavouka od koupě neviděl a že žije poznám jen na čerstvých pavučinách.
Ale zmínil bych Cyclosternum fasciatum ( Davus fasciatus ). Není příliš velký ani náročný na prostor, rozhodně je zajimavý. Kousavý není a je i toxicky nevýznamný (tady u všeho brát s rezervou), akorát rád běhá při uprku hlava nehlava. Nenáročný a cena není vysoká.
Tak zrovna Avicky kym su male neuveritelne rady padaju, takze je lepsie kupit bud viac kusov, alebo uz odrasteneho pavuka. Ale inak suhlas z Rezou, krasne, rychle, nie velmi jedovate.
V celku dobre pavuky na zaciatok su Brachypelmy, Grammostoly, Nhandu, Lasiodora, Psalmopoeus, Avicularia. Pri tych Avikulariach pocitat s moznostou uhynu a u Psalmopoeusov s unikm. Su sice krasne, ale neuveritelne rychle a slusne skacu.
Ty Lasiodory bych vypustil,co jsem se s nimi setkal,tak byli celkem nasírací.(parahybky a difficilisky)
když se Avinám udělají vhodné podmínky,padaj mnohem míň,chce to hlavně dobré větrání Ale občas se to povede i tak no.
Sklípkani všeobecně jsou velmi,velmi nenároční,výběr je veliký.Když si odpustíš nějaký hlazení a braní na ruku,riziko kousnutí bude minimální.
Brachypelmy a ostatní jihoamerické druhy bývají většinou velmi klidné, rozhodně bych to však nepodcenil,kousnutí by fakt mohlo docela bolet,rozhodně to nebude jak od včelky. Nevýhodou u nich je celkem pomalý růst a vyčesávání žahavejch chloupků(nic hroznýho).
Malé druhy jako Cyriocosmus,Holothele, Heterothele jsou podle mě fajn jako takovej trénink na větší druhy,rychle rostou,stačí jim malej prostor a snadno se odchovávají Bohužel to ale v dospělosti nejsou nějací velikáni.
Lasiodory su trochu nervoznejsie, ale su to bezproblemove, neuveritelne zrave pavuky, ktore pomerne rychlo rastu, su celkom pekne a velke. Nejak neberiem ani do uvahy to, ze dotycny ich bude brat an ruky a podobne, takze by to az tak nevadilo.
Rovnako je na tom napriklad Acanthoscuria geniculata....
Pravda, Avicky chcu dobre vetranie, ale padaju aj tak. Darmo, je to dan za ich krasu
Právě,že je otázka jaký bude mít dotyčný přístup a co rodiče na pavouka velikosti menšího talíře.
To s tim padánim Avicek je pravda no...chce to pořídit těch prcků víc, aby zbyl aspoň nějakej
Tak jako pavouka si nebudu pořizovat na to abych se s ním nějak mazlil.
Spíš aby mi zněj vyrostlo něco pěkného, takového většího a ať mám radost že mi to tak vyrostlo.
S tou G.Rosea - Jako beru na vědomí že každý pavouk je aspoň trochu toxický ale třeba když mě kousne ať neumřu
Teďka trochu někde jinde - Jak velké terárko pro jednoho jedince z G.Rosea nebo Avicularia versicolor ?
Třeba tady...
terarium.php
G. Rosea, B.Smithi a tihle zemní pavouci většinou stačí 25x25x20cm terárko, pro Avicularii potřebuješ vyšší, jelikož je to sklípkan stromovej, stačí 20x20x40 například. Jinak opravdu krásný jsou B.Smithi, B.Aurata, Brachypelma emilia a Brachypelma bohemei, nádherně zbarvení a mohutní pavouci.
Jestli máš alergii,tak zařvat můžeš na všechno.
Gramostoli rostou fakt pomalu,tak bych radil trčeného jedince kolem 12.-13.sv
Ono je to kus od kusu..mám naprosto kliďase Parahybanu, naproti tomu B. Sabulosa mi při každém rosení div nevyběhne po rosítku z terárka a bez výstrahy seká.. Takže nejde říct na stopro, kup si tohodle, ten je fakt v pohodě. Ale např. se Smithi mam samé dobré zkušenosti, všechny kusy co mám jsou klidné.
Tak to jo.
Všichni jsou krásní.
Jenom se chci zeptat ještě na pár otázek abych potom neměl zbytečné problémy-chci si o tom nastudovat co nejvíc
Mohl bych udělat terárium z dřevotřísky (z osb desky) s čelním sklem?
Můžu vytápět topným kamenem ? (nepopálí se např. při svleku)
nebo je toplný kabel lepší.
Krmit stačí jednou týdně nebo více? Nějaké vitamíny k tomu ?
Chovat spíš jednotlivě nebo skupinově ?
OSB použít můžeš, já vytápím pouze osvětlením a naprosto to stačí, 15W žárovka vedle terária nad větráním, zároveň jim to vyhřeje sklo a oni se na tom nahřívají, na to je skleněné terárko lepší. Když si necháš nařezat sklo a slepíš si to, tak tě 25x25x20 terárium vyjde tak na 120kč. Topný kabel je u sklípkana zbytečnost řekla bych. Vitamíny nejsou třeba. Mladé můžeš jednou týdně, až vyroste, tak už stačí 1x14 dní až 3 týdny. A vždy se chovají jednotlivě, připouští se pouze na páření a i tam se samec musí co nejdříve oddělit, než ho samice sežere. Jsou druhy, které se dají chovat ve skupině na větším prostoru, ale nevím přesně druh, google ti poradí.
Já bych řekl, že je zbytečnost i žárovka. V životě jsem sklípkanům netopil...
Zadavatel psal asi v předchozím vlákně, že mají doma docela zimu. Např. Brachypelmy většinou mají nejraději 27°C, takže to chce mít aspoň slušnou pokojovou teplotu.
Nevím jak Tvoje Brachypelmy, ale já je měl vždy v pokojově teplotě 22-24 stupňů a nikdy nestrádali Já mám taky nejraději kolem osmadvaceti, azuro a k tomu jedno orošené. Ale bohužel to teď nejde a prospívám taky skvěle
Heh...když někdo píše že má zimu v baráku, a to psal fakt kosu, napíšu ať si tam dá žárovku, pokud ti to vadí, já za to nemůžu. Já běžně sklípkany teď dosvicuji (celou polici 21W zářivkou, protože mam u nich box s phelsumama) a taky si nikdy nestěžovali. Naopak, pokaždé když se rozsvítí nalezou si na stěnu co nejblíže ke světlu a vyhřívají se, ač mám pokojovku dobrou.
No jo jenže, bydlíme v paneláku a navíc v přízemí takže od podlahy jde zima.. No nejspíš to udělám tak zže koupím osb desky poskládám terárko 25x25x20 a dole dám mezi dvě vrstvy polystyrenu ještě topný kabel který by to myslím pěkně vyhřál- dal bych ho ale jen na jednu stranu terárka mohlo by být ?
S termostatem jo.Taky by se ti mohlo stát,že to vytopíš až ke stavu upečení pavouka.
Bud si nastav teplotu lampičkou,nebo si najdi teplotu v rozmezí 24-27C.
Mě všichni pavouci fungují v pohodě při 24-26C.
V zivote som pavukom netopil a jak sa nikdy nestazovali, tak im nikdy nic nebolo, ziju, zeru, rastu, mnozia sa... Jedina vec je ta, ze rastu pomalsie, ale zase budu zit dlhsie.
Topny kabel nad a pod polystyren? Neviem ci si to nejak mylim alebo co, ale mam ten pocit ze polystyren sa pouziva ako izolacia. Takze das kabel pod polystyren aby si izoloval teplo ktore kabel vytvori ak som tomu dobre rozumel ano?
Predpokladam, ze doma nemas 15 stuppnov cely den... Cez den teplota okolo 22-25 stupnov v pohode staci. V noci ak to klesne kludne aj pod 20 sa nic nestane. Terarko nedavaj na zem, ale niekde vyzsie (teply vzduch stupa). Aj ked sa to nezda ale rozdiel pri podlahe a povedzme vo vyske 1,5m moze byt okolo 1-1,5stupnov.
danio007: Moje řeč
A toto zase moja
no jo už aby bylo zase léto...
No jasně, přes den máme tak 22-24 protože topíme- Přes noc by jsme taky topili jenže v kotelně už se nepracuje tudíž můžu mít zapnuté topení na max. a stejně je studené
Mrkni kolik máte v noci doma a podle toho se zařiď. Kolem dvaceti i 19 bych topení neřešil...
Takze kolko mate v noci?
Cez den je to v pohode. Ako som pisal, ziadne topenie by som im tam nedaval. Ked uz, tak terarko napriklad vedla PC alebo nejakeho elektro spoterbicu. Predsa len tam clovek nejaky cas presedi a nebude tam sediet v zime, mimo toho, PC tiez produkuje teplo.
Samozrejme pocitam s tym, ze tam nonstop nedudni heavy meNtal a terarko nieje polozene priamo na nom, takze pavuk neciti vsetky vibracie.
Terko jsem chtěl dát spíš do skříně a metal ani rock neposlouchám takže nemám problém
pokud půjdeš do té Grammostoly, topení neřeš, ty jsou z domoviny zvyklé na jinčí extrémy...respektive vadí jim teplota pod 5°C pokud jsou jí vystaveny pravidelně déle než 10h denně, na druhou stranu teploměru jsou v pohodě zas až někam k 45°C.
To jako vážně ?
Jsou to odolní pavouci co tak čtu.
Možná jim to přecejenom nějak zateplím ať rychleji rostou apod.
Ale zatím díky za všechny rady.
Ano, su to horske pavuky.
Myslíš G.Rosea nebo A.Versicolor ?
danio,ty netopíš ani napářeným pavoukům?zrovna Aviny a takové tropičtější druhy většinou nějaký to teplo k vytvoření a donošení kokonu potřebujou,aspoň teda mě to tak přijde,mám s tím dobré zkušenosti.
Myslel som roseu.
Nie, netopim, pretoze napriklad aviny nemnozim
Skor taku klasiku. Brachypelmy, Acanthoscuria, Pterinochilus, Hysterocrates a podobne babuky.
Ok. :D Kupuju Roseu kdyžtak ji budu svítit na zdi terárka lampou 50W kterou mám ještě z minula
Boha, to naco? 50W nedavam ani k vecsine hadov....
uplne jej staci izbova teplota, pripadne 15W ziarovka. viac by som jej nedaval ani nahodou. O tom, ze budes vyhrievat izbu namiesto terarka ani nehovorim...
někdo to tu psal- že svítí na terárko ale ok.. :D Dám tam kdyžtak slabší
Proč máš porád potřebu pavoukům svítit/topit, tuplem G.rosea? Jak už víš, je to pavouk z hor. Pokud se ti doma kouří od h...úst, tak ok, ale jinak je to zbytečné a pavoukovi akorát zkrátíš život.
Oká tak teda nebudu topit, líp pro mě
Toxicitu neřeším, pavouky neberu do ruky a nenechávám se kousat. Jinak vše ostatní už bylo řečeno
Jop do ruky je moc brát nechci...
Ale je řečeno že nemůžu vůbec ? Např. když budu potřebovat něco udělat v terku apod.
Překryješ ho krabičkou např. na salát a opatrně abys pavouka neskřípnul a nezranil podsuneš víčko zespodu. Zavřeš a je
Ještě se snad chytím vlákna a chcu se zeptat,když mám doma tak 20-21 stupnů a večerní pokles tak 18-19 stupnů pro jaký druh by to stačilo ?? Mě se zdá že asi pro žádný a v tom případě-šlo by vytápět přes větrání nebo přes sklo ??
Pro Grammostola rosea by to stačilo.
Nery nestačilo by to i některým brachypelmám? Ikdyž já mám u mých 21-23.
Určitě jo, vlastně by to nedělalo problémy většině druhů v chovu, ale víš jak, rosea je nejtvrdší :D
Slyšel jsem zvěsti o její odolnosti Ale tu zatím nemám
Ahoj, sama jsem začátečnice ( tedy před 6 roky, když sem začínala ).. nejlepší pro začátek je Brachypelma Abbopilosum, Brachypelma Smithi anebo Boehmi.. Tihleti jsou nejkrotší pro začátečníky.. Ani jednou nejsem pokousaná, žádné negativum.. A co se týče pinzety, nedoporučovala bych.. Pavouci nemají rádi lesk, odlesky ( prstýnky, řetízky, pinzety ).. Zbytečně bys je akorát rozdráždil...
To máš odkud? Všichni chovatelé co znám, i já sám pavouky krmíme přes pinzetu a o ničem takovém jsem neslyšel. Ono i ty brachypelmy můžou po té potravě vystartovat a trefit se do prstu, což rozhodně nebude příjemný zážitek ani u nich...
Můžu se zeptat proč přes pinzetu? Jakou to má výhodu? Mně prošlo pod rukama pár pavouků a i ti, co jsem měl od 3. svleku jsem tedy nikdy z pinzety nekrmil, v pohodě lovili sami.
Myslel jsem to tak, že cvrčka pinzetou hodím k pavoukovi do krabičky/terárka. Lepší formulace by asi bývala ,,krmení pomocí pinzety".
Aha, díky, už je mi to jasné. Myslel jsem, že někdo cpe pavoukům cvrčky rovnou do chelicer
Někdo krmí i přímo z pinzety:
watch