Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sceloporus magister (leguánek ostnitý)

kopíruji, co jsem pzala jednomu chovateli do SZ:

S.magister jsou v chovech v dnešní době asi nejběžnější Scelopoři, kteří se občas vozí z USA. Někdy se dovezou S.malachiticus, ale to jsou bohužel většinou všechno samci. Což ovšem neznamená, že by bylo snadné je sehnat, moc se nechovají, zřejmě proto, že je lidé běžně neznají. Pokud máte zájem o další zvířata na dopárování, tak si je pořiďte raději od stejného chovatele, akorát se zeptejte na původ rodičů- pokud jsou z odchytu (nebo "faremní odchov"), tak se není čeho obávat. Problémy s inbreedingem v F1-F3 nebývají, v pozdějších generacích už to pak chce novou krev. Každopádně to chce dávat dohromady stejně stará a stejně velká zvířata, protože menší zvíře větší zvířata celkem rádi sežerou (to se nám stalo několik x u S.jarrovii a poinsetti)
Co se týče článků- nevím, jak je to na internetu, ale vzhledem k tomu, že se příliš nechovají, tak to bude asi dost bída. My osobně čerpáme z publikace Stachlleguane (Gunther Kóhler a Peter Heimes) a pak zařizujeme zvířatům podmínky podle konkrétních biotopů, v kterých žijí.
S.magister je pouštní a polopouštní druh obývající skály a suché lesy, takže terárium by podle toho mělo vypadat- hodně šplhají, takže by neměly chybět kusy dřev a velké kameny, které jim to umožní a zároveň poskytnou úkryty, dobrá je také zadní a boční stěna upravená tak, aby umožňovala šplhání. Co se týče teploty- ta by měla být 25-30°C volně teráriu a okolo 40°C lokálně, při 47°C už bych se obávala o zdraví zvířat. Ve zmiňované publikaci uvádějí rozměry pro 1,1 80x50x70.
UV je určitě potřebné, jsou na jeho nedostatek hodně citliví (to všichni Scelopoři) a další dosvětlení nějakou zářivkou určitě bude také vhodné. Noční poklesy jsou ok, mohly by jít i níže, až k nějakým 15-17°C. Pohlavně by měli dospívat ve 2-3 letech, takže s tou krátkověkostí to nebude tak hrozné. My máme poinsetti už asi 6let a jsou pořád ok (byl od nich i několik x odchov, tyhle druhy jsou živorodé) Magisteři jsou vejcorodí, snůžka má obsahovat 2-19 vajec, inkubační teplota 25-32°C, délka inkubace 55-72 dní (dle publikace) Zimovat by se měli "na měkko" po dobu 6-8 týdnů při zkráceném osvitu na 8-10 hodin a teplotě okolo 20°C přez den (vypnutý výhřev) a snížené teplotě noční. Krmení je ok, nám poinsetti docela rádi žerou i třeba nakrájené borůvky a kousky červené čekanky, ostatní druhy nám ale "zelené" neberou.

Oni jsou zajímaví a zábavní, je to aktivnější druh leguánka, který nebývá zalezlý v úkrytu, takže člověk má na co koukat. Akorát je lepší si nepořizovat více než jeden pár, dospělí jsou teritoriální a ačkoliv opačné pohlaví snesou, vůči zvířatům stejného bývají agresivní, i samice. Ohledně toho dospívání-nám se u těchhle druhů, které pohlavně dospívají v pozdějším věku nestává, že by samice zabřezly moc brzy a pak měly problémy, max. jsou první snůžky neoplozené. To se stává spíš u těch, kde pohlavně dospívají na 1/2-1roce, kdy jsou ještě málo vzrostlé (různé menší agamky, liolaemové atd). U těch sceloporů jsme s tím problém nikdy neměli, ale jak uznáte za vhodné.

Co se týče velikosti v dospělosti, tak magisteři jsou jeden z největších druhů, jak je to s celkovou délkou uplně přesně nevím, zrovna tenhle druh nechováme, ale v publikaci je u samců uváděná délka hlava-kloaka 14cm a u samic 12, což s ocasem bude zhruba o něco více než jednou tolik- takže žádní drobečci.

K té teplotě- tyhle druhy na nočních poklesech až tolik závislé nejsou, jako třeba horské druhy které chováme my, ale jsou i pro ně prospěšné, zejména v zimním období. Nicméně u letošních mláďat je to určitě ještě zbytečné řešit.

Co se týče UV- my také používáme kompakty ReptiGlo, ačkoliv na ně kdekdo nadává, tak my je používáme s úspěchem i u horských hodně citlivých druhů a zvířata velmi dobře prosperují, takže já za sebe je můžu k nim doporučit. My používáme tyhle kompakty + halogen jako lokální zdroj tepla, navíc u některých větších ubikací nebo náročnějších zvířat (lacertidi, tejidi, leguáni) zářivky co se používají do podlinek na dosvícení. Možná by nad tím kdekdo kroutil hlavou, ale člověk nemusí nutně používat ty nejdražší výrobky určené přímo pro zvířata, aby to fugovalo

S těmi více samci- ono je to podobné jako u řady jiných plazů, pokud jich má dovozce hodně na malé ploše, tak se mezi sebou neřežou, protože si nemohou vytvořit teritoria a jsou ve stresu, takže se neprojevuje jejich přirozené chování. V okamžiku, kdy dostanou přiměřenou ubikaci a podmínky, začnou se chovat přirozeně a pozabíjejí se.
Ohledně kousavosti sceloporů- kousnout mohou, to všichni tihle leguánci-při špatném uchopení do ruky nebo pokud jsou naučení brát potravu z ruky, tak se mohou netrefit, nebo zkusit ochutnat prst , ale jinak to není nic extrémního, v tom smyslu, že by Vás napadli a pokousali v okamžiku, kdy jim třeba sáhnete do terária . Ani ty kousance nejsou nijak hrozné.

K tomu pohlaví- samci mají těsně pod kloakou na kořeni ocasu 2 nápadně zvětšené šupiny vedle sebe, tento znak je patrný už u malých mláďat, akorát u nich (pokud nemáte dobré oči)to chce lupu. U větších to je už pak vidět podstatně lépe. Jinak potom v průběhu dospívání se jim vybarví bříško, udělají se jim na něm "motýlí křídla", ty mají samci velmi výrazné, některé samice je mají naznačené, ale většinou jim chybí. Samci mají také větší femorální póry na stehnech, v dospělosti jsou výrazně mohutnější, pestřejší a s větší hlavou.

u prezignusů nám samec dospěl až po tom, co jsme ho měli asi taky ten rok a půl- ale bylo to odrostlé mládě z odchytu, musel být taky minimálně roční. No uvidíte, no...pokud mezi nimi není moc velký rozdíl ve velikosti, tak je dejte k sobě a buď holku plodně napáří, nebo ne. Můžete je mít tak celoročně, pár se snáší bez potíží a samci samice neobtěžujou jako třeba u Pogon.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny