Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemoci hlodavců?

Zdravím, mám takový malý chov pro moje vlastní potřeby a pro kamarády z okolí, což jsou
3 skupiny myší 1.3
2 skupiny potkanu 1.2
2 skupiny mastomyší 1.3

a pár křečků. Mám tu džungaráky a syrský.

Teď jsem si všiml, že jeden džungarák, apaticky lítal po celém boxe, furt pištěl, převaloval se, asi za 2 minuty už byl na zádech a měl jen posmrtné tiky a tekla mu krev z nosu.

Můžu se zeptat co by to mohlo být? Okamžitě sem celý box vydesinfikoval celé chovné skupiny šli do jiné místnosti. Nebylo to stářím jelikož se jednalo cca o 3 měsíčního křečka.

Děkuji za vaše připomínky, fakt by mě zajímalo co to bylo, bojím se teď o celý chov. Vím, že mám jen pár myší, potkanů ale přecejenom bych nerad zařizoval nové skupiny. Děkuji

apaticky lítal po celém boxe

slova apaticky a lítal po boxe si vzájemě odporují. ale pokud zvíře mělo bolesti, válelo se, bylo neklidné a záhy exlo s výtokem krve z nosu, tak zřejmě dostalo mrtvičku...stane se a není to nakažlivé. Pokud bylo jinak do této doby ok a bez jiných příznaků, ostatní zvířata taky ok, tak bych mrtvolu něčemu zkrmila a neřešila to.

Omlouvám se, psal jsem to už v noci a skoro sem neviděl na klávesnici, myslel sem tím, že lítal jako blázen, chvíli byl v pohodě, žral a nejednou vystřelil s pišetím, všelijak se kroutil lehal a snažil se dostat ven, za chvíli zase v pohodě a pak nanovo... No mrtvici sem si myslel, ale u 3 měsíčního mláďete, navíc teď mi stejným způsobem exnul i další džungarák...

broz.pavel: No jelikož se mi všichni džungaráci i zlatí sekali tak je odděleně chovám...

ten další chcíplý džungarák byl s tím prvním příbuzný? On 3 měsíce starý džungarák už je v podstatě dospělý, není to už mládě. A tihle křečci jsou dneska tak zdegenerovaní, že třeba na obezitu a s tím související problémy (cukrovka, infarkt, mrtvice atd) nebo dalšé vrozené problémy jsou schopní exnout ještě jako mladí. záleží na pořízených zvířatech, některá už jsou pěkný šit.

v čem jak ty křečky chováš a čím je krmíš? Nebyla by fotka?

No kdyby byli příbuzní tak už to sem nepíšu a považuji to za jasné a zbytek zkrmím, bohužel ale nebyli, křečky chovám prozatím v obyč. akváríích, a krmím je ovocem a lisovanými granulemi pro hlodavce (kupuji 20kg pytle). O překrmovaní se říct nedá, takže na obezitu to na 100% není.

Podestylku mám hobliny od známého (stolář), hobliny se na 100% nemohli setkat z jinými hlodavci jelikož má dílnu téměř v bytě a je si 100% jist, že kromě jeho tam nikdo jiný nevkročí...