Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dospělost u sklípkanů

Zdravím všechny... mám spíše teoreticky dotaz...Lze u druhu L.Parahybana a Acanthoscurria geniculata spozorovat tibialní háky? V kolikátem svleku přibližně přicházi tito pavouci do dospělosti? Tvoří samice falešný kokon nebo ne?

Dál bych se rád zeptal, nevíte kde by se by se dala sehnat levně L.Cristata? Popř zda by se jednalo o import a nebo odchov od chovatele.. (importy nemám rád tudíž bych tento způsob koupě nepodstoupil)

Lasiodora cristata a Nhandu chromatus sú dva rozdielne druhy. Nenapadlo ťa, že po premenovaní (synonymizácií) by bol skôr Nhandu cristata?

L.cristata = Nhandu chromatus - to platí ale len v "pet trade" biznise.

L. cristata, je to naprosto běžný a řekl bych i levný druh - nikdy sa v chove nevyskytoval a momentálne v doposiaľ neplatnej práci Bertani 2007 bude pravdepodobne synonymizovaný s Lasiodora isabellina. To čo sa vyskytuje v chove je Nhandu chromatus.

Hlavný rozdiel medzi Nhandu chromatus - Schmidt, 2004 a holotypom Lasiodora cristata (Mello-Leitão, 1923) je v stridulačných chĺpkoch (orgánoch). Lasiodora cristata má stridulačné chĺpky na coxe I. Pre rod Lasiodora sú stridulačné chĺpky na prolaterálnej strane coxae synapomorfným znak pre celý rod. Nhandu chromatus ich tam nemá. Momentálne sú oba druhy validné a nikdy nemali nič spoločné.

L.parahybana i A.geniculata mají tibiální háky,dospělostního svleku dosáhnou podle krmení,teploty a dalších faktorů,při vyšší intenzitě krmení a vyšší vlhkosti budou dospělí dřív,cca v 13 svleku. Samice těchto dvou druhů zpravidla netvoří planáky.
L.cristata = Nhandu chromatus a je k mání na každé burze v Praze.

Zdravím. Jak L. parahybana, tak i A. geniculata tibiální háky mají, a to nepřehlédnutelné.
Dospělost u pavouků je téma samo pro sebe, paušálně nejde říct, ve kterém svleku pavouk bude dospělý.
A co se týče L. cristata, je to naprosto běžný a řekl bych i levný druh (cca 7. svlek kolem 100,- Kč), mají ho na každé burze (bývají i ve zverimexech, když už nějakého sklípkana mají), ovšem je třeba jej hledat pod názvem Nhandu chromatus.
EDIT Pánové byli rychlejší

ja by som odporucil si co to o vtackaroch nastudovat skor ako si dakeho dotiahnes domov. Toto boli uplne zakladne veci,ktore by mal mat kazdy zmaknute skor ako dotiahne zviera domov. Myslim,ze by troska zodpovednejsi pristup ci uz koly sebe ,alebo pohodliu zvierate nebol na skodu. Moj nazor, nic v zlom. Nechcel som nikoho urazit ani nic podobne.

nikde som nenapisal ze spokojnost pavuka ma nieco spoocneho z dospelostou... to je prva vec.

Chcel som tim povedat to ,ze take veci kedy sa samcovi objavuju tibialne haky a kedy dospieva a podobne veci by mal clovek vediet ,ked to chce chovat. Podla mna to patri k zakladnym veciam.

Takze tvoja pripomienka bola bezpredmetna

Možná jsem se špatně vyjádřil. Myslel jsem to tak, že z dotazu nijak neplyne, že by měl tazatel problém v chovu, ale řešil dospělost. To, že neví, jak je to s pavoučím dospíváním (a univerzální odpověď ani neexistuje) ještě neznamená že se o zvíře nedokáže řádně postarat. Nechci tady řešit OT či flamy, kdyžtak SZ.