Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zoo prkotiny

Právě jsem čirou náhodou narazila na článek, který mně tak trochu zarazil. http://budejovice.idnes.cz/v-taborske-zoo-dali-do- jednoho-vybehu-vlky-a-medvedy-fhq-/budejovice-zpra vy.aspx?c=A121012_112651_budejovice-zpravy_khr jsem jediná, komu to připadá jako naprostá prkotina? Už věta, cituji "Pro návštěvníky je to zajímavé, protože třeba vlci nenechají medvědy jen tak ležet, a návštěvníci sledují šelmy v pohybu. Medvědi třeba vylezou na strom. Chceme, aby návštěvník viděl zvířata co možná nejvíce zblízka, v pohybu a přirozeném území." mi přijde dost zavádějící. Zvířata si navzájem nic neudělají, protože mají potravy dost, ale copak "nic si neudělají" znamená "je jim spolu dobře"? Představa těch chudáků medvědů, kteří by si rádi odpočinuli rozvalení na zemi, ale vlci jim nedají pokoj a tak se musí drábat na strom, no co, hlavně, že mají zákazníci na co čumět, že? :-x
Vždycky jsem si myslela, že zoo jsou tady od toho, aby svým chovancům napodobila co nejpřirozenější prostředí a přirozený způsob života. Je se mnou něco v nepořádku, když mi nepřijde přirozené nucené soužití vlka s medvědem? Nebo Vám to ze strany zoo taky nepřipadá zrovna nejinteligentnější a nejpoučnější tahák na lidi?

loading...

Stále mi přijde blbost chovat dvě šelmy relativně odlišných biotopů (lesy severní ameriky x bezlesé pláně arktických oblastí) pohromadě, pokud je jediným důvodem takového spojení tahák na zákazníky, protože jsou zvířata "více v pohybu".

věřím tomu, že to při spojení celé smečky může fungovat. Na druhou stranu v jedné zoo, kdysi utekla vlčice a trubka si udělala výlet k medvědům. Pravda medvědi ji nezabili, za to si s ní pěkně hráli, například jí učili se potápět, moc velká sranda

Mně to přijde naprosto zbytečné a nesmyslné spojení. Ve volné přírodě spolu tolik do kontaktu nepřijdou, každý mají svůj prostor a svůj klid. Rozhodně bych se v článku ještě nechlubila tím, že "vlci nedají medvědům pokoj, a tak se medvědi stále hýbou." Asi to pro medvědy nebude moc pohodlné a tudíž mi to přijde jako naprostá pitomost. Jasně, že není zrovna záživné jakožto návštěvník vidět místo medvědů jen ležící hnědé koule plné chlupů, ale jde o jejich pohodlí, ne?

abych řekla pravdu tak v šelmách se nevyznám, takže těžko soudit. Na druhou stranu problém s neaktivitou zvířat mají zásadně návštěvníci, konec konců píchaní do zvířat deštníkem, házení kamenů po zvířatech která odpočívají, či věčné ťukání na sklo je jejich doména a to nepočítám stížnosti ošetřovatelům ať s tím něco udělají. Tudíž se ZOO nedivím, že se jim snaží vyjít vstříc a tím i uchránit medvědy od ran od kamenů.

problém je v tom, že to by ze zoo museli vykázat téměř všechny návstěvníky, jelikož napomenutí nepomáhá. Tohle není problém jednoho za týden, ale několika za hodinu. a chtě nechtě zoologické zahrady jsou na penězích od návštěvníků částečně závislé

protože třeba vlci nenechají medvědy jen tak ležet, a návštěvníci sledují šelmy v pohybu.

To je naprostý klam návštěvníků, zatím jsem nikde neviděl ani neslyšel, že by se to někdy dělo. Tyto zvířata o sebe vůbec nejeví zájem. Ale je pravda že dojem z takové expozice působí dynamičtěji...

Vždycky jsem si myslela, že zoo jsou tady od toho, aby svým chovancům napodobila co nejpřirozenější prostředí a přirozený způsob života.

To je klišé, které opravdu nelze zrealizovat. V tomhle případě je společné soužití těchto druhů až na posledním místě...

Neni s tebou nic v neporadku.

Samozrejme, ze je to nesmysl. V dnesni dobe se moderni a chytre zoo snazi zvirata chovat tak, jak ziji v prirode, co nejprirozenej a tohle rozhodne neni prirozeny a vy, co to tady obhajujete, jste trubky. V prirode jsou predatori nepratele a tady se nejaci dementi snazi delat opak. Ono to na navstevniky pusobit muze, ono to nejakou dobu nemusi ani zpusobit, ze jeden druheho zabiji, ale az... Navic to na 100% neprispeje k pohode zvirat v danym vybehu.

Pan reditel je asi velky znalec. Ma uz prece vyzkouseno, ze pstros a klokan nedelaji problemy, tak proc spolu nedat dohromady medvedy a vlky, ze? Ono bide jednou stacit, az se nektery z nich spatne vyspi, pak budou mit osetrovatele a veterinari co delat.

Prostě mi to nedá Abe odpustí:-)

Docela by mě zajímalo kde bereš ty přírodní podmínky.Ona by ZOO s imitací přírody celkem neměla návštěvnost.Pač by ty zvířata nebyly lehce pozorovatelný.V přírodním prostředí by sis všiml zvířete,až by tě chytlo za p...l.(Netýká se veškerých expozic)

Označovat zvířata mezi sebou za nepřátele mi přijde jako hovadina.Jde jen o potravní žebříček bez nějakých osobních záležitostí.

Jak bude soužití fungovat ukáže jen čas,ale při dostatku prostoru a potravy to fungovat může.No leda,že by vlk chodil médovi za medvědicí.

Určitě by problém nenastal z důvodu,že se někdo špatně vyspí.

Sice se to netýká tohoto vlákna,ale přidám to k dobru.Názvy zvířat nejsou latinské,ale odborné.Už z důvodu,že nejsou jednojazyčné.

Taky mi to nedá... Z této diskuze mám totiž celkem smíšené pocity.
Když se totiž někde oběví fotka kde má člověk v jednom teráriu např. guttatu a regiusku, tak ho většinou zaplaví řada komentů o tom, že je nesmysl dávat do jednoho terária dva druhy z různých oblastí a s jinými nároky (taky to nemám rád). Medvěd s vlkem sice obývají stejnou geografickou blast, ale co vím tak medvědi jsou spíše samotářští, kdežto vlci žijí ve smečce. V přírodě mají své soukromí, jelikož obývají značné teritorium (přes tisíc kilometrů čtverečních). Neříkám že se nemohou potkat, ale rozhodně nejsou namačkaní v jendom výběhu. Což si myslím, že může oba druhy celkem stresovat.
Nevím no, nejsem odborníkem přes šelmy, takže nemohu posoudit, toť můj názor.

Tomu věřím, ale furt se nejedná o celoroční soužití s nemožností rozptýlit se do okolí. Taky by mě zajímalo, jestli by ti medvědi v pohodě lovili, kdyby se kolem nich v těsné blízkosti neustále promenádovala smečka vlků.
Kdo ví, všechno je možné. :-)