Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Užovka červená - nemoc?

Zdravím. Již jsem psala v jiném příspěvku (Neplánované páření), že se vše vyřešilo samo a samička nezabřezla. Sice první tři týdny žrala jako divá a potom přestala, ale když byla po svleku, začala normálně žrát. Pro jistotu jsem s ní byla na veterině (nebyla specializovaná na plazy), kde mi doktor po ohmatání řekl, že samička vajíčka nemá. Takže jsem kladiště sklidila. Nicméně se mi pořád samička zdá dost nepřirozeně tlustá, dokonce víc než o rok starší hadi. Když jí přejedu jemně palcem po břiše, cítím boule. Vím, podle veterináře,že tedy březí není, ale můj dotaz je, zda by mohla mít třeba nějaké nádory nebo něco podobného, popřípadě jestli by byl vhodný třeba rentgen. Jinak je aktivní, pořád hodně ryje do substrátu. Po svleku je 13 den, což asi ukazuje, že opravdu březí není. Díky za rady.

Zatím jsme na 7ks. Ale ještě pokračuje. Nechci ji otravovat, ale tak pohledem asi vidím ještě 2. No na prvničku to je dobrý a všechny jsou zatím nádherně bělounký a baculatý, tak snad to nepokoním já. Jinak kdyby mi řekl, že tomu nerozumí, tak mlčím, ale já chtěla na rentgen a on mi řekl, že je to naprosto zbytečný, že tady nic není. Že jsem ji jen překrmila, takže je tlustá.

Tak výsledek 9ks. Ale jedno vajíčko má ještě v sobě. Asi 2cm od kloaky a nějak s ním už přes hodinu nemůže hnout. Semtam zavlní tělem, jakoby se pokoušela, ale spíš jen vyčerpaně leží. Co teď? Jak dlouho mám ještě čekat, než by to poslední ze sebe dostala a hlavně co těch zbylých 9? Leží kolem nich. Mám ji vytáhnout a vzít je nebo jak dlouho je tam můžu nechat, aby se jim nic nestalo? Děkuji.

Já si vzala volno :-D Já vím, že mám otřesný dotazy, ale tohle jsou u mě první vajíčka a pěkně se mi třesou kolena. Vajíčka budu mít v teráriu (není v něm žádný obyvatel), teplotu mám vychytanou na 28. Když ho vypnu, přes noc klesne tak na 20. Snesou to vajíčka nebo raději nahřívat nonstop? Už opravdu poslední otázka;-)

Kludne ich nechaj tak z poklesmy. Ono tych 20 je uz asi tak hranica, nizsie by fakt ist nemali, ale malo by to byt este ok. Inkubacia bude sice dlhsia, ale mladata silnejsie.
Vajcia potom nepretacaj, do inkubatora/terarka ich daj presne tak, jak su vykladene. Zakry vlhkym substratom a cakaj.

Tak bohužel zatím beze změny. Je vidět, že samička už tak bezvládně neleží, ale spíše se natáhla kolem snůšky, ale to desáté vajo je pořád na stejném místě. Do kdy mohu čekat, abych ji zas netrápila, jak kvůli vajíčkům a hlavně kvůli ní?

pokud už to má takhle další den a je povolená, tak bych s ní jela k veterináři, co rozumí plazům (ale ne k tomu předchozímu blbovi:!:) na zvážení situace, jestli to je vůbec vejce a zdali by bylo vhodné podat oxytocin. Ono to poslední vejce může být větší nebo deformované, nebo taky poškozené od toho předchozího blba jak ji palpoval a holka může mít problém ho vyklást.

vajíčka normálně vyndej a dej do krabky na vlhký vermikulit. Změny teplot nevadí, tam by mohl být poneciální problém spíš vyschnutí...

tak to nech na zítra na to Brno a nech ji v uplném klidu, neruš ji. Možná to pokud může vytlačí sama až si odpočine. Určitě nekrmit, stejně by si asi nevzala. Po té injekci to je různé, do 2 hodin...ale k veterináři, co nepozná samici před snůškou když to je vidět i na fotce a pak radí takové blbé rady s koupelí atd, tak určitě nechodit ;-)

Takže jsem volala a zítra hned ráno jedeme do Brna. Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců při VFÚ. Snad jsem vybrala dobře. Bylo mi řečeno, ať nečekám, že musí zhodnotit co nejrychleji, jaký bude další postup. Vlastně to co Auri. Takže doufám, že mi to samička do zítřka vydrží. Je bdělá, reaguje na pohyb a byla pít. Zakryla jsem terárko, ať ji nic neruší a zítra snad dobře pochodíme. Děkuji všem za rady a trpělivost.

Takže nakonec jsme byli v Brně na Veterinární univerzitě. Paní doktorka přes kloaku navlhčila průchod a vajíčko vymasírovala ven. Šlo to dobře. Vajíčko jsme si odvezli, i když si myslím, že podle barvy a lepkavosti je neoplozené. Což byl asi důvod, proč tam zůstalo. Jinak je prý holka v dobré kondici a nic nebrání dalším snůškám, samozřejmě ne letos. No a cena 250,- Kč, což je asi směšné oproti potvrzení za 100,- že samice nezabřezla. Dneska prý můžeme zkusit nakrmit. Samička ožila, hodně se napila a teď se vyhřívá. Děkuji tady všem za podporu a užitečné rady.;-)