Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Inkubace vajec Morelia spilota variegata

Zdravím, s dovolením bych si tu založil vlákno o inkubaci vajec, protože nechci zbytečně dávat další fotky do vlákan Pochlubte se - odchovy. Samozřejmě mám starosti o zdárný průběh celé inkubace, a tak bych sem čas od času dal pár fotek, kdybych si nebyl jistý, zdali je vše ok. A zrovna dnes jsem na dvou vejcích objevil tmavé skvrny. Zdá se, jako by vejce byly mokré, což je i možné, protože jsem včera porosil inkubátor pro zvýšení vlhkosti, ale na vejce ze shora voda neskapává. Přidávám fotky. Na poslední fotce jsem se snažil vyfotit inkubační box v inkubátoru. V červeném rámečku je vidět, že je vnitří stěna boxu orosená. Je to problém? Předem děkuju.

Dnes už skvrna na jednom vejci zmizela viz. foto. Ještě jsem skontroloval jedno vejce, na kterém byl nalepen malinký kousek krabice. Vejce mi samice nakladla do papírové krabice a kousek se nalepil na jedno z vajec. Zdůrazňuji, že to nešlo z vejce sundat a navíc jsem se bál o tom, abych ho neporušil. Můžete mi někdo napsat, co to je? Myslím, že se jedná o plíseň, nebo alespoň z toho mám strach.

Jak by se případně dalo vejce oddělit od zbytku snůšky? Předem děkuji za jakékoliv postřehy.

Takže vejce jsem posypal Devilanem a uvidím, jestli nastane nějaká změna. Výše jsem psal, jak se dají vejce vhodně rozdělit. Může zde někdo napsat nějaký osvědčený postup, jak vejce rozdělit a přitom je neporušit? Byl bych vážně vděčný za jakoukoliv radu. Jsem už trochu bezradný a poradna je má poslední naděje. I kdyby se mi mělo podařit jen jedno vejce, tak budu nesmírně rád. Zatím tu bojuju jak Don quijote.

Podle těch prvních fotek nevypadá, že by bylo nějaké neoplodněné. Od sebe je neodděluj. Pokud ale bude jedno neoplodněné tak jsem to řešil tim, že jsem ho odsál a zbytek obalu který byl mimo ostatní vejce odstřihl. Přilepenou část jsem tam nechal a nebyl problém bez jakéhokoliv zasypání. Jiní můžou mít samozřejmě jiné zkušenosti. Možná jsem měl jen štěstí, že se mi plíseň nebo cokoliv jiného nerozšířilo dál na ostatní vejce.

Přidávám slíbené fotky. Dolní vejce jsem poprášil Devilanem, takže "struktura" vejcete vypadá divněji než obvykle, ale jedná se pouze daný prášek.

Hned první den, co se dolní vejce propadlo, jsem ještě přiměřeně porosil vnitřní strany inkubátoru pro zvýšení vlhkosti, aby se vejce napnulo, ale nestalo se tak. Asi nejspíš vejce odtsraním, co myslíte podle fotek? Dle mého se stav vejcete jen horší a nechci přijít o celou snůšku.

Na poslední fotce přidávám ještě detail vejcete, na kterém po odebrání byl přilepen kousek papírové krabice, jak jsem se již zmiňoval výše. Pořád se na vejceti nachází nehezká prohlubeň a po prozkoumání fotky jsem našel snad dirčičku?

EIDT: Ještě jsem udělal jedno opatření a to, že jsem vejce s prohlubní a "zkažené vejce" nezahrabával celé, ale udělal jsem to tak, aby se ta část vejcete nedotýkala vermikulitu.

Jinak samozřejmě bych vejce rád prozkoumal víc, ale příčí se mi manipulovat s vejci, byť je jen vyndavám z inkubátoru. Bojím se, že jim tím spíše uškodím.

No toto je bomba :-D:-D:-D
Skloňování slova vejce si najdi na netu, protože: "..detail vejcete.." a "..na vejceti.." mě totálně položilo pod stůl :-D:-D

Dnes jsem se rozhodl, že dané vejce odtsraním. Po otevření inkubátoru se z něj linul nepříjemný zápach, což byl hlavní ukazatel toho, že je vejce skažené.
Dám sem návod a fotodokumentaci, jak jsem vejce odstraňoval.

Pomůcky: Hygienické rukavice, injekční stříkačka, skalpel, ubrousky, nádoba na odpad a Devilan.

Postup:
1) Snažil jsem se místnost, ve které jsem „operoval“, vytopit na co největší teplotu, což se mi podařilo asi jen na nějakých 23 °C, takže jsem si musel se vším pospíšit.
2) Inkubační nádobu jsem vyndal z inkubátoru a ihned jsem začal dané vejce odstraňovat. Pomocí skalpelu jsem udělal na povrchu vejcete řez ve tvaru X, abych se snáze dostal dovnitř. Zápach, který se linul z vejcete byl dost nepříjemný.
3) Po odebrání dvou plný stříkaček husté, bílé tekutiny jsem se pomalu snažil vejce odříznout od zdravého. Zde jsem kladl velký důraz na to, abych zdravé vejce nijak nepoškodil. S pomocí skalpelu to šlo celkem snadno.
4) Kousek zkaženého vejcete jsem musel nechat přilepený na zdravém. Teď přišel čas otřít zbylé kapičky tekutiny, která z vejcete ještě dodatečně vytekla, a zasypal jsem okolí hustou dávkou Devilanu. Okolí vejcete jsem pro jistotu nezahrabával do vermikulitu. Celkový čas operace bych tipoval kolem 3-4minut.