Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem osvetlenie terasteny

Ahojte staviam osb terastenu chcel by som par rad ako najlepsie osvetlit terarium. Prve poschodie steny konkretne.
Bude urcene pre mladata corallus hortulanus. rozmyslam nad led osvetlenim, ide hlavne o to aby to bolo efektivne lacne a jednoduche zapojit. Mozete mi nieco odporucit, ocenim kazdy nazor. Ide mi len o svetlo vyhrievane to bude foliami. Bude to terarko 1200x50x50 rozdelene na 4 rovnake casti.

uvazujem bud o led osvetleni ale neviem ake konkretne by bolo vhodne

alebo o klasickej ziarovke umiestnenj priamo v terarku a chranenej mriežkou

alebo ciastocne presklenom strope a svetlo umiestnim do priestoru nad terarium

za kazdu vecnu a prakticku radu dakujem

Teď zrovna stavím nové tera stěny pro hrozny a mám vyzkoušené na starých stěnách mít na dně pod sklem topný kabel(samozřejmě jen v jedné třetině) a vzhledem k velmi reálné možnosti popálení od žárovky jsem dospěl k LED pásku s teplým bílým světlem,který budu mít v drážce ve stropě.Až dostavím,nafotím.

No já předělávám domeček u mámy a čirou náhodou z ničeho nic mě zbylo hafo odřezků OSB.Tak budu časem dělat také nové nádrže.Již testuji jeden vzorek a jako světlo mě padlo do oka to to http://www.moje-elektro.cz/svitidla/osvetleni-kuch ynske-linky/led-osvetleni-kuchynske-linky/led-osve tleni-kuchynske-linky-svitidlo-ganys-tl2016-60-smd .Bude to pro Chondrouše ale bohužel nevím jaké má-hluk a konkrétní parametry (koupím otestuji popřípadě podám zprávu) .Natáčecí z důvodu umístění hned za čelní horní lištou.K topení u stromáků souhlas s Honzou mám také odzkoušeno na zadní stěně v 80×50×50=50W panel(vlastní výroba)hadi si mohou vybrat teplotu OK.V tom testovacím zkouším na stropě a zdá se,že to bude ještě lepší perfekt te.gradient ale to je 100×60×60 upozornuji pro Chondrouše.

já mám teď téměř vše z OSB,ale z důvodu bytového designu jdu do bílého lamina.Hlavně bílá nepohlcuje světlo,takže LED pásky to osvítí dobře.To osvětlení kuchyně není špatné,ale v Bauhausu mají za stejnou cenu(600-700,-) 5m/7,4watt pásky,takže mně vyjde v ceně tvého jednoho světla po rozdělení po cca 70cm na 7 terarek za cenu 699,-

No tak ta cena je fajne za pásky.Ale i když nepotřebují hafo světla tak mám obavu,že to OSB nenasvítí(musí se urputně lakovat hodně ztmavne) tak nějak korektně ale neříkej hop dokud nepřeskočíš možná také odzkouším dobrej tip dík;-)doma mám lamino také :světlá třešen 60 cm zářivky Sylvania T activa 172 18W je to tak akurát.

V rackách a podobných zařízeních se diody používají

Používají se i horší věci! :-D
Vůbec neříkám, že to má efekt=0 nebo že by všechny diody zvířatům nějak ubližovaly, to vůbec ne. A taky dost záleží, co za hady tam cpeš. Jde o nevhodné spektrum LEDek... některý diody (nečekaně zrovna ty levný) můžou mít i asi peaky/vrcholy barevnýho spektra v nějakejch nevhodnejch vlnovejch délkách a zvířata se před nima schovávají. + klasický LEDka začínají na 400nm.
Bohužel jaksi zatím nemám 100 klacků na dobrej spektrometr, takže zkoušet to sám nemůžu, přesněji to teda ani říct nemůžu. Ono se toho obecně o tomhle ještě moc neví. Jen říkám, že i zdánlivě obyč. trubice, která bude asi ve finále i levnější může udělat víc legrace - pro zvíře. LEDka považuju pořád spíš za dekoraci. Co se týče intenzity takovýho pásku, tam není moc prostoru pro diskusi... je to jak kdybych si do světlometů svý káry rval svíčku :-D (uznávám ale, že pojem "hodně to svítí" je z lidského, pocitového vnímání dost relativní). Jako klidně to tam lupni, o nic nejde, ale je dobrý mít i na paměti to, že to vidění těm hadům to nemusí nijak zvlášť zlepšit - blbě napsaný, ale už se mě nechce moc dumat jak to naklepat, jsem rád, že jsem si to po sobě aspoň opravil a nevypadám jak čečenec :-):-). čus

MadMike je clovek z fachu. Navyse to co je pisane nemusi odpovedat realite a zrovna u LED mam pocit ze sa lm pocitaju inak. Pretoze vzdy ked vidim svietit LED, tak expectation != reality. Minimalne pre porovnanie - ak si zoberies bezny 1 metrovy led strip ktory ma 60 diod a spotrebu 4W, tak pri tych kvalitnejsich a drahsich mas 70lm/W (tolko maju aj bezne linearky). Takze meter led pasu je do tych 300lm. U lacnych stripov je to menej.

Ja by som led nezavrhoval, ale dal by som to vyslovene tam, kde sa nezmesti trubica. Najlepsie su aj-tak do podhladov a do kuchyne :)

zdar, dakujem zapar rad nakoniec tam dam svetla ako davaju dostropu dosadrokartonu akurat vymenim halogen ziarovky co su v tom za ledkove asi 1.5W mozno viac pripadne za ziarivku este neviem co bude v reale lepsie. cena 4x svetlo v akcii spolu 20€ este treba ziarovky dokupittam je cena od 7 za kus led pas som nedal pretoze sice pas nieje taky drahy ale treba k tomu zdroj pripadne transformator podla poctu diod a do toho sa nevyznam

Na kazdom pase je napisana bud spotreba na meter, alebo na jednotlivu diodu z ktorej si to vypocitas. Na co si dat pozor je asi len pri dhlsich pasoch (napriklad 20m) - tam je uz spotreba aj 80W, co pri 12V dava 6.6Ampera. Takze treba dostatocne velky prierez vodica (minimalne 2mm med) a napajanie riesit kazdych 5m.

ok ked uz som toto forum vytvoril tak sa este spytam na nazor ci vyhrievat kablom alebo foliou? ide o 4 terarium pre mladucke hortulany, kazda cast ma rozmer 50x50x30...folie sa mi osvedcili ale rozmyslam ze potiahnem kabel po celej zadnej stene alebo dne a bude to vyraznejsie lacnejsie ako kupit 4 folie

dakujem za kazdy nazor

Ahoj nechci aby to vyznělo blbě=ale bez patřičné investice to moc dobře nepůjde.K dotazu pokud tera máš v místnosti temperované na patřičnou teplotu a folie či kabel jen př.pro noční teplozu nebo částečné dotemperování =tak můžeš dát kabel přes celé má to však jedno - pokud odejde bude chladno ve všech!.Já osobně bych dal do každého zvlášt(panel zadní stěna-topný kabel v polikarboši)snímat teplotu v každém zvlášt a máš pokoj ale záleží jen na tobě.Bude to však něco stát ale né zas taková hrůza koukni sem a počítej;-)http://morel.snadno.eu/Termostaty-a-regulacia.html .

Ahoj když jsem se do toho navez,tak pokud se rozhodneš pro topný kabel=Watáž musíš odzkoušet lepší pokud již máš na něčem odzkoušené=vezmeš komůrkový polikarbonát(zastřešení)topný kabel patřičné watáže(dle délky kabelu uřízneš polikarbonát spočítáž řady at máš rozměr panelu jaký potřebuješ na rozměr tera )protáhneš topný kabel zkrz komůrky-uděláš rámeček-přišroubuješ na stěnu.Dám foto= terka 80×50×50 ,90×60×60 =50W.