Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Heterodon nasicus - jedovatost

Zdravím,
chtěl bych se zeptat jak je to doopravdy s jedem Heterodona.
Někdě čtu že má zadní jedové zuby, ale přitom se prodává jako nejedovatý druh.
Jak moc má tedy toxický jed? Zajímá mě to jelikož přemýšlím o pořízení do budoucna tak abych měl jasno.
Hledal jsem to různě na netu, ale odpověď jsem nedostal tak kdo je chová určitě bude vědět víc.
Předem díky :puff:

Ano má opistoglifní jedové zuby ale má relativně malou hubu a musel by Ti docela dlouho žužlat prst aby Tě seknul. Jedná se o toxicky nevýznamný druh, což však neznamená, že případná intoxikace nebude mít U ALERGIKA žádný průběh. Takže obecně je to jedák, bo má jedové zuby a žlázy, ale řekl bych, že 3m tmavka je na chov nebezpečnější. Navíc zpravidla zastrašuje a kouše až v krajní nouzi, ale výjimky se jistě najdou.
Možná jen třeba u odchytů bych si dával bacha na kousnutí, bo se živí mimo jiné i ropuchami a jeho sliny by nějaké jejich toxiny obsahovat mohly... (ale to je jen moje úvaha, jistě budu opraven, pokud se mýlím)

Pokud si dobře vzpomínám, tak se dlouho diskutovalo o tom, jesli sám tvoří toxin nebo nebo jej má převzatý od potravy a dopadlo to že má vlastní.
Jinak fakt mají titěrnou hlavu a utočí zavřenou tlamou a narazy hlavou. Nikdy jsem neviděl že by při tom otevřel tlamu.
Ale jsou vcelku joudové a loví dost po čichu tak riziko bych viděl v záměně ruky za žrádlo a stejnak musí dost žvýkat.
Jinak to jsou super hadi, jen si je třeba najít co se týče krmení k nim přístup a zvyknout si na občasné stávkování.

To, ze "tenhle druh nekouse" se nesmi brat jako pravidlo u zadnyho zvirete...Proste se obcas nejaky jedinec, ktery neuznava poucky jak by se mel jeho druh chovat, najde. O natrixach se to traduje taky - rukama mi jich proslo uz par stovek a za tu dobu se naslo par jedincu (do 10 kusu) co si sahli a skusili pozuzlat...

Ahoj,
mne heterodoni zerou krasne kluk i holka. Byva spis problem u mladat. Pri dobrych podminkach jsou to popelnice, ale radsi krmit mensi porce casteji, jinak muzou blejt. Jedu minimalne, s ucinkem na zaby. Zcela neskodny had, jehoz nejvetsi zbrani je "vypousteni smradu" ve chvili, kdy hraje mrtvyho. To mi ale za celou dobu chovu (cca 3 roky) udelal jen jednou kluk..

K zamysleni je to, ze dle zakonu (Zvirata vyzadujici zvlastni peci) by mel byt tento druh registrovan jako vsichni jedovati plazi. Mel by byt tedy v terarku pod zamkem s tim, ze ti cca jednou rocne poleze do bytu cizi clovek, aby ho zkontroloval. Rozkaz znel jasne, muz na motorce s kozenou brasnou. Jestli ma ale nekdo v CR registrovaneho heterodona, tak teda cumim :)

mě po zimování holka dělá móresy,dycky ji musím nalákat na kuřecí a pak jí podstrčím myšku, samec je celkem v pohodě,ale furt vyšiluje. Jsou to prima hadi,ale přijdou mi jako strašní troubové,občas je to porod jim něco vnutit :-)
Jinak to blití velkých porcí už mi párkrát taky předvedli, pěkná chuťka,je to pro ně nějak rizikový?
Smrad mi nikdy nepustili,a tu zuří docela dost a pravidelně:-)
Když už tu píšu,rád bych se zeptal,od jaké váhy samice připouštíte?někde jsem vyčetl,že samičky by měli mít aspoň 200g...mám ještě mladou tříletou samicu,cca 140g,takže to letos nevidím,leda bych je připouštěl někdy později,bylo by to možný?...doporučuje se myslím květen/červen.

Tak trochu ma pravdu, prekladal jsem to v rychlosti pro me ucely tak jsem ten preklad nijak nestylizoval do ceskeho jazyka, no chtel jsem trocho pomoct odbourat strach z chovu heterodonu u ceskych chovatelu, jsou to moc zajimavy hadi. Autora originalu jsem kontaktoval, myslim si ze mu to vadit nebude, ale pro klid v dusi vsech :)

Ajj.. nechtel jsem kritizovat. Super, ze jsi aktivni. Toho si urco cenim - nejen ja. Vtipnym nesmyslem jsem mel na mysli spise dogmata puvodniho autora. Priste asi budu vice premyslet, co pisnu, aby me tu nekdo hned nenapadal. Asi to fakt vyznelo trochu jinak, nez jsem myslel. Melda je hodnej, ze se te hned zastal :-D
Jen s tim komplexem z toho, ze jsme Cesi uz me grochu zacinate unavovat.. v zahranici jsem nejakou dobu zil a vim, ze doma je doma. Ale nechci tady spoustet dalsi reakci na toto tema, vy ulicnici:puff:

Nic nespouštím,jen vím jakou dá práci něco vytvořit a jak je jednoduchý toho člověka vyložene zničit.Pak to dopadá tak,že u nás nevycházejí žádné knížky o teraristice a další podobné věci.Uchytí se tu jen tací,co podvodně vyrábí terária a berou zálohy na importy,které nevrací.Protože internet je mocné anonimní médium,které se snadno zneužije.:-/

Napis knizku, ja ji koupim.. :-) Ted vazne - asi vim, co myslis. Znam lidi, co by mohli napsat 10 knizek, ale kaslou na to. A pak kdyz vyjde clanek od nekoho jineho, rikaji, jak je na prd. Mit ty zkusenosti, zkusil bych neco vytvorit.. Napiste nekdo nejaky zajimavy clanek, nase reticulatky z Filaretiku uz maji cca ke cca 270cm a reportik je jako druhy nejaktualnejsi. Uznavam, ze par veci bych napsal trochu jinak (i tech hrubek tam je pozehnane), na druhou stranu jsem rad, ze ta zvirata maji proporce dle meho tvrzeni. Brblalo taky hodne lidi - a vetsina z nich dela hady o dost dele. Ale nikdo z nich tu zatim zadnej clanek nenapsal. Prostor tu je, tak to vyuzijte, zabijaci ]:)

"Brblame spolu u piva, jak brblali jsme vzdycky". Kdo napise prvni autora textu, ma u mne pivko v Holesovicich ;)

S článkama je to vážně bída. Stačí se podívat kolik článků vycházelo v minulosti a na jaké témata, mnohé články i 30 let staré by mohly vyjít i dnes a nikdo by se za to nemusel stydět, co se mu povedlo objevit, navštívit, zjistit, odchovat (staré ATéčka, Terarista, Chameleo). Dnes, když je vše jednodušší, tak bohužel nejsou dostupné např. ani video záznami z teraristických konferencí, kde stále ještě k prezentování nějakých zajímavých poznatků dochází, přitom stačí jen mikrofon a kamera.. Podstatné a cenné informace zapadnou, uslyší je jen hrstka.. Ono druhé a další čtení má opravdu smysl.. Je to paradox. V době, kdy mnoho zvířat bylo jen pro hrstku, tak bylo informací víc než dnes. Buď jsou všichni líní nebo se bojí zveřejnit své nápady a vychytávky, nebo vážně nevím.

Já vim proč.Dřív si lidi zkušených a starších teraristů vážili.Každá sebemenší informece měla cenu zlata.
Dneska jsou mladí tak spojený s internetem,že už lidi kolem sebe nevnímají jako lidi.Všechno se dá najít a když ne,tak jsou tak zblblí ze všeho kolem sebe,že se neumějí chovat.Jsou arogantní a namyšlení a myslí si,že jim každej musí radit.Jen tak,protože jsou zkušení,tak mají povinnost.Není email aby nezačína ,,Čawes wole,,.
Kde je dobrý den a neschledanou.Nikde.
Pak se divte,že se nikomu nechce svoje poznatky zdělovat takovejm hovadům.Mě teda ne.:.(

Ano, brblalo jich dokonce vic. Jmenovat ale nebudu.

Stran knizek a clanku: chybi mi i takove ty knihy typu Moji pratele hadi (hledam original v ceskem jazyce, platim zlatem. Nedavno vysla na Slovensku jako pocta autorovi) a Muj zivot s hady....... Moji pratele hadi od pana Halese jsem cetl pred cca 23 lety a byla to prvni kniha v zivote, kterou jsem sam precetl. Hltal jsem kazde slovo. Nemuseji to byt jen odborne clanky, ale treba i reportaze, vypraveni nebo uvahy, atd......

Na tohle tema bychom mohli "offtopicovat" velmi dlouho, tak toho uz necham. Jeste jednou se omlouvam autorovi prekladu za muj nestastne formulovany komentar. Rozhodne si vazim kazde aktivity. Jen tak dal. ;-)

Moji přátelé hadi jsem zakoupil před nějakým časem v antikvariátu za 25 Kč. Je to jistě zajímavé čtení, ovšem trochu poplatné době (jazyk jako hmatový orgán atd.). Tady jsem našel nějaké s trochu vyšší cenovkou, ale když po ní tak toužíte, tak to jistě nebude problém.

http://muj-antikvariat.cz/kniha/moji-pratele-hadi- hales-jiri-1980

na druhou stranu jsem rad, ze ta zvirata maji proporce dle meho tvrzeni.

Tomu trochu nerozumím, mohl byste to rozvést?

Pokud si dobře pamatuju, tak debata nebyla o velikosti tvejch konkrétních zvířat, ale o tom jak moc je jejich velikost daná geneticky a na kolik je velikost mřížek ovlivněná krmením. Taky tam bylo řečeno, že mřížky v dalších generacích pravděpodobně svoje rodiče nebo prarodiče přerostou, pokud k tomu budou mít vhodný podmínky.
Do tohoto vlákna to sice nepatří, jen jsem to chtěl uvést na pravou míru, páč tu debatu si pamatuju relativně dobře, aspoň myslím...

Pokud si dobře pamatuju, tak debata nebyla o velikosti tvejch konkrétních zvířat, ale o tom jak moc je jejich velikost daná geneticky a na kolik je velikost mřížek ovlivněná krmením. Taky tam bylo řečeno, že mřížky v dalších generacích pravděpodobně svoje rodiče nebo prarodiče přerostou, pokud k tomu budou mít vhodný podmínky.
Do tohoto vlákna to sice nepatří, jen jsem to chtěl uvést na pravou míru, páč tu debatu si pamatuju relativně dobře, aspoň myslím...

Naprosto přesně. Paměť slouží dobře;-)

Tak já netuším kolik těm Vašim zvířatům je, zda jde o samce nebo samice. Já jsem tvrdil, že se rozdíl mezi lokalitou Bali a normální full-sized mřížkama je celkem zanedbatelný. A to v obecné rovině také je. První problém je ten, že jsou bežné mřížky vnímány jako zvířata, která dorůstají běžně 6+m a ono tomu tak ve skutečnosti opravdu není. Takovéto velikosti jsou spíše vyjímkou (při normálním krmení). Druhá věc je ta, že krmení velkých škrtičů je alfou a omegou stran dosahované velikosti. Pokud budete mít opět cestu do Filaretic, můžete si všimnout některých zvířat ze stejných "full-sized" snůšek např. CB 2010, kde některá jsou jako holdback svojí velikostí (4+ m) již teoreticky připravená k páření, kdežto zvířata ze stejné snůšky nabízená k prodeji (krmená méně) mají něco kolem dvou metrů. Takže to o čem se bavíme, není genetická dispozice dané lokality, ale vlastně jisté podtržení daného zvířete. To samé jde samozřejmě udělat i s normální mainland/full-sized mřížkou. Kromě toho, myslíte si že pokud mají Vaše 2/3 letá zvířata 2,7m, budou mít ve 20 letech 3,5m? Protože pokud se ptáme jaké velikosti had dosáhne, musíme ho měřit v den jeho smrti. Znám několik chovatelů, kteří mají zvířata od těch stejných rodičů jako Vy, jenom z roku 2008, dnes jsou samice 4 - 4,5m dlouhá a jsou to zvířata v perfektní kondici. Jen doufám, že to co píšu nevyvolá ještě větší snahy o podseknutí daných zvířat.

Jakub Kyzl
Iceman

To bylo myšleno tak, že pokud se Vám podaří udržet danou lokalitu ve velikosti 3,5 metru, bude to na úkor celkové pohody zvířat, protože budou krmena méně, než by potřebovala, zvlášť pokud se jedná o samice. I sám Wöllner na svých stránkách uvádí dosahovanou velikost 3,5 - 4,5 metru, přičemž ta spodní hranice odpovídá jeho samci z odchytu. Takže nechápu jak jí někdo může brát jako závaznou.
V hroznýších se nevyznám, takže na to by mohl odpovědět někdo jiný.

Ja nechci zadne zvire, ktere mam,"udrzovat" v nejakych rozmerech. Dostavaji to, co potrebuji. Jestli dorostou do 5 metru je tedy jen na jejich genetice.. vic nez 350 asi udelaji, ale 450 cm bych moc netipoval. Kazdopadne diky za informace.. kdyz uz jsme to tu nakousli, nechtel byste treba napsat nejaky clanek na tuto problematiku? Urcite by to uvitalo vice lidi..