Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem je širokospekrá bodová lampa UVB?

dobrý den,
omlouvám se jestli se bude moje otázka zdát někomu hloupá, ale nejsem technický typ a tak se radši ptám
mám mládě baziliška zeleného, zatím v menším teráriu, ale jelikož roste chystám se mu postavit velké, alespoň v.150/d.150/š.80 s hlubším akváriem ve 2/3 dna, a tak si pomalu hledám informace jak na to, co všechno tam dát apod. a s tím souvisí můj dotaz, neustále narážím na to že nejlepší osvětlení je je bodová lampa (jako zdroj tepla a UVB) s lineárníma zářivkama(zdroj světla a UVA), hledal jsem proto na internetu vhodné bodové lampy, ale nikde jsem u nich v popisu nenašel že jsou UVB, píše se u nich jen:
Širokospektrá halogenová bodová lampa pro terária
- vytváří teplou opalovací oblast
- speciální reflektor vydává optimální světlo pro opalování
- povzbuzuje dobré zdraví a podporuje trávení
- silnější světelný výkon (lux), v porovnání s běžným světlem pro plazy, umožňuje delší vzdálenost zvířete od halogenové lampy
- životnost lampy je 3x delší než žárovky a má větší úsporu energie (až 15%)
- není nutný externí vypínač
- Chraňte před pošplícháním vodou
- Nepoužívejte jako domácí osvětlení!
http://www.exo-eko.cz/Terarijni-zarovky-UV-a-lampy /Lampa-HeatSpot-Pro-Halogen-Basking-SpotLamp-100W- Trixie
znamená to slovo širokospektrá že obsahuje UVA i UVB?

takže je jen zdrojem tepla?

a taky světla (i s UVA). Použít zářivky na osvícení nádrže je OK. Jako zdroj UVB výbojka. Pak bude záležet na velikosti tera, větrání, okolní teplotě jestli bude potřeba použít ještě nějakou bodovku nebo halogen jako zdroj tepla. Ona i ta UVB výbojka hřeje.

děkuju, zatím mám naplánovaný dvě terária, do jednoho dám baziliška (mám samečka) a chystám se mu přikoupit dvě samičky, a do druhýho mám v plánu pořídit 1+2 agamu kočičínskou, terária budou, první 150*150*80 lamino v dolní části akvárium 100*40*80 (s vnější filtrací, topným tělesem s termostatem a LED osvětlením),větrání budu dělat na boku nad akváriem pruh 20*60 a v horní části vzadu 20* tak 100 až 130, a druhý podobně ze starý skříně z masívu 110*110*60, akorát tu ještě pro jistotu kvůli vlhkosti pod pozadím pozadím vylepím alobalem, akorát ještě zvažuju do kterýho dám bazilišky a dokterýho kočičinky

lamino

na to zapomeň, u zmíněých druhů je životnost toho terária tak 2-3roky

dobně ze starý skříně z masívu

to samý jako lamino, možná ještě horší, 1-3 roky a celé se to rozklíží, skříve a rozpadne.

kvůli vlhkosti pod pozadím pozadím vylepím alobalem

Jak jako, že má alobal zabránit vlhkosti??? Zapomeň, zbytečná práce.

akorát ještě zvažuju do kterýho dám bazilišky a dokterýho kočičinky

V podstatě je to fuk, brzo budeš dělat terária jiná.

Spáry jsou ten nejmenší problém, táhne to do sebe vodu plošně - ano, i lamino. V tom terárku je v noci 90-100% vlhkost. Na stěnách se běžně sráží voda, to je pro běžné materiály vražedný. A když to vše ošetříš a tím myslím fakt dokonale, tak to budeš mít zevnitř pomalu laminátový. Tím do toho vrazíš takový prachy, že můžeš mít materiál, kterej je na to mnohem vhodnější.
Prostě na tyhle super vlhké biotopy je dřevo (až na pár výjimek) velice nevhodné.