Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zaseklé želvy zelenavé

Dobrý den všem,dostal jsem od svého bratrance jeho dvě želvy zelenavé,od začátku roku se stěhuje za prací do zahraničí a tak mi je daroval.Samička má 15 let a sameček 13 let.Želvy choval v teráriu 75x45 na pilinách.Když sem želvy dostal i s teráriem tak sem začal na internetu hledat informace a dozvěděl sem se jak špatné podmínky želvy měli.Tak jsem jim udělal venkovní výběh na balkoně a když je hezky tak s něma chodím ven na zahradu na hodinu,sou docela čilí a venku sou rády ale ve výběhu se vždycky jen zahrabají a chrápou :D Venkovní výběj má plochu dna 100x80 a v jedné půlce je směs písku a ligna a na druhé je seno.Bohužel do výběhu moc nesvítí slunce tak jim tam budu muset dát lampičku.Na podzim mám v plánu udělat si doma želví stůl o velikosti dna 100x50 kde bych chtěl mít zas tak pulku směsi ligna a písku a druhou ze sena(seno mám proto že sou želvy zvyklé na piliny tak mi seno příde jako dobrá alternativa). Na želvy se nikdy nesvítilo UV žárovkou ,pouze normální a tak si v průběhu pár týdnů koupím i UVB žárovku a až bude výběh hotov tak jim jí tam nějak namontuju a budou tam mít normální i UV žárovku.Chtěl bych se zeptat jestli můžou želvy ještě začít růst protože samička má pouze 14 cm a sameček 18cm.Chtěl bych aby se jim u mě líbilo tak pro ně udělám všechno co je v mích silách.

loading...

Dobrý den,tak stránky sem si nastudoval a ještě sem si objednal knížku Želva Zelenavá od nakladatelství Robimaus.Tak snad ty želvy nahraju v pořádku,první je sameček druhá je samička.Co se týče pohlaví tak mi bratranec říkal že viděl u samce pohlavní organ.
Jakej by ste mi prosím doporučili substrát na dno ?Myslíte že lignocel s pískem by byla dobrá volba?

Dle mého je lepší obyčejná zem (z krtinců) namíchaná s pískem (dětský hřiště) 1:1, část pak kamenitá (placáky)
na té krmit, a na spaní úpně mokré hobliny (třeba úpně jinde v přepravce v nejchladnější části bytu)
inspirace na ž. stůl
https://www.google.cz/search?tbm=isch&hl=cs&source =hp&biw=1280&bih=933&q=%C5%BEelv%C3%AD+stul&gbv=2& oq=%C5%BEelv%C3%AD+stul&aq=f&aqi=&aql=&gs_l=img.3. ..641.2240.0.2416.10.7.0.3.3.0.67.418.7.7.0...0.0. vm6_TA6KAhs#q=%C5%BEelv%C3%AD+stul&hl=cs&gbv=2&tbm =isch&fp=1&biw=1280&bih=671&cad=b&bav=on.2,or.r_qf .&sei=TvjkUeu2EYTwsgacuoGgBg

Tak krtince najdu určitě a písek taky :-) ohledně těch pilin, mohou bejt v tom zelvym stole? Mam totiž takové umělohmotné desky kterejma bych mohl v pohodě oddělit hlínu odpilin, jinak se mi strašně líbí ten nápad s těma tackama od truhlíků ale když je to pro malé želvy tak to se mě netýká. A myslíte že ta samička může ještě začít růst? Jinak vám děkuji za rady a pomoc.

Tak želvy rostou celý život:-)
Ty truhlíky dělají myslím i 90cm dlouhý což jde zkombinovat na už ucházející rozměr.
Hobliny(přesáté bez pilin)né piliny, tam můžete taky dát do jednoho kouta a vžby večer než půjdete spát je tam už "vytuhlé" zahrábnout (pokud si tam nevlezou sami).Venku se jich rosa taky "neptá":-)
Spaní ve vlhku je bezpodmínečně nutné !!!
Jinak bych je nechával venku co to jen jde.
Z foto je první jasnej kluk. U druhé si nejsem jist, přijde mi, že má divně "zkomolený" ocas
a dle tvaru análních štítků vypadá taky jako kluk. Ale na mém starém noťasu to na té fotce pořádně nevidím.Takže to netvrdím.

Ptal sem se bratrance a ten i řekl že ta druhá želva je samička,potvrdil mu to i veterinář ke kterému je bral na stříhání zobáků.Ještě ohledně těch truhlíků,myslíte že to teda můžu mýt i pro dospělé želvy?Želvy nebyli nikdy zimované a já si na to letos ještě netroufnu ale třeba za rok už bych se o to mohl pokusit.Myslel sem že bych jim udělal domeček ale tak když stačí jen ty vlhké hobliny tak jim asi domek dělat nebudu,možná jen nějaký úkryt z kůry nebo nějaký kámen :)Myslíte že tak 5cm vrstva substrátů stačila?

Dá se jako úkryt pro želvy použít umělohmotný květináč?
Představoval bych si ten želví stůl asi takhle: Bude mít velikost 100x50x32 (délka,šířka,výška).V levé straně by byly oblázky ve vrstvě 5cm a dlouhé 15cm,vedle nich by byla plastová deska o šířce 1cm která by oblázky oddělovala od směsi hlína + písek,a vedle směsi by byla další plastová deska široká 1cm která by oddělovala směs od vlhkých hoblin které by byli široké 15 cm a hluboké 5 cm .Ve výběhu by byl jeden velký převrácený květináč sloužící jako úkryt a nějaký větší kámen na který by mohli dostávat potravu nebo by na něj mohli prostě jen lést. Tam kde budou oblázky bych dal plochou misku na vodu.Myslíte že by to takhle mohlo být?

Ten květináč jako proč? Všechny potřebné informace máte na uvedeném webu. Vrstva MOKRÝCH hoblin - 5cm je málo -do toho se celé nezahrabou i kdyby chtěli...
Želvy zkrátka potřebují přes den teplo a sucho - gradient od cca18 - 20°(chladný kout) do cca 35 - 38° pod lampou.
V noci VLHKO (ke 100%) A CHLADNO, klidně k 10°.
Potravu se správným poměrem Ca:P (3 - 6 : 1) tj luční směs + kvalitní UVB (slunce, bo Ultravitalux 300W).
Přístup k vaj. skořápkám (Ca), sepiovce na obroušení zobanu a vodě.
Toť v podstatě vše.

:-) mno a spi aspoň až do zimy při otevřeným okně, ty budeš otužilej(bez "rýmiček") a želvám to prospěje :-D
Jinak jestli to jen trochu jde udělal bych to větší - přeci jen 0,5 m2 na celej život není moc.
Tak 1,5 x 1, tam už by se mohli "vyřádit". Na tom balkoně to nejde ? Na jakou sv. stranu je situovanej ?

Balkon je asi na východ,já bydlím v obytném domě a balkon máme nejvýš co to de a tam do toho slunce vůbec nesvítí :( Jinak ta šířka půl metru je pro mě dogma kvůli nábytku na kterém ten želví stůl bude,ale neměl by být problém to udělat delší.
Tak mohl bych ten výběh mít dlouhej metr a půl.

Na osvit zářivku (normál podlinku), + žárovku na vyhřátí cca 35 - 38° + UVB
Svítit nemusíte každý den stejně, venku taky není každý den úplně stejný, když je venku "hnusně",(želvy reagují mimo jiné i na tlak), můžete jim svítit méně...občas 1 - 3 "blbý" dny jim jen prospějou
Budete -li používat pro UVB Ultravitalux 300 W, tak tou stačí pro UVB osvit 1 hod ob den, bo 0,5 hod denně z cca 50 cm...

Bohužel moje finanční situace teď není zrovna ideální. Vím že bych na zelvach neměl šetřit ale teď sem si mohl dovolit jen Repti Glo 10.0 UVB 26W. Takže jestli to dobře chápu tak uv mám mít zaple stejně dlouho jak žárovku a když je špatné počasí tak jen 3 hodiny denně, a bodovou žárovku mohu mít zaplou klidně 10 hodin?