
Varan stepní- bílé fleky na kůži
mam problem memu varanovy stepnímu se začali dělat bílé fleky na kůži malátný ani slabí nevypadá krmím ho vším od hmyzu po myši atd.Vitamíny dostává též.Má s tím někdo zkušenosti?
Změna předmětu, původně: Varan stepní (Aurifer)
Je stary rok a dva mněsíce a měří 52cm
Plísen to být nemůže? nerosíš zbytečně ?
svléká kůži rosim večer přímo i na něj tu vodu stříkám je to špatně?
mazlave to není ani to nelepí nic se z toho nesype nevím nemam šajnu co by to mohlo být.
když je přímo ve svleku tak je dobré občas porosit nejlépe na ten večer jak říkáš jen obden, přávě v mnoha literaturách píší, že se musí rosit každy den večer a to neni nijak dobrý nápad aspon u mě se to moc neosvěčilo a že by si to varan nějak užíval se říct taky nedá, ono není moc pravděpodobné, že by v savanách v Západní Africe každý večer pršelo.
Jinak jakou má v tera vlhkost ? Rozšiřují se ty fleky ?
Podle mě je to ta plísen, podobně vypadá když se začíná svlékat ale podle fotky je nedávno svlečený tak to nebude ono.
To Vás trošku poopravím. Ono sice v Africe neprší každý den, ale taky není normální, že by tam stepák hajal na savaně na písku. Zvířata mají nory, kde je vlhkost naprosto jiná, než nahoře a třeba zahraniční autoři zmiňují, že jedna z nejčastějších příčin úmrtí v zajetí je dlouhodobá dehydratace, resp. chov v suchu. Neznamená to, že se má stepák brodit vodou, ale v podstatě to samé, co je nyní běžně užívané u uromastyxů či afrických želv typu pardalis, sulcata. I tato zvířata pochází ze suchých oblastí, ale vlhkost nabírají kůží v norách, či v případě želv polozahrabané v substrátu. Bez toho je dobře chovat ani nelze.
Ano, to ale neznamena ze se na něj stříka voda každej večer, dává se vlhká rašelina do jeho ukrytu.
Rašelina možná ne, ale v dobře vedeném chovu má zvíře noru s vlhkým substrárem, obyčejně pískem nebo nějakou směsí. A pokud se zvíře rosí navečer, řekněme hodinu před zhasnutím, kdy má vlhkost možnost vklidu odejít, tak v tom taky nevidím problém. Že večer padá rosa, sráží se na vegetaci atd. je běžná věc kvůli které není třeba jezdit ani do Afriky.. A když jsme u toho svleku, mě se tedy varani nesvlékají "vcelku". Je normální, že na sobě má zvíře zbytky staré kůže na ocasu ve chvíli, kdy začíná znovu svlékat hlavu. A mnohdy nejen na ocase, kolikrát ze sebe všechno nezdrbe i když se snaží.
Souhlas. Stačí jim dát vlhčený úkryt (já do nich pro tyhle suchomilné druhy používám směs písku do hřišť, vermikulitu a trochu rašeliny) a rosit ani není tak potřeba, pokud jim člověk zrovna nesimuluje vlhčí období mírným narosením, které do několika hodin vyschne. A s tím svlekem taky, svlíkají se postupně v cárech naprosto fyziologicky, není potřeba je kvůli tomu rosit.
Co se týče těch flíčků, tak bych to taky viděla na nějakou plíseň. Vyčistit a nechat terárko pořádně vyschnout, jen mu dát vlhčený úkryt a pokud se to samo neztratí, tak nejlepší by bylo nechat udělat u veterináře stěr, zkouknutí pod mikroskopem a nasvícení UV světlem (plísně v UV svítěj) a podle výsledku kultivaci a test rezistence.
Ono kdyby se vědělo, že je to opravdu plíseň, tak by asi stačilo koupit sirný prášek, co se dává činčilám do koupacího písku a vatičkou na špejli nebo uchošťourem ho opatrně nanést na ty fleky. Opakovat každý den. Je to šetrná naprosto neinvazivní metoda a pokud to nepomůže, tak to rozhodně neublíží.
Mimochodem, má zdroj UV?
Uv samozrejmne ma to je snad zaklad :) jo a s tim sirnym praskem to vyzkousim dekuji
Takto to mám zařízené u prcka já, už bude potřeba udělat větší ukryt ale zatím mu to stačí :D
ze začátku tam chodil kakat, a ted tam chodí nocovat nebo ted jak jsou ty vedra tak se tam chodí ochlazovat občas. Mnohem lepší a také jednodužší mu tam udělat takovej ukryt než dělat každy večer deště. :)
děkuji za rady :)