Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Paludárium ze staré lakované skříně

Zdravím,

ještě jednou se předem omlouvám, pokud se to zde už řešilo. S přítelkyní jsme stavěli paludárko (d x š x v ) 120 x 70 x 210. Je postavené ze staré lakované skříně (takové ty po prababičkách). Na dně je 300 l akvárium. Celá hrana akvária je obložena lakovaným dřevem. Lak jsme použili Laksil (doporučeno v prodejně). Zadní stěna je tvořena takovou tou zelenou deskou (QR deska nebo co to je zač -> brčálová zeleň). Vše je důkladně nalakované (cca 5 vytvrzených vrstev) a poté použit lignocel se silikonem. Mělo by být i správně větrané. Problém je, že nešla potáhnout silikonem jedna laťka, která je těsně nad akváriem a teče k ní voda od vodopádu. Je nad ní umístěné světlo, takže se celkem rychle i vysouší ..

Teď nastává hlavní problém.

Držíme v něm zhruba 90% vlhkost a máme strach, aby to nezačalo pracovat (plesnivět, hnít nebo se rozpadat). Nedováno jsme ho dodělali a proto bych se chtěl zeptat, na co se máme připravit (co to může udělat) abychom to vyřešili včas. Samozřejmě se stává, že když se pustí mlhovač tak voda cáká všude, z vodopádu voda cáká všude apod. Takže voda je i ve škvírách a u toho odhaleného dřeva.
Změna předmětu, původně: Prosím o vyjádření - > pokud se to zde řešilo tak se PŘEDEM OMLOUVÁM (Uroboros)

Nejdřív by to chtělo asi fotku. Bez ní se těžko radí. Dál nějak nechápu, proč nešla ona lať natřít silikonem a jiné ano. A pokud je to čisté neošetřené dřevo, na které stříká voda, tak časem to určitě pracovat začne. ;)

Já to budu dělat pro hada, voda tam bude akorát v misce a přemýšlim, že na to dám dřevotřísku nebo dokonce sklo aby dřevo nepracovalo tak rychle nebo dokonce vůbec, nemám nikde místo kupovat terarium zvlášť a tohle je jediný možnost, stará vytrína prosklená. Jen vyřešit hnilobu dřeva a nevidím problém

Dřevotříska se při styku s vodou (hlavně v místech řezu) nacucá jak houba. Sklonestačí položit, ale musí být slepené k sobě silikonem a musí být zabezpečeno, že se nedostane žádná voda (ani vlhkost) za něj. Lepší by asi bylo po ošetření lakem ještě použít nějakou epoxidovou vrstvu, lodní lak nebo něco takovýho.

Ona hniloba je ještě ten nejmenší problém :-), i do dobře zalakovaného dřeva se vlhkost dostane a půjde tam tak dlouho, dokud se nevyrovná vlhkosti vzdušné, tím dřevo nabývá, funkce laku ustupuje atd atd, dřív než to shnije, tak se to rozpadne, zaprvé se to začne křívat, zadruhé povolí klížené spoje, tím se otevřou další plochy k nasávání vody. Spóry plísní už jsou jen takovou třešínkou na dortu.
Na cokoli s trvalou vlhkostí nad 50% je lepší sklo a nebo extrémně dobře opracovaný deskový materiál, který je k tomu určený, ovšem správné zatěsnění všech spár je docela kumšt a v konečný fázi vyjde sklo stejně levněji.
Ale ať si to klidně vyzkouší, já si tim prošel taky :-D