Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta královská - poškozené šupiny

Prosím o radu. Mám Krajtu královskou (6 let) a pár dní pozoruju, že má na kůži "poškozené" šupinky ( viz. foto), má to tak na 5 místech na těle. Šupiny mi příjdou odchlíplé, zaschlé a místo divně zbarvené....Nemá někdo s tímto zkušenost???? Jinak se mi zdá v pořádku, potravu bere naprosto v pohodě, aktivní je taky normálně....Prosím o radu, jestli někdo neví...než bych ho vzala k vetovi. DĚKUJU

ZUA7B
J3YH5
Změna předmětu, původně: Krajta královská (Roker) (Roker)

Na druhé fotce to na mě působí jako stopy po zápase s myší, hlavně ta chybějící šupina.
První fotka bude asi to samé, ale podobně ,,nahnilé" šupiny mívají regiusky pokud jsou chovány v příliš vysoké vlhkosti, navzdory populární představě to nejsou pralesní hadi. Na břiše nic takového nemá? Jak často rosíte?
Ty ,,odřené" plochy šupin jsem na regiuskách už viděl, ale vždycky to po svleku zmizelo.
Uvidíme co na to řeknou povolanější, k vetovi bych jí zatím nebral.

Děkuju za odpověď - s krmením problém nebyl, vždy jsem u toho, jelikož už jsem měla špatnou zkušenost s agresivním potkanem, takže zápas to nebyl. Vlhko taky určitě nemá, spíš se někdy bojim, jestli naopak - o vlhkosti a rosení se vede dost diskuzí a každý má na to jiný názor, takže je těžké si vybrat - takže rosím 2 až 3 týdně, v období svleku denně. Na břiše nic nemá....svlékal se tak cca. před 3 týdny a když jsem ho kontrolovala, nic na sobě neměl...teď je to pár dní co to pozoruju...nevim jestli by to mohlo být úrazem - spí na nejvyšším místě tera a občas se stane, že spadne dolů na kůru....Opravdu nevim co by to mohlo být a co mám dělat...

Fotku přikládám, větrání je po straně, na skle a po celé délce skla na každé straně, sklo nedoléhá - není to tero celé ze skla,je zděné. Jinak teda ty pády mi dělají taky hlavu - v minulém teru si vybral taky místo až nahoře, ale tohle je větší(115x100x60) Jenže nevim co s tim, prostě rád leží úplně nahoře, když jsem mu dala dolů úkryt, tak tam stejně nebyl a lezl spát nahoru...takže tak...jinak vypadá normálně - žere úplně v pohodě, je aktivní...jen ty šupiny...tak omezim rosení tedy a počkám do svleku...snad to bude dobrý...za celou dobu co ho mám, tohle neměl....takže mi to dělá hlavu ....

Jak je to větrání řešené a jak je velké?
Terárko je zbytečně vysoké, a hlavně pokud vidím, v něm chybí úkryt. Regiusky v přírodě žijí v norách, tudíž mít se kam schovat je pro ně důležité. Někam do rohu bych mu dal květináč s dírou nebo cokoliv kam se může schovat a uvidíte, že lézt spát nahoru už nebude mít potřebu.

Po levé straně tera, půl stěny, a okolo skel - od shora dolů po každé straně cca. 2 cm ( po celé délce skla - je vysoké 120 cm), myslíte, že by ty šupiny mohly být poškozené kvůli větrání???? Minulé tero měl menší, proto jsem chtěla aby měl větší prostor na "šmejdění", radši víc než míň :-) Dát tam úkryt není problém, dřív ho tam měl, ale na své "oblíbené" místo stejně nedal dopustit. Ale zkusím to, nedávala jsem ho tam, protože jsem narazila na pár diskuzí, kde byl spor ohledně toho, že had pak trávil celou dobu v úkrytu, odvykl si na pohyb člověka kolem tera a to pak vedlo ke stresu a nežravosti (což je u tohoto druhu časté) = takže proto jsem ho tam nedávala...ale to je zase asi věc názoru, co chovatel, to jiný názor. Jinak moc děkuju za odpovědi...

Větrání není nic moc ale mělo by stačit. Pokud by bylo nedostatečné větrání, v teráriu by zůstávala moc vysoká vlhkost a ,,zatuchlý" vzduch, to ,,ohnívání" šupin co jsem zmiňoval výše totiž není způsobeno ničím jiným, než mykózou, kterým se v takovém prostředí daří. Úkryt by to chtělo, u regiusek naopak způsobuje stres a nežravost jeho absence, jak jsem již zmiňoval, jedná se o poměrně plaché, ,,úkrytové" hady, ačkoliv to navenek není vidět.
Takže hada v suchu, a uvidíte po svleku, nemělo by jít o nic vážného.

Ještě bych nevylučoval,že na těch pár místech má špatně svlečený šupiny.Také bych počkal do dalšího svleku.Jinak k tomu úkrytu.Moje roční krajtička úkryt má a více méně ho ignoruje.Většinu času tráví budto na větvi,nebo dole za kamenem.Na všech těch místech je stále na očích.A nijak streslá mi nepřijde.Žere úplně bez nejmenšího problému.Ale asi co had,to trochu jiný chování.

Po svleku jsem ho kontrolovala a bylo vše v pořádku, takže nevim jestli je to možné nebo ne. Jinak úkryt jsem hned přidala a taky zatím ignorace a stále leží na nejvyšším místě v teru...tak nevim...radši bych aby ležel v úkrytu, abych mohla vyloužit mechanické poškození, jelikož často padá.....No, počkám do svleku...a pak asi veterinář....