Březí samička Chameleona jemenského (Chamaeleo calyptratus) má problémy s kladením.
Dobrý den,
máme doma samce chameleona jemenského, 3letý, zdravý, nechá se vzít na ruku, syčí jen zřídka, vypadá velmi spokojeně. Začal nám "blbnout", třel nám kloaku o ruku, z čeho jsme usoudili, že by potřeboval návštěvu samičky na vyřádění. Věděli jsme, že známý má samičku, 1 rok. Domluvili jsme se na hlídání a pustili jsme je k sobě. Samička na nás byla protivná až agresivní, syčela, černala, prostě jsme se jí vůbec nelíbili. Když jsme si ji lépe prohlíželi, zdálo se nám, že má lehce křivou helmici, nějaké drápky jí chybí nebo některé vůbec nemá, na větvičce se třeba i protočila hlavou k zemi (špatný stisk), celkově byla nespokojená, takže si myslíme, že známý zanedbal vitamínky, ale hlavně vápník. Nicméně, našemu Bambovi se líbila a hned se na sebe vrhli, samička na samce byla úplně v pohodě a po třech setkání se samička zbarvila a začala ho odhánět, což on velmi špatně nese... Samičce jsme nastavili nový režim, vše jsme obalovali, dostávala pít rozmíchané vitamíny, i zeleninu a ovoce jsme do ní občas za vztekání dostali. Mohla si lézt po keři, co tu máme, nechali jsme ji vyhřívat na sluníčku a celkově mi přijde, že přišla k sobě, šplhá mnohem lépe než na začátku, stisk je pevný (měli jsme ji na ruce) a celkově je taková veselejší.
Dnes je to 28 dnů od signalizace. Samička začala v erárním terárku hrabat už před 4 dny, kde jsme později našli 2 vajíčka (běžná vrstva rašeliny - cca 5cm). Dali jsme ji do připraveného kladiště, kde byl původně substrát (tera-rašelina) ve výšce asi 15cm. Svítilo na ni UVB, žárovku a teplo jsme extra neřešili, protože poličku nad ní rozjíždíme chov cvrčků a jede žárovka tam (mysleli jsme, že tam teplo dolehne). Později jsme si všimli, že když jsme ji na větvičce nahřívali, měla pak chuť jít hrabat dál, tak jsme ji tam žárovku přimontovali. První den jsme našli rovnou plochu a na ní jedno bílé vajíčko. Koukali jsme i hlouběji, ale nikde nic. Další dny samička hrabala, dělala tunely a krásně zezelenala. Druhý den jsme našli další vajíčko, opět na povrchu. Včera byla uhrabaná hlína, ona celá od hlíny a seděla na větvičce. Podle literatury i internetu je to signál nakladeno, tak jsme šli prozkoumat substrát. Našli jsme jedno jediné vajíčko. To je se vším všudy dohromady 5 vajec. A toto se opakuje pořád, hrabe, pak celá od hlíny sedí na větvičce, pak zase hrabe, pak odpočívá. Vejce od té doby žádné. Teď samička hrabe až do spod krabice, škrábe na dno - snaží se dostat dál a hlavně neklade. Zvýšili jsme ji tedy rašelinu na 25cm. Vím, že je ještě trochu času, ale na druhou stranu si říkám, že tímhle se dost unavuje a mohla by to vzdát. Když už nechtěla žrát, dávala jsem ji alespoň napít ze stříkačky (voda + reptivit), není na to naučená, takže se vzteká a syčí. Teď už na to přišla, jen syčí a neotevírá tlamičku, takže jí ani napít nedám.
Chci se zeptat na to její hrabání na dně, znamená to nízkou výšku substrátu? Co jsme koukali na fotky ostatních, kde samička nakladla, nepotřebovala takovou výšku. Napadlo nás ještě, že je jí tam teplo a nechce, aby vajíčka v té výšce uschla. Někdo z vás by mohl vědět víc, popřípadě nám poradit. Moc díky za rady.
V odkazech se můžete mrknout na fotky.
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
[mod]Změna předmětu, původně: Březí samička CHAMELEONA JEMENSKÉHO (Chamaeleo calyptratus) má problémy s kladením. (cejna)[/mod]
Já bych jí v tomhle případě nechala uplně v klidu a doufala, že to dovyklade. Rozhodně s ní nijak nemanipulovat, nenutit jí pití ani nic jinýho, NEVYNDAVAT. Že takhle "trousí" vejce není uplně ideální, ale občas se to stane. Pokud to jen trochu jde, tak místo, kde máte to terárko-kladiště nějak zakryjte ručníkem, ať má fakt uplnej klid...
Může mít problémy díky zanedbaný peči v minulosti, popř. ze stresu ze změny prostředí, ale pokud jí dopřejete klid a vhodný kladiště (25cm by mělo být ok), tak by oplozenou snůšku snad mohla vyklást... Oni si něk,dy s tím hrabáním dají načas. A 28 dnů je uplně v pohodě.
Jen pár poznámek do budoucna - vykašlat se na ovoce a zeleninu, obzvlášť pokud si nebere sama, to chameleonovi vůbec neprospěje. POkud máte nutkání krmit něčim "zeleným", dejte jí tam nějaké nakvětlé větvičky (i když teď nevim, jestli seženete), popř. to nechte plavat uplně. S reptivitem ve vodě opatrně, vitamíny bohatě stačí 1-2x týdně - lehce obalit cvrčky. Takhle jí můžete za A předávkovat a za B zbytečně zatěžujete ledviny. Pokud nechce pít sama, tak jí pití nenuťte vůbec. A spíš než na dotování vitamínama se zaměřte na vápník (obalovat každou krmnou dávku, pokud zrovna nebalíte ve vitamínech) plus kvalitně krmte cvrčky. A taky tu samičku vůbec nevyndavejte z terárka.
Moc děkuju za odpověď.
Teď jsme přišli domů, nakoukli do skříně, kde máme kladiště schované - to jsem předtím neuvedla - a viděli, že je zadkem zabořená do díry, takže třeba už. Moc často nekontrolujeme, spíš podle zvuku za skříní, když slyšíme, že škrábe do dna nebo že tam něco šustí... Máme o to větší strach, že by uhynula, protože není naše a budeme ji zase vracet - v pořádku doufám. Tak nechceme zklamat majitele.
S tou zeleninou to samozřejmě nepřeháníme, akorát jsme spíš zvyklí u Bamby, že z toho přijímá vodu (okurka hlavně), takže jsme to chtěli udělat takhle fikaně. Hlavně teď v létě jak byly ty tropy, oba chamci pořád chladili s otevřenou tlamou a byli takoví unavení.
Vápník dáváme každý den - spíš se soustředíme na něj, napsala jsem to všeobecně jako vitaminy, o předávkování vitamínů vím. Na druhou stranu zrovna v období březosti jsou na místě.
Ještě jednou moc díky za reakci.
Tak jestli sedí se zadnicí v díře, tak patrně klade - hurá!:)
Jinak takhle s tím stěhováním kvůli páření... - když už se to z nějakého důvodu dělá, tak je vždycky vhodnější, když se stěhuje samec ya samičkou, než obráceně. Ale chápu, že když jste byli vy ti, kdo chtěl vejce, tak jste to vzali na sebe..
V době březosti je právě důležitý hlavně vápník, kvůli tvorbě skořápek...
Každopádně to vypadá, že to snad dobře dopadne:) Tak dejte vědět:)
A majitele samičky trošku překontrolujte ;)
ono to muze byt tim vecnym nakukovanim jestli uz.. rano ji dam napit.. prehodim pres dvirka uterku.. nebo nejakou roletku a do druheho dne rano tam nelezu.tim ze se tam co 2 hodiny budete koukat ji spis klepne. proto je dulezity klid.. ja takhle jednou vyrusil pardalku a taky sem nasel vajicko polozene na raseline.
Dnes ráno jsme kontrolovali samici a byla taková uzounká, stála na větvi a po otevření hned chtěla ven, tak jsme se rozhodli se podívat. Nakladla 36 vajec. Jen ještě občas hodí zbarvení jako když je březí. Nevím, jestli tím ještě snaží odhánět samce, když ho vidí z terárka nebo jestli v ní ještě nějaká vajíčka zůstala. Nevíte?
Díky za reakce.
Super:) To, že si samičky nějakou chvíli po vykladení ještě drží gravidní barvy, je normální.
Tak to je bomba. Máme radost.
Díky