zkušenosti s rody Calotes či Bronchocella
no z takové mojí srdečnosti bych podstrčil dotaz na tydle lepohještěři...
něco jsem zahlédl, že už tu bylo, dotaz spíš snad shrnující, podmínky si asi představit umim, prostorné, vzdušné tera s UV, teplejší a snad i mírně vlhké, členité šplhací vybavení asi lépe s živejma kytkama...
ale zajímá mne jak dlouho jste kdo měl nějaké v chovu, kolik vám dlai snůšek, a jak dlouho mohou žít, měl jste či víte o někom co držel/udělal F2 a více?
takové dotazy od jedaře, no někdy člověk asi musí přemejšlet o bezpečnější změně...
díkec za nějakej pšouk a fotky zvířete v chovných podmínkách potěší...
Mám tři roky Calotes versicolor - měl by to být pár, ale nemnoží se. Přijde mi, že prosperujou celkem v pohodě - samec se hezky vybarvuje - do žlutočerna, samička jde do červené - jestli je to nějakej jinej poddruh nebo tak, nevím, je jich celkem dost (nějak jsem neměla čas proměřovat je podle popisných článků šuplerou, nechávám je osudu), kupovala jsem je z jedné várky. Je to škoda, ale třeba to s nima jednou vyjde. Jsou to celkem pohodáři - přijdou si pro krmení, maj svoje oblíbený místa v terárku, kam chodí vysedávat a vypadaj fakt pěkně.
Pak jsem měla Calotes mystaceus - byla to náhodná koupě, vydržel něco přes rok, ale měl zranění tlamy. Pak jsem se pokoušela o Calotes emma, ale ty mi nevydržely dlouho. Tím jak jsou menší, tak byly v horším stavu už při importu. Občas koukám na Bronchocelly, ale nebyly nikdy ve stavu, abych do nich šla.
Pak jsem koupila F2 mláďata po příbuzných rodičích - nevím, jestli se nevydařila inkubace, nebo to byl vliv inbreedingu, ale jedno uhynulo brzo, druhému se špatně vyvinula zadní noha a nedorostly do plné velikosti + některé byly poškozené hned po vylíhnutí a ještě samí samci.
Taky by mě docela zajímalo, jestli je tu někdo, kdo je třeba pravidelně množí. Protože co vím, tak se málokomu daří dlouhodobě a je to spíš náhoda, když se zadaří...
hm to jsou věci co zapadají do značně mých pocitů, doposud nikoliv vlastních zkušeností..., před 20-100 lety jsem měl z importu pěknej pár, ale nedopadlo to s ním dobře, protože jsem je měl jako spíš začátečník v absolutně nesmyslných podmínkách, samice všas nakladla vejce, které shnily
někde sem zakopl o doporučující podmínky chovu Laemanctů, kde i přes velikost zvířete (řekl bych ca střední velikost) byly rozměry typun 150*100, což je hodně velké téééro... jestli i u těhlech to bude podobné kuli stresu, teritoriím, mikroklima apod... pak snad věci okolo příjmu vody či parazitaci, proč ale nedrží odchovu (i když vzácné) nechápu
děkuju za odpověd a držím palce při dalším sběru zkušeností
Lx
Nezdá se mi, že by vyžadovali až tolik prostoru. 150x100 je určitě super, ale zase tak aktivní mi nepřijdou. Stejně maj oblíbenej klacek, kde sedí a koukaj, případně jdou lovit, pak maj oblíbenej klacek na noc. Ale zase mám terárko hodně členité a vyvětvené s rostlinama.
Proč se nedaří odchovy - buď dělám něco blbě - to je možný, ale nevím co - snažím se lehce cyklovat a doufám, že se nakonec nějak rozhoupou. A nebo - je správná teorie o směsi poddruhů, co se vozí. Mám článek a jen C. versicolor je asi 10 geneticky různých - i morfologicky se lišících, to by mohl být důvod. Nicméně mám úplně stejnej problém i s Acanthosaurama, takže je asi někde chyba na mojí straně - beru to tak, že vůbec můžu být ráda, že žijou a čekám.
Co vím, tak dost lidem nakonec zašli z nějakýho docela nečekanýho důvodu - třeba samec poranil samici při páření, pak vykladený samice atd.
Ten odchov vydržel, jen to nejsou zvířata, který bych byla ochotná s něčím dál pářit - když se u půlky odchovu vyskytly problémy s nohama, tak jsem to ani nezkoušela.
extra velikost nádrže by mohla být využita pak třeba pro víc jak jednoho samce a mohla by tam být nějaká vnitrodruhová stimulace (pak za předpokladu, že importy budou jednotné genetiky), fakt, že přežije něco vzatého z importu karanténu, připouštění kuli zranění spíš nárazové (snad i přirovnatelné ke skupině varanů typu timorensis, kde ty samci sou na samice dost negentmenští...), pro prevenci větších či častějších poranění, ty vykladený samice pak asi kor zvlášt od všech, preliminaci stresu - tuto zvířata sou fakt záhadou, přitom v nedávné době odchov C.calotes se snad zdařil a mládata se tvářila vitálně (ne že bych nějaké z odchovu měl - spíš dle fotek co byly u inzerátu...)
snad zkusím ještě kontaktovat tého chovatele, případně zjistím-li předám, jak se to podařilo...
ještě jsem tady pro ucelenost na TP dohledal nějaká související témata, at je to tu po kupě...:
http://tera.poradna.net/q/view/226084-lepojester-z eleny-calotes-calotes?page=r226245#r226245
http://tera.poradna.net/q/view/83286-chov-calotes- emma-emma?page=r83949#r83949
http://tera.poradna.net/q/view/7875-calotes-versic olor-agama-stromova?page=r73166#r73166
http://tera.poradna.net/q/view/150458-bronchocela- cristatella?page=r150524#r150524
v každém nějaká věc co za to stojí je..., pro případné odvážlivce snad ne uplně nezajímavé
a ještě z odkazu se zveřejněným úspěšným odchovem Calotes calotes - moc hezké a dá se jistě gratulovat (zdroj zmíněný v mém příspěvku o něco víše...):
calotes-calotes
Jo, ti loni byli hned pryč... než jsem stihla zareagovat. F1 věřím, že vitální budou, ale u F2 je to asi horší...
Já zkoušela dát zrcátko k terárku, jestli bude samec imponovat - ani nevím, jak mě to napadlo - a nic se nestalo - jen se na podzim vybarví líp, občas kýve na samici, ale to je tak vše. Třeba u Acanthosaur je jim jinej samec buřt. Na směs v importech bacha - při nákupu C. emma jsem přitáhla toho mystacea.
Zrovna karanténa je docela spornej moment - Aurifer to třeba moc nedoporučuje, já sice cosi takovýho dělala - měla jsem je v terárku "provizorně" bez pěkných rostlin a tak, až v tom nakonec zůstali, protože se ukázalo, že jim to sedí a k přeléčení taky nedošlo. Na nějaký přendavání bych to moc neviděla - fakt si zvyknou v terárku na svojí domovskou větev a nevím, jestli by je přesuny moc nestresovaly.
(Jo a ten článek se tuším jmenuje: Systematics of the garden lizards, Calotes versicolor group)
Tak držím palce, ať se poštěstí je nejen udržet, ale i rozmnožit, až do nich půjdeš.