Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Genetika u V.ammodytes

Ahoj, nemáte někdo odskoušenou dědičnost vybarvení u ammodytek? Jestli od výrazně vybarvených párů je v potomstvu převaha výrazných jedinců,nebo jde jen o barevnou variabilitu v rámci druhu? Jak je tomu třeba u hortulánů a existuje jen určitá pravděpodobnost na obdobně zbarvená mládata v některém z vrhů.

loading...
Předmět Autor Datum
Pokud dáš na sebe dva fenotypově stejné jedince, tak ti vyleze většina mláďat stejných nebo podobnýc…
Uroboros 23.09.2013 08:12
Uroboros
Honzo díky za osvětlení. Tak já se u svých předků nedopátrám. Vím že jsou původem z "řecka"(Karel áb… poslední
raddei 23.09.2013 09:04
raddei

Pokud dáš na sebe dva fenotypově stejné jedince, tak ti vyleze většina mláďat stejných nebo podobných, to moc ošálit nejde. Problém je ten, že tam je tolik neznámých proměnných (heterozygoti na bůh ví co, závislosti genů, dominance/recesivita, i závislost na pohlaví), že bez hlubšího studia předků, sourozenců a i potomků to nemáš šanci určit. U těchto multibarevných zvířat je to docela problém, to samé platí právě třeba pro ty hortulány, když dáš na sebe dvě rudá zvířat, budou mláďata +- všechna rudá, ale odchylky v nich samozřejmě budou a to ikdyž dáš na sebe dvě stejná mláďata ze stejného vrhu. Pomatuju si, když jsem ve škole při genetice počítali možné kombince resp. pravděpodobnost zbarvení u koní (kde jsou závislosti genů i rodokmeny známé), že se ti narodí hříbě jaký si zrovna geneticky vymyslíš a končili jsme u čísel klidně jedna ku stotísíc či milionu :-)

Honzo díky za osvětlení.
Tak já se u svých předků nedopátrám. Vím že jsou původem z "řecka"(Karel ábelovský).

Pochopil jsem dobře,že dědičnost si vlastně musím ověřit v chovu a tím se dostat k tomu,jestli je zbarvení náhodné(více gen.činitelů),recesivní nebo dominantní?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...