Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testudo hermanni - napuchlé oči

Všimla jsem si dneska u našeho želváka, že to vypadá, že má troch napuchlé oči. Tedy, aspoň mi to tak příjde. Sám jinak nevypadá, že by měl s něčím problém, je aktivní, žere, oči nepřivírá. Nevíte někdo, jestli to je příznak nějakého problému nebo jestli to je tak v pohodě (viz. foto)?
Změna předmětu, původně: testudo hermanni - oči (Aurifer)

No v pohodě není - viz přerostlý zoban - upravit ihned ! Jasná známka NEVHODNÉ potravy.
Pokud jsou postižené obě oči, můžeme pravděpodobně vyloučit mechanické počkození (jestliže nespí v prašném substrátu), takže může jít o nedostatek vit. A, průvan atd...
Popište podmínky chovu - venku/doma,substrát, teploty, vlhkost, zdroj UVB, krmení...v čem spí atd
Dejte fotku CELÉ želvy.

Chovaná v průběhu roku doma, jen přes léto v teplejších dnech je na zahradě na sluníčku (přes noc ale vždy zpět v teráriu). Substrát z kukuřičných oklasků (určen pro želvy), celoživotně přidáván vápník do stravy, teploty v rozmezí 20-22 stupňů až k cca 35 pod lampou; UV převážně to, které má ze slunka přes léto, v teráriu svítí zářivka ReptiGlo. Co znamená nevhodná potrava? Je krmena zelím, pampeliškama a střídá se to s okrukami, jablky a rajčaty, příležitostně kousek rucoly, čínského zelí nebo melounu. Občas dostane "Kompletní krmivo pro dospělé želvy" od ExoTerry.

doporučuji PEČLIVĚ nastudovat http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potreby-zelv---.h tml
a stejně pečlivě i Zakladni-potrava.html
potom http://www.zelvy.wbs.cz/Chov---domaci-teraria---.h tml
a pak celý uvedený web
důsledky chyb jsou bohužel na želvě již vidět (pyramidování karapaxu, zoban atd)
UVB "z léta" ji rozhodně nestačí...
venkovní pobyt "imrvére" je to nejlepší co ji můžete od příštího jara poskytnout
zatím ji pomalu ale jistě "upečováváte" k :x:
pokud podmínky neupravíte dopracujete se k viz 1 foto
na druhé je zdravá želva rozdíl určitě poznáte sama
jde sice o T.m. ale výsledek je stejný