Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jde o IBD?

Tak zrovna USA bych netipoval jako lokalitu, kde dominovali před třiceti lety více constrictoři než tmavky, pokud se to tedy čirou náhodou nezjistilo jako první právě na déle držících hroznýších, zatímco tehdy jako hrušky padající tmavky nikdo nikam na pitvy nenosil, resp. se na tělech nic nezjistilo, pak je to klidně možné;-)Ale to je taky jen úvaha. Z našich luhů a hájů znám osobně dva případy (další mám už jen z doslechu), kde to odnesl chov krajt za komunistů díky tomuhle(mám na mysli s projevy, jež jsou dnes přisuzovány IBD a nešlo o ojedinělý úhyn jednoho hada ve větším chovu), jenže tehdy si s tím nevěděli veterináři rady (ruku na srdce, kolik veterinářů z ČR se i dnes zabývá plazy na opravdu profi úrovni a kolik z nich je schopné IBD diagnostikovat a není to pro ně pole neorané). IBD lze označit jako konkrétní virové onemocnění asi na stejné bázi jako HIV. Zjistitelné je, ovšem za konkrétních podmínek, úhyn sám je za rozdílných symptomů, které mohou být bohužel často zaměněny za něco jiného (kolikrát je více přání otcem myšlenky) a přitom se nejedná o primární problém. A opět skoro nikdo, komu na to had padne s ním nejde ani dnes na veterinu za účelem zjištění příčiny(tuplem ne široká chovatelská veřejnost, která drží jednoho dva hady), chovatelé mutačních hadů se tím zase nechtějí chlubit a obávají se, že se to provalí. Z mého osobního pohledu je jedno, jestli mi na to had chcípne za půl roku, kdy stejně stihne zasvinit celý chov, nebo za deset let, kdy provede to samé, ale protože hynou zvířata postupně, je to plíživější. Bohužel stačí i pár hodin a chovatel prakticky skončí s tím, co budoval desetiletí(za příklad může posloužit roztoči osypané nemocné zvíře na stole hned vedle Vašich na burze, čehož si všimne člověk i docela pozdě).
Ono se třeba také psalo, že se to přenáší jen "vlhkou cestou", ale jak lze potom vysvětlit, pokud by to nebylo virového původu, že to mají dvě tříměsíční nepříbuzná mláďata hroznýšů chovaná spolu dva měsíce, která se na stoprocent nepářila a prokazatelně jeden z nich to neměl po matce (tedy nezískal při porodu po matce) a jednalo se o chov prostý jakýchkoliv roztočů? A to není jediný případ, kdy to bylo potvrzeno jen tak, že byla zvířata chována spolu. Němci třeba doporučovali ještě pár let zpátky pouštět k hroznýšům mládě krajty, aby se případná nákaza IBD projevila úhynem reginy nebo tmavky. Poslední konzultace v této věci mi to už vyvrátily s tím, že i krajta s tím může fungovat dlouho a již to není výsadou hroznýšů. Také byly popisovány případu přenosu mezi tmavkou a hroznýšem, kdy byla zvířata chována v jedné místnosti, ale bez možnosti osobního styku. Mimo roztočů zde byla zmíněna varianta "nemytých rukou", což taky nepodporuje zrovna "vlhkou" cestu (porod, krev, páření).
Navíc bylo toto onemocnění už diagnostikováno i u cenchrií, spilot, regin, viridisek (v ČR na to nějaký ten chov taky skápl i když dotyční skálopevně hážou vinu na veterináře, že to chybně diagnostikoval - aby ne, zní to přece líp), při dnešní chovatelské hygieně je otázkou času, kdy se to objeví u dalších.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny