Lygodactylus williamsi- chov
Ahoj.
Mám niekoľko otázok ohľadom chovu Lygodactylus williamsi v mojom teráriu Exo terra 30x30x45. Teplota v miestnosti je cca.23 ºC.:
1. Bude ako osvetlenie aj vyhrievanie stačiť Repti Glo 16, prípadne 26w ( napíšte ktoré)?
2. Aký substrát mu dať do tera, rozmýšľal som nad Exo terra forest moss.
3. Aké vitamíny a minerály by som mu mal dávať a ako často (doma mám reptivite)?
Ďakujem za Vaše odpovede.
S pozdravom,
Lygoman.
Změna předmětu, původně: lygodactylus williamsi- chov (halapremek)
1. Zda to bude stačit na vyhřívání to těžko říct, ale mělo by. Důležitější je, že na 26W je to terárko docela malé, Lygouši budou moc blízko, takže bych tam dal tu menší a případně dotopil folií. Já mám u všech denních gekonů www.robimaus.cz/cs/kompaktni-uv-zarivky/621-zarivk a-repti-glo-50-13w-kompaktni-1556122186.html a stačí to.
2. Dej tam obyčejnou rašelinu z bauhausu smíchanou s pískem. Ušetříš peníze a kytkám i Lygoušům to bude uplně jedno. Naopak bych si tipnul, že pro kytky v terárku to bude možná i lepší.
3. Pokud budou mít UV světlo, stačí jakékoliv vitamíny, které dobře drží na hmyzu. Zrovna reptivit je ok. LW mají hodně rádi ovocné kašičky, takže se mi osvědčilo jak dávat jim doma smíchané měkké ovoce (banány, meruňky apod.) s vitaminy, tak kupované gely, které v sobě již vitaminy obsahují. Hmyz ve vitaminech obaluju vždycky když ho dávám, kašičky cca jednou za 14 dní.
Ďakujem.
Ak by som tam dal tú fóliu tak akú wattáž a na ktorú stenu ju dať (na zadnej je pozadie)?
Bauhaus mám trochu zruky. Môže byť aj rašelinu bez hnojív s pieskom Baumaxu alebo Hornbachu? A mám to premyť?
Ďakujem za odpoveď.
S pozdravom,
Lygoman.
Jo samozřejmě stačí jakákoliv rašelina z jakéhokoliv hobymarketu. Stačí hlídat, aby v ní nebyla hnojiva. K tomu naprosto obyčejný písek, taky z hobymarketu a smíchat v poměru cca 3:1 (rašelina:písek).
Folii zatím nekupujte, dejte tam tu menší žárovku a uvidíte, jaké bude v terárku teplo. Až kdyby tam byla moc velká zima, tak koupíte folii podle toho jak moc bude potřeba terárko vytápět.
Dočítal som sa o teplote medzi 20 až 32ºC. Je to pravda?
No ideální je cca 25 - 28 přes den. 28 - 32 ve výhřevném místě pod žárovkou. V noci pokles cca na 20 - 23
A predpokladám svietiť 12 hodín, však?
Jj. od cca dubna do října svítím 12 hodin. Na zimu 10 a na přelomu prosince a ledna to zkracuju na 8. Pak zase na 10 a v půlce března až na počátku dubna to dávám zas na 12 hodin.
Super tak Ti ďakujem za všetky tvohe odpovede a keby mi ešte niečo napadlo tak zas napíšem.
Ešte raz vďaka.
S pozdravom,
Lygoman.
Proč jim zkracuješ svícení? Ten les, ze kterého jsou je skoro u rovníku, délka dne a noci se tam v průběhu ročních období liší naprosto minimálně, rozhodně ne o 4h...zvířatům z Tanzánie se délka osvitu prakticky vůbec nemusí měnit. Tam se roční období liší jenom četností srážek, ani teplota se nijak dramaticky nemění.
Přesně tak. Btw, přikládám teplotní diagram diagram z jejich domoviny.
Já vím jaký teplotní gradienty mají během roku. Těžko ale budu simulovat v naší zimě jejich teplé období a naopak v našem červenci jejich nejchladnější. Takže to maj holt prohozený
Přiznávám že to zkracuju z části proto, že to prostě omezuju v celý místnosti, z části kvůli jakýsi simulaci zimního období (byď možná špatný ). Možná je to jenom shoda náhod, každopádně když to světlo omezím, přestávaj se množit a samice si trošku odpočine. Jakmile to na jaře zase "rozsvítím" hned se páří.
Oni se v přírodě nemnoží v období sucha (které ano, lze jim přehodit na zimu s menším poklesem teplot, hlavně v noci), jinak tyhle malé druhy se množí skoro celoročně. Ale ty prostě zvířata z rovníku nutíš do něčeho, co je pro ně max. nepřirozené. Sice to není tak extrémní případ, kdy se lidé diví, že když natvrdo zazimují tropidosterny, tak jim exnou, ale stejně....
Zrovna jsem si procházel své záznamy a zjistil jsem, že si má zvířata sama udělala pauzu ( podmínky jim nijak významně neměním v průběhu roku ) na cca 5 měsíců, kdy se nerozmnožovala.
pokud to máš importy, tak ty si někdy ještě dost dlouho samovolně drží pauzu, jak to znali z přírody.
Já vím, že by to pro ně bylo lepší v létě, jenže to nedokážu, takže jim to holt nabízím v zimě. Teploty si hlídám celoročně, ty jsou v pořádku, akorát holt to osvětlení, což tedy díky za upozornění. Já kdysi někde vyčetl, že se jim to osvětlení zkracuje taky a moc jsem to nezkoumal. Fungujou takhle už tak 5 let bez problémů, tak jsem ani neměl moc důvod to řešit. Zkusím je ale tedy přestěhovat a nechat jim to světlo normálně ať jsou šťastnější :)
Mal by niekto záujem?
Predám (prípadne vymením za Exo terra 30x30x45 cm) terárium Exo terra habitat kit desert small.
Bolo používané 2 mesiace, ako nové. Predám komplet okrem svietidla a piesku. Cena 45€ + možná dohoda. Píšte sem, príp. SS.
hoď si to bazaru jako inzerát, sem to nepatří.. (Aurifer)
Vyuzijem temu
Ako sa najlepsie zbavit malych parazitov na tele imp.jedincov? Ide o male cervene bodky na povrchu tela.
Dakujem
Tihle červení roztoči na tělech importovaných felsum nebo Lygoušů často v terárku časem vymizí sami, pokud jich nění nějak extrémně mnoho, tak bych je pro začátek mechanicky odstranila třeba uchošťourem a počkala, jestli sami nezmizí. Pokud by přetrvávali nebo se naopak začli množit, tak bych použila Fronline nastříkaný na vatičku a zavěšený do terárka. Na takhle malá zvířata a obzvláště čerstvé importy je lepší žádná antiparazitika přímo nepoužívat, snadno se předávkují a navíc mohou být v horší kondici a jakákoliv přímá aplikace čhokoliv se jim může stát osudnou.