Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Desinfekce terária u chameleóna a mláďat

Zdravím,můžete mi prosím napsat,jestli správně desinfikuji terárko.U dospělých 1x měsíčně chmíky vytáhnu a terárko vystříkám ředěným savem (1vršek na 1,5l vody),po 10 minutách vystříkám vodou a setřu hadrou.U mladých to provádím co 14 dní.Jak desinfikujete vy?Děkuji Miras

Můžu se zeptat, proč to děláš? Podle mě má dezinfekce smysl v prípadě, že do terárka stěhuju nový zvíře (takže vydezinfikuju po předchozím) nebo pokud se u zvířete prokázala nějaká nákaza a zvíře se léčí/léčilo.

Jen tak vyndat zvířata jednou za měsíc ven a udělat jim tam chlorovej vájnek mi přijde zbytečný a v případě nedokonalýho vypláchnutí a vyvětrání i ne uplně bezpečný. Řekla bych, že stačí odstraňovat bobky, jednou za čas omýt sklo od vodního kamene a třeba tak jednou za rok (nebo podle potřeby) udělat nějakej detailnější "úklid", pokud je potřeba.

Poradil mi to chovatel na burze,hlavně u mláďat dodržovat sterilní prostředí.

Píšeš odstraňovat bobky,dávám na dno papírové utěrky,mám je měnit každý den?Nelíbí se mi,že na bobky jdou cvrčci a pak je sežerou chamíci.Jak tomu zabránit?

Myslíš teda,že desinfekce co 14 dní u mladých je zbytečná.jakou desinfekci používáš,stačí ta odměrka-víčko na 1,5l vody?

Nevim, no, nechci posuzovat kompetence chovatele, když ho nezám, ale nevidim důvod, proč by se u mláďat mělo dodržovat sterilní prostředí - v přírodě taky nežijou jak v laboratoři.

Cvrčkům do terárka přihoď třeba kus jablka, oni pak budou chodit na jabko a ne na bobky (nebo chameleony). Taky je pořádně krm (ty cvrčky).

Co se týče ředění sava, tak nevim, nepoužívám ho. Já k dezinfekci používám Virkon a Sanytol (když je vážnej důvod, tak ještě UVC a teplo), ale jak jsem psala - jen u terárek, který měněj obyvatele (třeba po úmrtí jednoho), popř. po návratu nakaženýho zvířete po léčbě do původního terára. Na to, co děláš ty, bych se zvysoka vybodla.

Jiná věc je dodržování zásad hygieny chovu obecně, který se ale týkají případnýho přenosu parazitů/bakteri/virů/plísní atd. MEZI JEDNOTLIVÝMI ZVÍŘATY. Tzn. čištění nástrojů, nepoužití stejné rukavice (popř. ruky bez rukavice) na vyndaváí bobků z víc terárek atd.
Pokud máš mláďata, vždycky se prvně starej o terárko mláďat, a pak až o dospělý.

Tim savováním jim podle mě akorát odvaříš sliznice, si myslim..