Agama osadní
Ahoj celkem mě zaujal tento druh agamy chci se hlavně zeptat kdo přímo tento druh chová a tim navážu na druhou otázku jak jsou na tom u nás v ČR s výskytem? Je problém je koupit? Inzerci jsem si jen rychle projel a pouze jsem narazil na dovoz....
V přírodě ČR se nevyskytují Ale chová je kde kdo, protože komplex A.agama (dnes už několik druhů) se běžně dováží v importech. Občas je někdo i odchovává, ale není to uplně běžné. Většinou mají lidé jednotlivá zvířata, protože tyhle agamy rády chcípou, takže z páru nebo skupiny často zůstane 1 zvíře, které je pak "držák".
Není, sehnat se dají z importu snad na každé burze, ale je to sázka do loterie, páč je to zvíře spíš pro zkušenější chovatele a ani u nich není zaručené, že je vždy udržej..
jj to mi je jasné že tady v ČR nejsou ve volné přírodě asi jsem to nešikovně napsal.....bylo myšleno jestli je třeba dost chovatelů v ČR
chci si příští rok pořídit ještěrky né do vejškově dělaného terárka páč už mam kočinčince ale chci něco středního nějaká ta větev atd.... A právě uvažuju o tý Agamě osadní
Zdravim. Ja je mam a nemyslim si ze by byli nejak vyrazne narocne. Jen co se mi nepovedlo bylo to, ze jsem poridil skupinu 1.2 a po case jsem k nim koupil jeste jednu samici. Neprijali ji a tak jsem ji musel dat pryc.
terarium.php
Parádní :) a kolik jich teda máš? a jakpa velké tera??
Pokud máš Agama mwanzae z Tanzánie, tak ty v lidské drží dobře a celkem rychle si zvyknou..ale jsou celkem vyjímka z tohohle okruhu dříve A.agama.
jenže celý tenhle komplex jsou všechno druhy, které žijí na kmenech stromů, zdech nebo skalách, takže potřebují výškově dělané terárko. nejsou pozemní
No já nechci dělat třeba terárko které bude mít vejšku 2m co jsem četl tak by jim mělo stačit třeba 160x80x100 d.š.v a kmeny a dobrá zadní stěna na šplhání to je samozřejmost
jo to jo...ono stačí i menší, ale musí být dostatečně vysoké, aby mohly sedět na kmenech nebo zadní stěně
jasný jasný jako určitou představu o terárku už mam a myslim že by to mohlo bejt dost dobrý horší bude pořízení agam......
Tak pořídit je problém nebude, vozej se dost. Doporučuju pořídit ty mwanzae, drží z nich nejlíp a jsou moc pěkné. Co se týče výběru tak kup zvířata, co nejsou hubená, zjevně vystresovaná (ty jsou většinou tmavě vybarvené a leží uplně "naplacato"), mají nezapadlé oči a pokud je vezmeš do ruky, měly by se bránit- kousat, zkoušet utéct. A neber zvířata, co maj kloaky zašpiněné od trusu.
Jé tak to si mě uklidnila jj určitě budu pečlivě koukat na stav ještěrek ale ještě na to je čas letos musim dokončit terárko pro krajtu a tuto budu dělat až příští rok.
Pristi sobotu v Holesovicich na ziva-exotika je urcite budou mit.
Ja mam 1.2 v terarku o rozmerech 120x80x60 (dvh).
No já je plánuju až na příští rok. Bydlim kousek od Plzně takže do Prahy to zase neni taková dálka A navíc se chci podívat na pořádnou burzu
No já chci určitě 1 samce a určitě tak 2 samičky
Kolik je prosimtě tak cenová relace jednoho kousku?? 500,-??
cca 250 - 500Kč/ks, taková standardní cena je kolem 300,-
Tak to je slušná cena
Ktora vecsinou odpoveda ich stavu a umrtnosti...
Stačí nebejt tele a pořádně si vybrat . Jako sem tam něco padne to je jasný. Importy jsou importy. Ale jde to....
Jasne, ale zalezi aj kedy zviera kupujes. Sam vies, ze kupit nieco z importu co stoji stvrt roka u priekupnika je vecsinou o nicom. Treba vyberat dobre a v spravny cas...
A sem tam neco padne - hovor to multoskam
Tak myslím, že agama osadní se s multoškama asi srovnávat moc nedá....
Jinak jasně, že záleží na stavu zvířat. Ale k tomu už mu poradila Auri. Za předpokladu, že se mu povede vybrat dobrý kousky a bude mít tak nějak správně připravený podmínky chovu, nebude dělat moc zbytečnejch bot, tak je šance na jejich udržení a případnej odchov docela velká. Určitě větší než u importovanejch užovkovitejch hadů...
Budu se snažit bylo by fajn třeba nějaký odchovat ale to je ještě daleká cesta.....
A když budu potřebovat tak napíšu a zkušenější kolegové tady mi poradí
Jak řikáte základ bude připravit vhodné terárko a pak hlavně vybrat zdravá zvířata
Přesně tak .
Tak chovat jdou a odchovávat taky, ale holt je potřeba se smířit s tim, že třeba i něco padne...takže pro začátek je lepší koupit víc zvířat, hlavně samic. jinak když už je udržíš přez dobu aklimatizace, tak už jsou pak v chovu celkem bezproblémové. Není to zvíře pro petkaře jako třeba vousatka, ale to ti asi vysvětlovat nemusím...v podstatě ten základ tu už byl všechen vyřčen: koupit zdravě vypadající zvířata v dobré kondici, rači trochu víc zvířat a pokud možno vybírat mladší zvířata, ta si lépe zvykají. nebrat vysokobřezí samice (maj břicha jak balón), páč ty rády zadržují snůšky a exnou. Brát spíš pěkné mladé holky bez vajíček. Dát je do biotopně zařízeného, dobře osvětleného terárka a nevrtat se do nich, nechytat je, nesahat na ně- to je hodně podstatné. Až si zvyknou, tak některé druhy pak jsou i celkem kontaktní- nebojí se, žerou z ruky atd. Na nějaké tahání to ale samože není. No a když je udržíš a mají se dobře, tak se pak třeba i množí. Není to zas taková věda, jen prostě chtěj své.
Jo s multoškama a dalšíma importovanýma bojgama moc srovnávat nejdou, no...žerou cvrčky
Tak pokud seženu tak bych chtěl 1x samečka a 3 samičky terárko si udělam sám takže ušetřim a místo na ně mam takže tuto řešit nějak nebudu.
Co se stáří týče určitě si dospělé pořizovat nebudu jsem toho názoru že mladé si určitě rychleji zvyknout na nové prostředí a taky na mě samotného a určitě je menší možnost že budou mít nějakou nemoc....
A jaká je cca ta doba aklimatizace?? řekněme tak 2 měsíce?
tu dobu aklimatizace si určují zvířata sama, některé si zvykne rychleji, jiné pomaleji. ta se prostě určit nedá...ono to pak na těch zvířatech poznáš, jestli už si zvykla nebo ne.
Ahoj. A co pak s teráriem? Potřebují vybavené terárium,ale půjde do něj nejspíš zaparazitované zvíře.Jak to potom řešite?
terarkama v karantenni mistnosti...
přesně tak, nekombinovat odchytová a odchovová zvířata.
Já bych řekl,že Míra spíš myslel,jak se zbavit parazitů v pozadí a za jakých podmínek se použijí terárka pro další chov. Případně kdy je potřeba likvidace.
Kdy je potřeba vyrušit terárko je mi jasný,ale mohl by někdo napsat jak se připravuje terárium s pozadím,pro další import? Pokud jsou to stejné postupy jako po zaparazytování roztoči,tak stačí odkývat.
Tam je stejný problém, jako u všech importů. Co není desinfikovatelné se pak musí vyhodit. A samořejmě záleží taky na tom, co ta zvířata v sobě mají za brebery, rozbor trusu nikdy neuškodí. Páč zvířatům samotným jeji paraziti (aspoň co se třeba červů týká) často moc nevadí a normálně s nimi žijí i v tom zaparazitovaném terárku. On někdo ta zvířata dá do karanténí ubikace a přeléčuje je, přičemž pak je dá teprv do konečné ubikace- tedy pokud se toho dožijí. Protože právě tenhle způsob je co se týče zvířat nejztrátovější a ona zvířata z přírody stejně nebudou nikdy 100% čistá. A někdo to nedělá a holt se musí smířit s tim, že pak je potřeba některé vybavení vyhodit, pokud zvířata popadají. A nebo někdo (třeba já) dělá kombinovaný způsob, že zvířata nechá stabilizovat a pokud jsou hodně začervená, tak je pak časem přeléčí když už jsou v kondici, kdy jsou schopná vše s přeléčením související přežít. Pak je potřeba ubikaci dobře vyčistit a zvířata tam zase vrátit.
JInak ono teda není moc velký rozdíl mezi tím, jestli člověk chová importy nebo si omylem zavleče sice odchovové, ale nakažené zvíře z promořeného chovu. Pak je často taky potřeba nedesinfikovatelné vyhodit. Přičemž ale u těch odchovových většinou není problém s karanténou, protože bývají odolnější než zvířata z odchytu.
Tak že vlastně pozadí do biotopových terárií odjímatelné.A bud údržbové nebo nahradit novým.
Dík raddei,myslel jsem to jak si to napsal A Auri děkuji za vysvětlení
Aha a co mi prosim poradíš když si teda zvířata z importu pořídim co maj bejt moje první kroky?? Nechat udělat hned rozbor trusu? Rovnou si koupit něco proti parazitům?
Nebo asi nechat chvilku zvířata bejt a počkat?
A čim provadíš desinfekci terárka?
Předem dík za informace budou dost cenné
Zvířata pustíš do zařízenýho terária a vůbec se do nich nebudeš vrtat. Budeš jen krmit. Můžeš sebrat trus, dát ho do skleničky, zakápnout vodou a odnést k vetovi na rozbor. Až podle toho jaké zjistí parazity doporučí léčbu. Přeléčovat na slepo preventivně je hloupost a jeden z nejspolehlivějších kroků jak zvířata rychle sejmout.
přesně tak. Akorát bych chtěla upozornit na fakt, že řada veterinářů po zjištění parazitů v trusu doporučí okamžitě přeléčit...a to je taky způsob, jak neaklimatizovaná zvířata, co maj po importu ještě svých problémů dost vcelku spolehlivě zabít. Takže jim dát čas, ať se aklimatizují, zbaví stresu a naberou tělesné rezervy a pak je teprve přeléčit.
Joo další věc, co se týče údržby terárka- než si zvířata zvyknou na to, že nejsi hrozba, tak by se do ubikace mělo zasahovat co nejméně, aby se zvířata dál nestresovala. takže údržbu omezit na minimum...já u stresových druhů dělám údržbu v noci, kdy zvířata spí v úkrytech a třeba běžný úklid ubikace je tolik nestresuje.
OK
Všem moc dík
Základ je dobře vybrat zvířata pokud možno bez vnějších parazitů. Udělat rozbor trusu a nechat je aklimatizovat.
Pak záleží na tobě jestli budeš riskovat odparazitování z vnitřku,nebo je necháš ve stavu v jakém budou.
Já osobně dezinfikuji teplem,takže horká voda nebo trouba.Vercajk ultrazvukem.
Tak jasne, vies jak smo to myslel..
Kazdopadne drzim palce , no treba uznat, ze zas az tak jednoduche to nieje, tomu hraje do karat aj mnozstvo ludi ktory ich maju/odchovavaju.
Když jsem je mohl odchovávat já, tak to zvládne kdekdo...
tak ty to děláš určitě už pár let ne?
Jsem trochu poučenej věčnej začátečník
A jak je to u nich s rozpadem na druhy a poddruhy? Je šance je nějak odlišit od sebe bez lokality? Budou se jednotlivé poddruhy křížit, nebo ne? Díky
Jako u všech importů . Ale tyhle agamy jsou většinou vzájemně stejně nekompaktibilní, aby se křížily.
Aha, takže šance, že úspěšně zařadím do skupiny jedno plonkový zvíře nula nic... Tušila jsem to.
klasika import, no.