Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Užovka červená - úkryt?

Ahoj měl bych dotaz ohledně úkrytu... je lepší umístit do terária úkryt nebo ne?...známý mi říkal,že ukryty moc nedava že ti hadi sou pak docela plaší a pořád zalezlí, ale zase mi příjde že když hadík nebude mít svůj úkryt tak bude ve stresu a to nebude taky dobré co?..

jaký je na tohle váš názor? :)

díky za odpovědi

Petr

Umístění úkrytu z hada plašana fakt neudělá.
Pokud budete hada pořád tahat z terárka a otravovat ho, tak bude pořád zalezlý a jakmile vás uvidí, ihned zaleze do úkrytu. Pokud hada budete denně tahat ven může ze stesu pojít. Nemožnost se ukrýt sama o sobě hladinu stresu podstatně zvyšuje.
Pokud hada necháte na pokoji, nebudete na něj šahat a vytahovat ho, tak za několik týdnů/měsíců bude sám aktivně mimo úkryt vylézat a nezaleze ani když se k teráriu přiblížíte. Po určitém čase si navíc může "spojit" vaši přítomnost s krmením (potrava se mu objeví jen když jste u terárka) a dokonce může aktivně z úkrytu vylézat, když se přiblížíte...

U guttky rozhodně úkrat umístit, tihle hadi preferujou skrytej život a aktivní jsou v noci. Nejlíp 2 úkryty - 1 na teplou stranu terka (ale ne přímo pod žárovku, kousek vedle!) a druhej na studenou stranu - had si tak nebude muset vybírat mezi bezpečím a optimální teplotou (had by nejspíš dal přednost bezpečí a byl by neustále v konstantní velikosti, která by nemusela být vhodná...). Pokud nebude mít guttka úkryt, bude vyplašená a vystrašená, jednak se může stát agresivní a jendak ti může přestat žrát a třeba až uhynout.

Mě třeba u pardalin zabírají pláty kůry skoro celé dno a k večeru nemám problém je zahlédnout,když prolézají teráriu. Na krmení je rozděluji,tak že trocha manipulace je taky.(jednou za cca 10-14dní)

úkryty jsou základ a u některých druhů nezbytnost.