Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velikost tmavky

Zdravím všechny chovatele těchto krásných hadů. Zajímalo by mně, kolik Vaši svěřenci mají /věk/pohlaví/délka. Mám samce 2,5 roku a měří přes 3 metry. Vždy jsem předpokládala, že růst je optimální, ale když se tak dívám na iFaunu do inzerátů, kde každá druhá 3-7mi letá samice měří sotva 250 čísel, udiveně přemýšlím nad tím, zda my rosteme moc rychle, nebo prodejci nejsou schopní správně krmit. Jak jste na tom Vy?

loading...

Dobrý den, chtěl bych jen krátce reagovat. Co tady zaznělo jen potvrzuji, mnozí chovatelé si neuvědomí spotřebu potravy a nároky na terárium, když si pořizují mládě tmavky. Pak se průběžně potýkají s problémy, které souvisí zejména s ekonomikou provozu, ale nejen s ní. Výsledkem je to co bylo zmíněno - sedmiletý dvoumetrový "dwarf". Svůj pár mám od mláďat, v roce měli okolo 2m, dnes v 7 letech má samice okolo 5,5 m váha 80-90kg, samec okolo 4,5m.
Samice přijímá obvykle potravu od června (po snůšce) do konce října. Padne na to cca. 80 ks brojlerů, každý okolo 1,5 kg a nějaký ten darovaný přestárlý králík.

Na jednu stranu, i pro ekonomicky slabšího člověka to nemusí být žádný problém, pokud má člověk trochu rozumu a zájmu starat se o své zvíře správně. Ono těch nechtěných králíků, morčat a podobné havěti vždycky bude dost, ale to by si museli lidé uvědomovat, že nekupují plastovou hračku.

nemusí být žádný problém, pokud má člověk trochu rozumu a zájmu starat se o své zvíře správně.

Jenže ta Tvá poslední věta je právě ten kámen úrazu. jasně, že se dají za levno sehnat vyřazené slepice, nechtěná morčata, králíci atd a člověka to nezrujnuje. Jenže problém je v tom, že lidé prostě nepoužívají hlavu a zjistit si něco víc o tom svém zvířeti jsou už často líní. takže hada krmí málo, nebo pořád stejnou kořistí jako mládě, protože si myslí, že mu to stačí. Ono když začátečník neví, jak vypadá zdravé přimeřeně krmené zvíře daného věku, tak mu totiž často vůbec ani nedojde, že to jeho je podražený, hubený chudák..osobně znám takových případů x, kdy se mě lidé ptají, proč má jejich 3 letá gutka 70cm a je silná jako malíček, když jí celé ty 3 roky dávají 1x za 3 týdny 2 myší holata. Protože jim někdo poradí nějaký kec a oni to berou jako pravdu boží a už nepátrají po tom, jestli to vůbec je správně. Tudíž si myslí, že se o své zvíře správně starají, ikdyž to není pravda.

kvůli debilům upraveno (Aurifer)

Já také nejsem extra odborník, jdu na to spíš selským rozumem. Ale nejde také o to jak rychle to zvíře roste? I když na fotce je gravidní, tak stejně 5m ve třech letech...Rychlost růstu je dána přísunem potravy a ten musel být dost velký. Ať mě kdyžtak opraví zkušení, ale podle mého názoru velmi rychlý růst podmíněný nadměrným (na tuto velikost musel být nadměrný) přísunem potravy taky musí zkrátit život...Prostě všeho s mírou...

Ono těch +- 600 také není vždy. Většinou všichni jedí vlastně zadarmo :-) Lidé nám nosí každou chvíli morčata nebo králíky a krmivo pro potkany nás také téměř nic nestojí :-) Těch 600,- jsem tam dávala hlavně jako příklad toho, že tahle zvířata jsou prostě finančně náročnější. Ne každý má pravidelný přísun krmiva. Mohu se zeptat jak zhruba často a čím krmíte? Co já vím (a vidím) tak v prvních letech rostou víc do délky spíš reticulajdy, tmavky jsou (teda podle mého) od mala větší ,,prasátka" :-) Ale samozřejmě máte pravdu, že v prvních letech se oba druhy natahují do délky nejvíc. U mřížek je to ale markantnější.

Tak to mate dobre,aspon nejaka ušetřena koruna.Ja krmim,ted mam na mysli dospělce 1x za 14 dni Anakondu-Reticulatku a Tmavku 1-2 kraliky.Ale ne vždy si vemou.Pokud není kralik tak na hada 1x za 14 dni 8 potkanu.Morče davam jen vzacne.A drubeži vůbec.Jo Tmavky mají tendenci jit do kulata.Ale tyka se to hlavně samic.A pokud chcete pařit tak je lepši mit samici trochu-řikam jen trochu silnejši.Mladata jsou pak silnějši a nemam žadne mrtve 100 procent lihnuti.Ale ne každa tmavka dobře žere je to hodně individualni.Některe nechtěji kralika a pak tak nerostou.Po potkanech rostou pomaleji.Jeden kralik važi 2-4 kg a to jsou pořadne živiny.Tolik potkanu do tehle vahy do tmavky nedostanete a tak roste pomaleji.Takže nemusíte překrmovat,ale stači dat kralika.Reticulatky jsou delší a podstatne štihlejši.Ale taky to nejsou žadne chudinky.

Ano,každy had ma sve terarko.Spolu je davam jen na pařeni.Jinak od mala vyrustali každy ve svém terarku.U dospělcu -Reticulatus-anakonda velka je docela nebezpečne krmit pospolu.Jak pro hady,tak pro chovatele,ktery musí nasledne po zamotani se hadu do sebe je ručně oddělovat.

My je máme na ukazování pro lidi, z toho něco občas kápne. Ale jde to do školní kasy no a...asi chápete :-) Na způsob krmení jsem se ptala protože u nás je zaveden řekla bych zvláštní systém, ale funguje :-) My totiž hadům šijeme vláčky :-):-):-) Zvíře toho pak sní víc najednou...stává se nám že při krmení jednotlivě předkládanou kořistí had zdlábne něco málo a pak ho to přestane bavit.

Jo jo rozumim,znam to.Taky pokud není zrovna kralik,musim do nich narvat co nejvíce potkanu.Ale za 10 potkanu dam vice peněz jak za kralika a vahou je na tom kralik lepe.Ale jak to jinak nejde tak se to musí udělat tak aby se hadi najedli.To jsou Vaši hadi nebo patři škole?

Hadi jsou soukromí, ne moji ale jsem v ansáblu co se o ten zvěřinec stará :-) ale bydlí ve škole a škola z toho profituje. Krmení si platí majitel. Teda potkany vykrmujeme na pšenici ze školního statku a ze zbytků ze školní jídelny. V 90% případů kořist prostě sešíváme dohromady. Tmavka už zvládla vláček z 2 potkanů, jehněte a dvou selat :-) Pro představu přikládám foto (už jsem ho sem do jednoho vlákna dávala), máme občas veřejné krmení, Boženě (tmavce) je jako jedinému z našich hadů jedno když se na ní koukají :-) Na fotce láduje cca 6kg hovězího zadního pro psy a u toho 2 potkani. Masem normálně nekrmíme, ale občas když je tak dostanou :-)