Gekon v paludáriu
Dobrý den. Chystám se založit nové terárium 50x40x80. Ze tří stran by bylo obklopeno 3D pozadím. Rád bych v něm na zemi udělal malou tůňku, jejíž hloubka by byla cca 10cm, od předního skla by se kolem jedné strany terária táhla do jednoho rohu a postupně se zúžovala. Neměla by strmé břehy a zabírala by max 1/4 spodní plochy terária (zbytek plochy by zakrýval lignocel). Tůň by byla filtrovaná, tekl by do ní vodopád a možná bych jí osídlil nějakým malým druhem ryb. Jinak by bylo terárium bujně osázeno rostlinami a opatřeno kořeny a jinými přírodními dekoracemi. Viděl jsem několik paludárií zařízených pro felsumy či některé gekony, které měli dokonce převažující vodní část znatelné hloubky a jejich chov dle majitelů probíhal bez problémů. Proto bych se chtěl zeptat, jestli by do mého budoucího terária se skromnou tůňkou mohly například uvedené felsumy nebo gekoni panenští zapadnout a dařilo se jim tam. Děkuji
felzumy,anolisi to je tak všecko
pokud to terárko bude dostatečně větrané, tak by v tom šli i další tropiští pralesní gekoni, jako je Gekko vittatus, Ptychozoon kuhli atd..akorát teda spíš jednotlivci, není to moc velké.
Já si myslím, že kuhli by se tam vlezli i v páru. Nejsou to zase velcí gekoni.
"Neměla by strmé břehy a zabírala by max 1/4 spodní plochy terária (zbytek plochy by zakrýval lignocel). Tůň by byla filtrovaná, tekl by do ní vodopád a možná bych jí osídlil nějakým malým druhem ryb. "
Si to ňák nedovedu představit - půdorys terárka je 40x50, část, cca 1/4 z toho bude voda, do které bude po povlovných březích zákonitě padat lignocel a bude se tam topit krmný hmyz a ucpávat filtr, a mají se tam vejít rybky? a vodopád? Paludárko je nádherná věc, se zvířetem , tedy pardon, různými zvířaty, ovšem přicházejí navíc další požadavky, takže si kladu otázku má smysl se s tím dělat a snažit se aby to všechno dohromady udržitelně fungovalo v tomhle minirozměru a mělo to správný mikroklima? IMHO 160l je na to málo.
to záleží na šikovnosti tazatele, udělat se dá skoro všechno. I v malé vodní nádrži může být pár pavích ok nebo třeba Gambusií. Vodopád se dá udělat i v menším provedení s čerpadlem do fontánek, pokud budou břehy jezírka opravdu pozvolné, tak po nich napadaní cvrčci zase vylezou. Krom toho, že krmit se dá i z pinzety...udělat jde všechno, ikdyž souhlasim, že by víc místa neuškodilo.
Všem děkuji za Vaše cenné rady. Nakonec se budu rozhodovat mezi nějakým menším druhem anolise nebo možná Vámi doporučenými druhy gekonů (Vittatuse ne jsou vážně na tyto reozměry velcí, spíše toho kuhli nebo menší druh rodu Felsuma, Lepidodactylus). Vodní plocha bude možná o málo vetší. 1/3 však stoprocentně nepřekročí. Co se týče tůně, vše bude doopravdy miniaturní. Vodopád bude vysoký jen 40 cm a pohánět jej bude malé fontánové čerpadlo kombinované s filtrem. Jsem zkušený akvarista, proto bych se nebál výběru vhodných rybek, souhlasím, že paví očka budou k tomuto účelu nejvhodnější - jsou nenáročné a mladé rybky budu zkrmovat tlamovci, abych redukoval jejich rychle narůstající počty. Z tůně budou samozřejmě vyčnívat předměty a nebude mít strmý (možná i z části stupňovitý) břeh aby se z ní topící hmyz zachránil. Zbytečné znečištění vody do míry vyřeším smícháním lignocelu s pískem ( zemina bude také cca 2 cm pod ráfkem nádrže) a další výhodou bude, že stromoví anolisové budou zem navštěvovat max při honbě za potravou nebo kladení vajec (při této příležitosti bude bohužel tůňka více vystavována nečistotám, ale s tím si nějak poradím). Je pravda, že by více místa neuškodilo, bohužel větší rozměry si nemohu dovolit. Proto Vám také děkuji za pomoc při výběru vhodných plazů do těchto rozměrů :)