Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přenos parazitů mezi plazy, ptáky a savci

Dobrý den,
prosím chtěl bych se zeptat zda jsou přenosní parazité ptáků na plazy? Jsou přenosní parazité z ptáků na savce?
Pokud ano, bylo by tedy možné, že např. se kočka nakazí parazity třeba od slepic a tyto parazity následně může přenést na třeba želvy?
Děkuji.

pasivni prenos (kratkodobe sezranim infekcniho materialu bez toho, aby se dane zvire stalo hostitelem, nebo kontaminaci ze znecisteneho pokryvu tela apod. je mozny z lecceho na kde co a tyka se to hlavne parazitu co tvori odolna stadia (cysty, vajicka apod).
Takhle je to strasne obecne a neda se poradne odpovedet. Je spousta parazitu specifickych, co se u jinych druhy zvirat nechytnou, ale i mraky generalistu, kteri se mohou chytit u ruznych druhu. O co konkretne jde?

Zkusím si tipnout - na vesnici po okolí jsou kurníky něčím prakticky jistě promořené. Kočka, kterou majitel nechává proběhnout po celém širém okolí pak možná zafunguje pro něco jako vektor - nanosí leckams kousky slepičinců etc. Zřejmě by kolega rád věděl, jestli běžná parazitní fauna českých venkovských kurníků může "zhnízdit" u suchozemských želv, které má v otevřeném výběhu a jeho (nebo sousedovic) kocour se chodí vyhřívat na krunýř jeho největší margináty...:puff:

Děkuji za odpovědi. Je to pouze teoretická otázka, nejedná se o konkrétní případ. A ještě prosím otázku, mohou se tedy plazi (konkrétně želvy) nakazit od ptáků parazity dlouhodobě a tak, že se mohou stát jejich hostiteli?
Ještě jednou děkuji.