Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodej odchovů - informovanost kupujících

Ahoj. Netuším jak koncipovat tuhle otázku. Mám první odchovy a první zájemce o mláďata kočinčínů. Zítra a přes celý víkend mi mají chodit lidé pro ještěry. Nedokážu si představit, že bych každému říkala co a jak a kontrolovala vše. Rozhodla jsem se tedy, že sepíši na papír základní věci který by měl každý dodržovat a vědět. Představovala jsem si v odrážkách jednu A4. Tak jsem se jala sepisovat a nyní mám popsaných 6 stran rozdělených do různých odstavců a ještě jsem se nedostala k poslednímu bodu - výběr veta, zdravotní potíže apod. Opravdu jsem nad tím seděla celé odpoledne.
Zajímalo by mě... myslíte si, že to má cenu? Asi 100x v textu zdůrazňuji důležitost některých věcí pro zdravý aby spokojený život ještěra. Jen mě tak napadlo, jaké máte s tímto zkušenosti?? Strašně nerada bych někomu prodala zvíře a pak trpělo kvůli nevědomosti nového majitele. Chci udělat co nejvíc proto, aby byla zvířata ve správných podmínkách. Sama vím, že začátky byly těžké a že jsem chovateli neustále psala zda je tohle a tamto v pořádku a to jsem měla celkem dost načteno..
Takže..má to vůbec cenu?? Bude to k něčemu nebo to stejně hodí do sběru a budou si dělat co uznají za vhodné??

loading...

Nechci ti brát vítr z plachet, ale deset stran nikdo číst nebude. Ten kdo bude natolik rozumnej aby to četl, tak ten bude schopnej si informace najít sám a pro zvíře si půjde už teoreticky připravenej. Naproti tomu lenoch a ignorant (kterejch je plno, viz. každodenní realita na poradně) ten papírovej care sheet použije nejspíš způsobem, kterej by se ti asi moc nelíbil...:-)

Cejníku ale já myslím, že to není o tom, aby to dalo "basic" info, k tomu je buď rozhovor při předání nebo by to ideálně měl zájemce již vědět. Care sheet je spíš proto, aby si tam dotyčný našel něco, na co se zapomnělo nebo na co se nezeptalo. Až jako další varianta je psát chovateli. Nikoliv?
Vím, že to tak nefunguje a jsem naivka, ale představoval bych si to tak.

Já bych zase nerada takovým ignorantům zvíře vůbec dávala... o to mi právě jde. Když na to někdo bude koukat jakože co mu to nutím, tak je to pro mě jasné znamení, že bude zle. Navíc předpokládám, že lidi tak hrozně chvátaj na koupi, protože chtěj mladý k Vánocům, takže by to nový majitel snad ocenil... nevím no.. Základní podmínky jsou popsané už v odrážkach na první straně, dále jsem se rozepsala o tom jak by mělo terárko vypadat, z jakých stromů brát větve, jaké rostliny u nich vydrží, o krmení, napsala jsem i krátký návod na tvorbu terária, krátce o chovu švábů apod. psala jsem tam odstavce i o soužití agam s lidmi, o zvykání na ruku, o braní ven z terária apod.. prostě vyvrácení takových typických mýtů jako "nepotřebuje velké terárko, stačí když se proběhne". "nepotřebuje UV, dáme ho za okno.." atd..

Je to krasna a uslechtila myslenka ... ALE .. bohuzel,te asi zklamu,ale takovych 90% lidi to stejne hodi z okna. Muzes to do nich lit horem dolem,vsechno Ti odkyvou,budou se dusovat jak bude o zvire postarano,jak se budou pravidelne ozyvat a davat prubezne info o tom jak se jejich novy chovanci maji a skutek utek.Jen co si zvire odvezou uz o nich v zivote neuslysis. Neni v tvych silach vybrat jen ty zodpovedne chovatele,at se budes snazit sebevic. Jasne,ze se najdou svetle vyjimky,ktere cloveku zlepsi naladu a pohled na svet. Cloveka to ohromne povzbudi,kdyz mu clovek ktery si od neho koupi mlade,treba jednou za pul roku/rok posle email s fotkama.Ale takovych lidi je holt minimum. Moje smula,ze jsem odchovaval vousatky,ktere se v dnesni dobe berou jako spotrebni zbozi.

Já to chápu no. Bohužel je to tak :( Ale aspoň můžu mít dobrý pocit ze snahy no. Já jsem strašný milovník zvířat, možná občas až trošku magor když jsem schopná po týdnu kdy přijedu z Budějec dát každýmu agamákovi pusu :D:D Mám ke svým zvířatům hodně blízký vztah.. U mláďat to tak neberu, ale stejně.. Můj první kupující se velmi zodpovědný člověk, který už mi měsíc před odvezením ještěra ukazoval vlastnoručně tvořené terárium, průběžně mi kladl dotazy a je na něm vidět, že mu na zvířeti opravdu záleží...kéž by takových lidí bylo více :(

Ja se priznam,ze muj letacek se zaklady chovu (ze ktereho vlastne vychazela kocincini faqarna) je na jednu stranku, presne kvuli tomu, aby delka textu nikoho neodradila. Zasadni chyby s tim letackem udelat nemuze, a na mene zavazne veci si uz lidi, kteri nejsou uplni ignoranti prijdou sami ze zdroju, ktere tam mam uvedene pro pripadne dalsi studium.

Myslim si, že je to dobrá věc, přibalit ke zvířeti takovej "návod k použití". Sice, jak píše cejna, je realita určitě taková, že si to velká část nových majitelů udělá stejně po svym a nejlépe úplně jinak, ale chovatel má čistý svědomí, významně sníží riziko toho, že tomu zvířeti udělaj nějakou koninu a vyhne se stalkování, až polovina těch novopečenejch chovatelů zjistí, že nevědí, co ta agamka vlastně papá a jestli jí můžou mít v akvárku po pavích očkách :-D

kdyby jsme byly v USA tak by prodejci vlastně hrozilo nebezpečí žaloby když by takový krásně řečeno "Návod k použití" ke zvířeti nepřibalil :D

No, jestli mam spravne informace, tak povinnost prilozit ke zvireti navod k chovu se snad chysta i na Hamm...

Myslím že je to jenom dobře. Pokud ty informace budou kvalitní. Občas člověk najde bláboly a pak se v tom má někdo vyznat. Jako například otázka suplementů za UV zdroje - to je nekonečná otázka... Já to nějakou dobu řešila u felzum a dokonce jsem si preparát i pořídila, nakonec jsem nenašla odvahu to použít, pak jsem prostě koupila menší reptiglo a mám pokoj..

Díky, je to spíš jako sloh nebo esej ale co už :D Jojo, Plzeň - jih. Pokud přijedou všichni zájemci, tak o víkendu udám všechny mláďata, ale v pondělí se mi začala líhnout další snůška, takže budou další k dispozici za dva měsíce až trošku odrostou. O burze jsem zatím nepřemýšlela, na inzeráty lidi zareagovali tak strašně rychle že jsem to ani nestihla..

Dobře tak aspoň vim kam se pak obrátit mam 2 agamky ale s pohlavím si nejsem jistej proto chci počkat a řekněme v únoru přikoupit buď samičku a nebo samce bude záležet co mam doma :) Nejraději bych byl za starší kousek aby nebyl moc velkej rozdíl mezi těma co mam :-) kdyžtak si pak můžem písnout do zpráv až to bude aktualní.

pokud by tam bylo něco špatně, tak mi dejte prosím vědět :)

Nezvladla jsem to teda cist cele, je tam na mne prilis rozvlacne omacky okolo. Urcite bych ale zvazila opravu toho, ze neco zpusobuje savci bilkovina. Ona to totiz zpusobuje jakakoli obratlovci bilkovina vcetne rybi, a jak se ukazalo, mraky lidi krmi kocinciny nahusto rybim file a pak se divi, ze jim zvire chatra na dnu.
Dalsi moje osobni poznamky k textu jsou spise veci nazoru, konkretne mam na mysli napr. UV, kdy pokud si nekdo precte u Vas radikalni nazor o potrebe UV zdroje a pak se jinde docte o mozne nahrazce ruznymi preparaty, najednou pro ne i ostatni zasadni informace z navodu k chovu ztrati na duveryhodnosti. Pak je tu ta kapitolka o manipulaci a o tom, jak agamy drzet nebo nedrzet apod.
Ale jak rikam, tohle jsou veci, o kterych by se dalo bezvysledne diskutovat hodiny a hodiny. Kazdy si tyhle navody myslim delame podle naseho nejlsepsiho vedomi a svedomi tak, aby zvirata od nas mela alespon o trochu vetsi sanci na dobry zivot.

Myslíš manipulaci jako že vůbec nebrat do ruky apod.? Je mi jasné, že na to má každý svůj názor no.

spis bych vahala nabizet jim tuhle moznost az takhle naprimo, totez i s tim vencenim.
Nejvic mi prijde osemetna tahle pasaz:

"Když držíte agamu v ruce a ona se rozhodne, že někam chce jít, je lepší ji nechat (pokud nechce jít na Váš obličej), pokud ji budete v něčem bránit, může Vás ošklivě podrápat nebo švihnout ocasem. U nich to funguje tak, že když něco chtějí udělat, tak to udělají za každou cenu a je zbytečné se s nimi nějak prát a nutit je dělat to, co chcete VY, aby dělali."

Kdyz pak bude clovek potrebovat s agamou manipulovat treba z duvodu osetreni zraneni nebo odchytu z jakehokoli jineho duvodu, bude minimanle zmaten a bude hlavne vahat, jak agamu bezpecne uchopit, aby bylo bezpecne jak pro chovatele, tak pro zvire.

S vím venčením jsem se to snažila pojmout jako možnost zpestření, ale ne jako účel toho zvířete (jak to často bývá třeba s vousatkama)
Hm to s manipulací fakt, já to brala tak, aby zvíře nebylo "hračka" nucená sedět a dělat to, co si majitel usmyslí...tohle mě vůbec nenapadlo, beru to automaticky... jop, chtělo by to nějak upravit. Díky za veškeré připomínky, člověku to nedojde když to sám píše :)