Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anolis carolinensis zduření v krční oblasti

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda nemáte zkušenosti se zduřením krční oblasti u Anolisů rudokrkých.
Jedná se o dvě boule,vaky,zduření těsně za hlavou.
Tento úkaz se objevil u mého samce (stáří 1,5roku) a jedná samice u obou cca před třemi měsíci.
Dočetl jsem se, že by se mohlo jednat o nedostatek jódu což způsobuje problémy se štítnou žlázou, dále by se mohlo údajně jednat o nějaká typ zánětu a po konzultaci s jedním chovatelem vznikla z jeho strany i domněnka, že by se mohlo jednat o vápenné vaky (viz. felsumy , uroplati)
Anilisové jsou aktivní a na první pohled je to nijak neomezuje.
Zvažoval jsem přidat jód, ale bojím se předávkování.
Doposud jsem používal vitamíny UniRept od TeraPlus Opava, ale dnes jsem po konzultaci s chovatelem Anolisů přešel na Roboran H a Plastin (ten zatím nemám). Vápník jsem doposud dodával v rozdrcených skořápkách a teď krátce i v nadrcené sépiové kosti, ale od ní jsem upustil vzhledem k vysokému obsahu soli.
Jen dodám, že Anolisové jsou chováni pod UVB.
Bohužel zatím krátce, jelikož chovatel od kterého jsem jedince pořídil mi UVB kompakt nedoporučoval.
Dnes už beru jeho radu s nadsázkou a pořídil jsem jim UVB kompakt žárovku ,kterou provozuji společně s klasickou žárovkou jako zdroj tepla.
PS: jen dodám, že fotky bohužel nemám, pokud bude třeba zítra bych je dodal

Jen bych se ještě rád zeptal, zda kapsy pro ukládání vápníku svědčí o přílíšném množství podávaného vápníku anolisům?
Tedy zda bych neměl vápník na nějakou dobu vynechat?
Zároveň děkuji uživatelo Pavlu CH za dodané fotografie a také za soukromé poskytnutí informací.
U mých chovaných jedinců je zduření stejné jako na fotografiích Pavla CH, jen není zduření zatím tak velké.
Stejně jako píše Pavel Ch, žádné změny v chování zvířete popř. změny v přijímání potravy nejsou.

Soptik81 : Bylo tak trochu i v mém zájmu se dovědět jestli jsou mé doměnky správné, protože jsem vám poskytnul moje postřehy a informace mnou nastudované všude možně, ale potvrzené jsem to v podstatě neměl. Tak jsem nesl tak trochu zodpovědnos i za vaše zvířata, ne jen za moje.

Měl bych ještě k tomu jednu věc a to jestli je to ohledně těch kapes na vápník potvrzené třeba pitvou?