Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lepidodactylus lugubris - úhyn

Dnes jsem se vrátila po dvou dnech domů a jedna samička ležela v teráriu mrtvá na zádech. Všimla jsem si, že měla v sobě 2 vajíčka. Je možné, že uhynula na zadržení vajíček, jak je možné u jiných plazů nebo mám hledat problém jinde?
Stáří asi 10 měsíců, terárko 20x30x20cm, teplota asi 26- max místy 28. Rosím večer. Roboran a plastin, mikrocvrčci + přesnídávka.
Děkuji za rady

Vajicka byla prvni, takze v podstate nemam s cim porovnat. Jinak myslim, ze pekne kulata a bila. Otevrela jsem ji a krome vajicek jsem nic zvlastniho nenasla. Akorat ze to jedno bylo dost vysoko polozene. Skoro az jakoby pod horni koncetinou, ale netusim, jestli to neco znamena. Jeste se zeptam, schovavat nebo nejak inkubovat vaja asi nema smysl, co?

Ve své podstatě by to vysoké uložení jednoho z vajíček mohl být onen problém.Vajíčka by normálně měla být uložena v pánevní oblasti.,ale nevím,nebyl jsem u pitvy.Zvláště u prvních snůšek mladých samic dochází k selekci na chovné a mrtvé.(zjednodušeně řečeno)No a vajíčka? Asi bych od toho moc neočekával,ale vyhodit se přeci dají kdykoliv.Já bych je odstranil asi ihned.

to bylo hodně vysoko, to vejce jí muselo tlačit i na plíce atd...už se mi to pár x stalo taky, krom lugubrisů i u menších druhů felsum, Ebenávií atd, se stejným výsledkem. A jak už psal hadilov, první snůšky jsou celkem často otázka toho, která samice přežije a která padne. A to s enetýká zdaleka jen těhle menších druhů, které mají v poměru k tělíčku poměrně velká vejce. Co se týče inkubace vajec, tak tam záleží na tom, jestli už ta vejce byla zralá (nebo naopak nebyla "přezrálá") a jak dlouho byla v uhynulé samici, nežs je vyndala. Někdy se po císaři podaří vejce odinkubovat, ale po úhynu samice se to povede celkem málokdy, musí to být bezprostředně po, protože vajíčka se v mrtvém těle poměrně brzy udusí. Ale tak zkusit to můžeš, vyhodit se dají vždycky.

Co se týče další samice, tak bych pořídila rovnou 2-3 subadultní/adultní. Ona na ně ani starousedlice nebude ze začátku tak dorážet, když jich bude víc.

Stává se to málokdy.Už by se ti to procentuelně mockrát stát nemělo.Ty chceš inkubovat ty vypitvané vejce?Kašli na to.Do roka pokud budeš chtít budeš budeš mít chovné stádo a moře mláďátek.Já je pak třeba od tebe za 30Kč za kus koupím anebo ti za 20Kč prodám svoje.:-)