Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jemenský - barva

Dobrý den,
Mam doma cca 3 měsíce starého chameleona. Při koupi měl krásně světle zelenou barvu asi po 3 dnech nám změnil barvu na světle béžovou. Po zhasnutí trošku zezelená. Normálně přijímá potravu (malé a střední cvrčky obalené vitamíny teravit) a je aktivní, v teráriu je teplota dole 25 stupňů, nahoře 35. Jako osvětlení máme 150w širokospektré reflektorové botové světlo. Nejsme si jisti, zdali je vše v pořádku. Děkuji za radu.
Změna předmětu, původně: Chameleon Jemenský - barva (Aurifer)

Nebylo by naškodu dát fotku terária ale už z popisu 150W bodovka a zadne uvb celkem zabijárna.
Ihned dodat UVB zdroj nejlépe výbojku nějakou 50w, ale stačí uvb kompakt UVB 10 26w. Tu 150w bych zahodil a dal slabší, ale to podle velikosti terária, větrání, teplota místnosti atd...
Pročtěte si hlavně chameleon-jemensky
To mělo být nastudované před koupením zvířete :/

Pošlete fotky a přesně typ lampy...
Nicméně odhadem bych řekl, že těch 150W a teplota nahoře jsou pro něj moc - chameleon se snaží udržovat světlou barvu aby odrážel světlo a neohříval se víc (podle barvy ovlivňují svou termoregulaci na slunci, ztmavnou když se chcou vyhřát).
35°C nemá být "nahoře" ale má být na malém výhřevném místě... ne po celém terárku. Jinak bohatě stačí pokojová teplota.

Navíc jak už bylo řečeno, ta lampa asi nevydává UVB - které taky potřebuje. Ideální jsou 3 světla - žárovka pro teplo (50Wcca), lineární zářivka pro světlo a zdroj UVB záření (reptiglo atd)... Případně se to dá zkombinovat v nějaké metalhalid výbojce s předřadníkem (a žárovkou pro výhřev).

Pokud bude výbojka tak není potřeba další bodovka, to krásně vytopí i ta výbojka a doplnit ji jen o lineání zářivku třeba.

Z vlastní zkušenosti - výbojka netopí... Mám 70W metalhalid a teplota asi 20cm od ní je tak 25-28C... a na reflektoru se dá v pohodě udržet ruka. Nehledě na to, že zdroje UVB mají minimální vzdálenost ještě větší.

tak to maš teda divnou vybojku. Já mam 50w sunlux a 30 cm pod ní je přes 45C. Terárko mam 160x100x100 a vytopí ho spolu ještě s bodovkou 50w na 29-32C a to mám věčně otevřený okno.
70W metal halid ani nevim že existuje ::)