Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podestýlka :)

Ahoj lidi, někde jsem četl, že se v teraristice začala hojně využívat podestýlka jménem HayClay http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/clanky/r/de tail/6071/hayclay-novy-trend-v-teraristice/ . Chtěl bych se zeptat, jestli s tím má někdo nějaké zkušenosti a jestli nehrozí to samé co u Lignocelu, že by to chamík mohl spolknout. Všem děkuji za odpověď. :)

Také nemám zkušenosti no, ale ten poslední odstaveček by mě asi odradil.

Kuličky jsou totiž poměrně velké a neulpívají proto na živočišné ani rostlinné potravě. V tomto smyslu je podstatně horší Lignocel a jemu podobné drobnozrné materiály.

Takže riziko tam je a jen tak odhaduji, že určitě to množství aby mi to zaplnilo dno terária nebude stát pár korun.
Navíc nějak nesouhlasím s výhodou typu: Přírodní původ a vzhled – granule jsou 100% přírodního původů bez jakýkoliv cizorodých příměsí. Svou hnědou barvou působí navíc naprosto přirozeně a velmi esteticky.
Mě to prostě příjde škaredý.

Mě to taky připadá hnusný :D Když na to přijde, tak chameleoni žádnej substrát ani nepotřebujou. Omyvatelný dno třeba z lina je dobrý na údržbu, kytky se tam daj dát v květináči.

Cece me to holy dno dost stvalo. Jako urcite je to nejhygienictejsi a v nekterejch pripadech skoro nutnot (katantena nebo obecne zvirata prochazejici "ocistou" od breber atd), ale me hrozne stvalo,jak se pri roseni koupou hovna na dne:D (ehm,pokud zrovna nejaky zapomenu sebrat,ze:)). U chameleonu mi nejvic vyhovuje pisek do bazenovych filtraci. Neprasi,neucpava,neztmavuje terarko a vypada podle me dobre.

Ve vetsine terarek mam jen cistej pisek. Smichat s raselinou to jde taky,ale me proste ten samotnej pisek tak nejak vyhovuje nejvic.. (za predpokladu,ze zrovna nemam v substratu zasazeny kytky).
Samozrejme samicky pak potrebujou extra kladiste,ale to uz je zase jina kapitola.

Tento podklad mám u regiusek. K chameleonovy bych to asi raději nedával. Kuličky mají v průměru cca 0,5 - 1 cm a jsou dost tvrdý. Rukou je nerozmačkneš. Je to vlastně pálenej jíl, jako se dává ke kytkám. Drží to vlhkost celkem dobře. K větším tvorům co nebude problém s průchodem trávícího traktu v případě pozření si myslím že dobrý, ale k chameleonovy asi radši ne. A další problém je s hlučností. Když se had plazí po podkladu, tak tření kuliček vydává celkem hluk. Sám v poslední době přemýšlím o výměně za rašelinu s pískem 1:1.
PS: Na mých stránkách v podpisu mám fotky toho terárka, kde tenhle podklad je vidět. Kdyby jsi se chtěl mrknout jak to cca vypadá. Nebo tady na videu: https://www.youtube.com/watch?v=sPfil3ueHwM&featur e=player_embedded ;-)

Do květináče dej žárovku :-P
A taky dost záleží na "kytce" co tam chceš dát..ne každá zvládne kyselej substrát o výšce 3-5cm ;-)

Co myslíte, je lepší květinu do květináče nebo do písku smíchaného s rašelinou?

Třeba do květináče s pískem a rašelinou, to záleží na tom, k čemu to chceš dát a taky co chceš použít za kytku. Páč jak už bylo psáno výš, ne všechny rostliny jdou v rašelině. Co se týče rostlin v květináčích, tak je to do terárek ale rozhodně praktičtější, než je volně vsazovat do substrátu. U některých zvířat je to i nutnost, protože volně vsazené kytky vyhrabávají.

Zrovna Fícus benjamina zvládne kyselejší půdu, ale čistou rašelinu s pískem bych nedoporučoval..přikláním se k pěstování v květináčích..ať už kvůli zálivce, tak manipulace i hygiena je jednodušší..