Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Trachemys scripta elegans - nateklá noha, dna?

Ahoj.

Mám prosbu. Mému samci TSE (19 let, 670 gramů, dosud bezproblémový - aktivní, plodný) během posledních dvou dní hrozivě natekla přední noha. Je nepohyblivá a evidentně velmi bolestivá. Posledních několik týdnů byl neaktivní a trávil čas jen na souši. Přičítal jsem to potřebě zimnímu klidu a proto jsem vypnul zdroje a nechal ho odpočívat. Bohužel momentálně nedisponuji vhodným zázemím na tvrdé zimování.

Jeho stav za poslední dva dny bohužel indikoval bolest a vysokou citlivost končetiny.
Ráno jsem s ním byl na veterině Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců
při Veterinární fakultě v Brně. Na RTG byl zjištěn nestandardní útvar při kloubu, zlomené to není. Podle vyjádření lékaře se jedná buď o absces nebo o dnu a doporučil
chirurgický zákrok s tím, že více bude vědet až ve chvíli, kdy se podívá dovnitř. Rozbor krve ukázal anémii a zvýšenou hladinu kyseliny močové. Na klinice si ho nechali, nasadili léky proti bolesti a v pátek chtějí operovat.

Setkal jste se někdo s dnou u vodních želv nebo napadá vás jakékoliv jiná možná příčina?

Podmínky: 100x50 terárium, vodní sloupec 22 cm, teplota vody pokojová, souš 50X15. Během roku standardní žárovka. UVB není.
Krmení: celé plevelné ryby (80%)- rozmražované, žížaly, achatiny, občas zelené.
V teráriu je vzhledem ke své vysoké agresivitě trvale sám.

Díky za reakce. Ondřej

Anémie i zvýšená kyselina močová mohou klidně doprovázet i absces, nejen dnu. Při tomhle stylu chovu by byl výskyt dny podivný, ale ne nemožný. Jestli to bude dna, tak doporučuju zvýšit podíl zelené potravy - je reálné, aby pro něj představovala 30 - 40 %?