Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdravotně nezávadný silikon

Dobrý den,
mám v plánu předělat současné tarárium.
Je to malý zásah vně terária, kdy potřebuji udělat spodní větrání.Na přední straně pod dvířky je plné sklo a do něj chci udělat větrání. Jednoduše skalpelem vyříznou spodní sklo pod dvířky a nalepit nové už s větráním. Jde mi jen o silikon. Nechci zvířata stresovat znovu odchytem (jedná se o Anolisy, kteří si během práce zalezou nahoře do větví a listí),proto chci toto udělat i se zvířaty v teráriu.Zalezlí v bezpečí nahoře v teráriu je vystavím mnohem menšímu stresu, než odchytem. Můžete mi prosím poradit zdravotně nezávadný silikon, který jakkoli neohrozí zvířata během schnutí a vytvrzení. Silikony jsou většinou nezávadné, ale nemůže zvířata ohrozit schnoucí silikon a kyselý pach volňujícího se z něj?
Předem děkuji za jakoukoli radu.

silikon bez kyselého zápachu neexistuje, ono vytvrzení funguje na odvětrání té kyseliny octové. Že je pro Anolisy menší stres předělávat terárko, když jsou v něm než je odchytit a dát na den zvlášť není pravda, minimálně to vyjde na stejno...navíc ten kyselý zápach by jim naleptal sliznice, což by jim rozhodně neprospělo...prostě je na 1 den přendej, to přežijou bez úhony.

Tomu jsem se chtěl právě vyhnout kvůli stresu, ale asi nebude jiného zbytí. nechci jakkoli ohrozit chovance, takže holt odchyt. Měl jsem si to lépe naplánovat při kompletním předělání vnitřku terária před třemi týdny, kdy jsem je odchytil a terárium kompletně předělal. Děkuji za reakci.

"silikon bez kyselého zápachu neexistuje"

ale jo. kysele smrdí tzv kyselý silikon. osobně ten kyselý silkon nepoužívám ze dvou důvodů:
1. o chlup horší vlastnosti ve smyslu přilanvosti pružnosti a trvanlivosti atd. (zejména na divný materiály nebo hodně pohyblivé spoje je ten rozdíl znát!) a rozdíl v ceně je malý

2. kyselý silikon žere-oxiduje určité druhy kovu, například kovový mřížky o tera nebo hřebíky jsou buď aspoň ošklivě zabarvené rzí v místě vlepení silikonu nebo se dokonce po čase rozpadají nebo křehnou. prostě na kyselý silikon musí být člověk hrozně opatrný co se týče kovu, který použije, a já tu metodu pokus omyl nemusím, takže si kupuju NEUTRÁLNÍ SILIKON. když vytvrzuje, smrdí tak jako zatuchle,ale ne octově

a povrchová vrstva vytvrzeného silikonu se na něm utvoří docela rychle, zejména po zavlhčení vodou - to pro drobné opravy za přítomnosti hůře vyndatelného zvířete

mno, a jak moc nezávadný to má vlastně bejt? já osobně nevím například jestli akvaristický silikon je víc nezávadný než když si koupím "obyčejný" stavební bez protiplísňové přísady. A pokud ano, tak v čem je ten rozdíl. tipuju že jen v ceně

rybičky nemám, ale měla jsem za to, že kdyžsi člověk slepí akvárko tím snad nezávadným akvaristickým silikonem, tak do něj taky nemá dávat ty rybičky dřív než to nechá trochu odmočit, takže třeba krabům nebo rosnatkám jsem to radši taky odmáčela, ale třeba felsumě jsem přelepovala celej vršek terárka a jen jsem ji hodinu říkala kšá jedeš od toho ty potvoro zvědavá, a větrala jsem, protože odmočit strop by tak jako tak nešlo. takže suma sumárum - nevím :(

Ono to bude za prvé tou cenou, to je, že je líp zkoušený a má dražší atesty. Pokud jsou udělány.
Další věc je, že má narozdíl od různých jiných silikonů jako je sanitární, sklenářský, neutrální, univerzální atd. dost jiné mechanické vlastnosti po vytvrzení. SLepit terárko z obyč silikonu jde, akvárko taky, ale osobně bych si nelajznul 500 l akva z obyč silikonu. Už na omak to je jiné. Navíc jsou i jiné faktory jako odolnost proti UV záření, trvalém styku například se slanou vodou, prorůstání řas a podobně.

Realne silikony bez kyseleho zapachu neexistuju,tie bez kyseliny octovej de facto niesu prave silikony,pri nich je odpadovy produkt pri tvrdnuti kyanovodik a kyanoakrylat,čo je vysokonebezpečna latka pre žive organizmy,ovela nebezpečnejšia ako kys.octova,ktora je sice draždiva,ale nezabije,naproti tomu zlučeniny odvodene z kyanidov su vysoko toxicke v plynnom skupenstve už v stopovych množstvach....

tak tohle jsem nemyslela (tomu co vytvrzuje přes kyano... bych říkala polyuretan, a skutečně se to používá na způsob silikonu, ale na té tubě je napsáno polyuretanový tmel a není to tolik rozšířený, kdyby mi o tom neřek instalatér, tak nevím že to existuje)

já myslela neutrální silikon na bázi oximů, tedy ok, není to silikon, ale siloxan. Třeba já kupuju v bauhausu od den braven, a tubě je napsáno neutrální silikon a tohle je z jejich webu: oximů je v tom do 5% a maj LD50 cca 1g/kg orálně potkan. Pro mě je klíčový, že to líp drží a nežere kovy, jestli je to zaručeně neškodný, to nevím a akvaristický silikon neznám - koupila jsem ho naposled před mnoha lety a nažral mi kovový mřížky

LD50 cca 1g/kg orálně potkan.

tak to bych zrovna u plazů fakt neriskovala. Vzhledem k tomu, že se jedná o karcinogenní bioakumulativní látky, tak to že to ta zvířata z fleku nezabije neznamená, že jim to třeba nedomrví játra....oni plazi (a ptáci) jsou přecijen podstatně vnímavější než potkani, kteří jsou zrovna dost tvrďáci.

ok, ak teda jo, budu teda aspoň sledovat obsah oximů - třeba u některých neutr.silikonů je napsáno ne do 5%, ale jen do 1%. btw teď jsem našla že v akvaristickým silikonu je místo toho ve stejným množství (do 5%) tohohle:

LD50 ,orálně, potkan (mg.kg-1):
2415 mg/kg ( Etylsilantriol triacetát )
2060 mg/kg (Metylsilantriol triacetát )

Pánové děkuji za reakce, nakonec jsem se rozhodnul pro tavné lepidlo, lepidlo se nastaví v el. Pistoli a nanese. Tuhne velmi rychle je bez zápachu. Ted jsem ale skončil na demontáži skla z terária. Nůž, lamaci nůž, žiletka ničím se nedostanu mezi dvě skla abych preriznul silikon. Jediné čím to jde je tenka šňůra, používám je v rybářských navazcich, ale po centimetru vždy praskne takže než bych sklo vyriznul tak mi dojde šňůra. Nejdriv budu muset vymyslet demontáž.

už jsem pár terárií a akvárií rozřezal a jde to. Chce to ale trpělivost a praxi. Pokud je sklo vlepené mezi dno a boky je nejlepší proříznout sklo u boků a pak ho lehce vylamovat a mezi tím prořezávat silikon u dna, pak přitlačit a zase proříznout, tímdle stylem odřezávám i 10mm tlustá skla. Žiletkou se nakonec dostanete kamkoliv.